İncil'de İslam Peygamberi İle İlgili Bir Ön Bildiri Varmı Dır?

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Müslümanlar için bir diğer problem de İncil’de adı geçen Yuh 14:16 nolu ayetin sözlerinde yatar. Söyleki; “Ben de Baba’dan dileyeceğim ve O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye bir başka Yardımcı gönderecek”. Pek çok müslüman Kitabı açıp Yuh 16:7 ile birlikte bu ayeti okur ve Kitabı kapatır. Onların kavrayamadıkları husus Kitabın bir bölümünü alıp diğer yerleri görmezlikten gelmeni çok sakıncalı olduğudur. Bir okuyucu gerçekten de samimi bir şekilde ilgileniyorsa kendi amacına uygun olan ayetleri veya tümceleri okumadan önce bölümün tümüne bakmalıdır. Ve bunu yaptığında görecektir ki İsa Mesih, Yuhanna 14:16 ve 16:7 nolu ayetlerde, gelecek Parakletos’un kimliği ve gelişiyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermektedir.

Yuhanna 14 ve 16 ncı bölümlere göre İsa gelecek Parakletosun bir insan olamıyacağını söyler, şöyleki:

* Yuh.14:16…”o sonsuza dek sizinle birlikte olacak” (oysa bir insan sonsuza dek yaşamaz).

* Yuh.14:17…”o gerçeğin ruhu olacaktır” (bir insan ruhtan farklıdır).
    * Yuh.14:17…”dünya onu ne görür” (oysa insan görülür).
    * Yuh.14:17…”ve ne de onu tanır” (oysa insan tanınır).
    * Yuh.14:17…”ve o içinizde olacaktır”(bir insan başkasının içinde olamaz).

İsa kendisini işaret ederek Parakletosun özel bir misyonu olduğunu söyler, şöyleki:
    * Yuh.14:26…”Babanın benim adımla göndereceği”
    * Yuh.14:26…”size söylediğim tüm şeyleri hatırlatacak”
    * Yuh.16:08…o günah karşısında tüm dünyanın suçluluğunu gösterecek”
    * Yuh.16:14…”o beni yüceltecek”

İsa Parakletosun bir ruh olduğunu yineler:
    * Yuh.14:17…”Gerçeğin Ruhu”
    * Yuh.14:26…”Yardımcı (Parakletos) Kutsal Ruh”

Yanıt 50 Gün Sonra Gelen Kutsal Ruhtur
    Metinden de anlaşıldığı kadarıyla hiç bir peygamber veya ruhsal varlık parakletosun yerini tutamaz. Bunları göz önüne alın: “o, sonsuza dek onlarla birlikte olacak, başkaları tarafından ne görülecek ve ne de tanınmayacak ve İsa Mesih’i yüceltirken söylediklerinin tümünü onlara hatırlatacak.” İncil’de bu nitelikleri taşıyan bir tek varlık görülmektedir o da İsa’nın gösterdiği ve parakletos olarak betimlediği İncil’in Kutsal Ruh’udur. O, yukarıda söylenen tüm şeyleri yerine getirecektir.

Göğe alınmadan hemen önce İsa, Elçilerin İşleri 1.nci bölümde Kutsal Ruh için (Yuh.14:16 ve 16:7′de vaadettiği) şöyle söylemektedir:

* Elçi.1:1 “Baba’nın vermiş olduğu ve benden duyduğunuz sözün gerçekleşmesini bekleyin”
    * Elçi.1:5 “Sizler birkaç güne kadar Kutsal Ruhla vaftiz edileceksiniz”

Görülüyor ki İsa’nın kendisinden bahsettiği “yardımcı” güçle donanarak, O’nun göğe alınışından 10 gün sonra (dirilişin 50.nci günü olduğu için Pentikost günü denilir), ama Muhammedin doğuşundan tam 570 yıl önce gelen Kutsal Ruh’tur.

Kutsal Ruh vaadi
    Yuh.16:7 40 GÜN SONRA
    İsa’nın göğe alınışı 10 GÜN SONRA
    Pentikost Elçi 2:1 570 YIL SONRA
    Muhammedin doğuşu

Peki Söylenenler İçin Ne Diyelim?
    Kur’an Sure 7:157 ve 61:6, daha önceden Tevrat ve İncil’de açıklanan bir peygamberden (Muhammet, Ahmet) bahsetmektedir. Öyleyse bu bölümlerin bulunması gerekmektedir. Çünkü, onlar olmadan, ölümlü bir insanın yaptığı tanıklıkla kendisini bir milyarın üstündeki bir müslüman topluluğuna peygamber olarak kabul ettirecek bir başka kanıtı olmayacaktır. Ama, bununla birlikte gelecek bir peygamberden bahseden bu tür bildiriler İncil’in her hangi bir bölümünde yoktur. Oysa, Müslümanlar ise bu ayetlerin (Yuh. 16:7, 14:16) kendi peygamberlerini (Ahmed) işaret ettiğine inanırlar. Acaba öylemi? Pekala! vaadedilen bu “danışman” bir peygamber mi, yoksa özellikle İncil’de vurgulanan Kutsal Ruh mudur? Sizler tüm bu ayetleri okurken buraya kadar anlatılanları da şöyle bir düşünün. Bir sonuca ulaşmanız gerekir. Ve gözlerinizin önündeki kanıtlara dayanarak, İncil’in Yuhanna 14:16 ve 16:7.nci bölümlerinde behsedilen kişinin gerçekten kim olduğuna kendiniz karar verin.

Al A’raf Suresi 7:157
    “…yanlarındaki İncil ve Tevrat’ta buldukları, okuyup yazması olmayan peygambere uyanlar…”
    Al Saff Suresi 61:6
    Meryem oğlu İsa:”Ey İsrailoğulları! doğrusu ben, benden önce gelmiş olan Tevrat’ı doğrulayan, benden sonra gelecek ve adı “Ahmed” olacak bir peygamberi müjdeleyen Allah’ın size gönderdiği bir peygamberim” demişti.
    Yusef Ali’nin tercümesinden alındı.

Anonim
    Pasif

BEN BU SÖZLERDEN OLABİLECEĞİNİ ANLAYABİLİYORUM ;
    Yuhanna 14 ve 16 ncı bölümlere göre İsa gelecek Parakletosun bir insan olamıyacağını söyler, şöyleki:
    * Yuh.14:16…”o sonsuza dek sizinle birlikte olacak” (onun dini sonsuza dek devam edecek son din) olacak
    * Yuh.14:17…”o gerçeğin ruhu olacaktır” (onun adı herzaman gerçekle birlikte anılacak)
    * Yuh.14:17…”dünya onu ne görür” (siz onu ne göreceksiniz)
    * Yuh.14:17…”ve ne de onu tanır” (siz nede onu tanıyacaksınız sizden sonrakiler görecek)
    * Yuh.14:17…”ve o içinizde olacaktır”(ve oda içinizden bir insan olacaktır)

İsa kendisini işaret ederek Parakletosun özel bir misyonu olduğunu söyler, şöyleki:
    * Yuh.14:26…”Babanın benim adımla göndereceği” (paraklet adın da övülmüş bir peygamber)
    * Yuh.14:26…”size söylediğim tüm şeyleri hatırlatacak”
    * Yuh.16:08…”o günah karşısında tüm dünyanın suçluluğunu gösterecek”
    * Yuh.16:14…”o beni yüceltecek”

ÇOK BÜYÜK BENZERLİKLER VAR BİZ SİZİN ANLADIĞINIZ DAN FARKLI DA ANLIYABİLİYORUZ SADECE “PARAKLET” İÇİN NASIL OKUNACAĞI KONUSUN DA SORUN VAR AMA BU KADAR GEÇEN ZAMAN İÇERİSİNDE BUDA OLABİLİR BENİM ADIM RIZA FAKAT DEDEM İRİZA DER .

BİRDE ÖLÜP DİRİLEN TANRI DÜŞÜNCESİNİ AKLIM ALMIYOR NASIL TANRI İÇİN DİRİLMEKTEN BAHZEDEBİLİRİZ O BİZİM İÇİN SONSUZ HAYAT SAHİBİ VE DAİMA DİRİDİR İNANIN BU AKLA DAHA UYGUN VE TANRIYI YÜCELTEN BİR DÜŞÜNCE, VE EMİNİM TANRI KENDİSİNİ YÜCELTEN BU DÜŞÜNCEDEN MEMNUN KALIYORDUR

SİZİN İNANCINIZA SAYGI DUYUYORUM ÜLKEMİZDEKİ HRİSTİYANLARA KARŞI YAPILAN BÜTÜN SALDIRILARI NEFRETLE KINIYORUM.

Site Yönetiminin bu sözlere verdigi Yanit:

Sayin Ahmet Konuk… Hristiyan türklere yapilan baskilari kinamaniz bizi teselli ediyor.. En azindan hristiyan olmayan vatandaslarimizdan bazilari bu baskilar karsisinda duyarsiz ve tepkisiz kalmiyor. Sagolun. Ancak Parakletos, yani Incil'de vaad edilen Kutsal Ruh ile olarak bunca yaptigimiz aciklamalari hala görmezlikten gelip israrla islam peygamberinin gelisiyle ilgili söylendigi konusunu öne cikarmaniz, günesi balcikla sivama girisimidir.

+Yuhanna 14:16… Tesellici sonsuza dek sizinle olacak” derken.. Isaya iman edecek olan kisilerle olacak demektir.. Bunu nasil “sonsuza dek sürecek olan din” olarak yorumlayabilirsin?? Ayet böyle bir yoruma yer vermiyor..
    +”Babanin Benim adimla gönderecegi Tesellici…”… Islam peygamberini Tanri Isa'nin adiyla mi gönderdi?? Asla böyle bir sey olmadi..
    +”Tesellici, Isa Mesihi yüceltecekti…” Islam peygamberi Isayi yüceltmemis, tersine getirmis oldugu din yoluyla Isanin yüceligini görmezlikten gelerek bu yüceligi kendisine ve getirdigi dine vermistir)
    +”..ve O (sizin) icinizde olacak”… dikkat edin.. “icinizden biri olacak” demiyor… tam tersine, Isaya iman edenlerin varliginda, onlarin icinde yerlesecekti Tesellici… Ve O bugün de Isaya iman edenlerin varliginda konut kurmaya, onlarin icinde, icvarliginda yasamaya devam etmektedir..

Ve son olarak unutulmamalidir ki, Tesellici bir RUHtur.. ASLA bir insan olamaz.. Islam peygamberi kendisinin bir ruh oldugunu asla söylememistir. Bu nedenlerle Tesellici Islam peygamberi olamaz ve degildir!

Evangelist

klaus
    Anahtar yönetici

Ey Hristiyan Alemi! Sizlere mantikli birkac soru sormak istiyorum.

1.) Neden islami ve islamin resulu hz.Muhammed’i kabul etmiyorsunuz. Acikca soruyorum, kuran’i okudunuz mu? Soyle mantikli birsey soyleyeyim : bizim dinimiz budizm,samanizm vb gibi dinlerle alakasi olmadigini biliyorsunuz biz hristiyanligin peygamberlerini , yahudilerinkini kabul ediyoruz bunlar size hic mi mantikli gelmiyor. Mesela bildigim kadariyla sizde sarap gunah sayilmiyor. Sarabida hz.İsa efendimizin kani olarak kabul ediyorsunuz yani kisaca siz hz.isa’nin kaninda alkol denen insani zevke ve sehvete ulastiran insana zararli olan maddenin hz isanin kaninda oldugunu mu soyluyorsunuz ? Hadi bunu gectim gunah cikartmak manevi acidan sadece insanin icini rahatlatiyormus. Bu islamda tanriya ŞİRK kosmaktir. Bu da cok buyuk bir gunahtir. Tanridan baska kim insanin dini sevaplari ve de gunahlari konusunda icini rahatlatabilir. Adminim mantikli bir aciklama bekliyorum sizden.

ESENLİKLE KALIN…

Anonim
    Pasif

Merhaba melok. HristiyanTürk foruma hoş geldiniz.

Sorduğunuz sorular genellikle her Müslüman’ın sorduğu sorulardır. Bunları cevaplamaya çalışacağım.

1) Neden İslam’ı ve İslam’ın peygamberi Muhammed’i kabul etmiyoruz.

İlk önce şunu söyleyeyim. Biz Tevrat’ın, Zebur’un ve İncil’in değişmediğine inanıyoruz, bunu biliyoruz. Bunlar değişmediğine göre, Kuran’ı ya da İslam’ı kabul etme nedenimiz yok. Bir çok kişi burada İslam’dan geldi, ve Kuran’ı biliyor. Tevrat Zebur ve İncil’in mesajına ters düşüyor Kuran. Kesinlikle tam tersi! Tevrat’ta Tanrı, gönderdiği peygamberinin özelliklerinden birini şöyle açıklar: “Aranızdan bir peygamber ya da düş gören biri çıkarsa, bir belirtiyi ya da şaşılası bir olayı önceden bildirirse, ‘Bilmediğiniz başka ilahlara yönelip tapalım’ derse, söz ettiği belirti, şaşılası olay gerçekleşse bile, O peygamberi ya da düş göreni dinlememelisiniz. Tanrınız RAB kendisini bütün yüreğinizle, bütün canınızla sevip sevmediğinizi anlamak için sizi sınamaktadır. Tanrınız RAB’bin ardınca yürüyün, O’ndan korkun. Buyruklarına uyun, O’nun sözüne kulak verin. O’na kulluk edin, O’na bağlı kalın. (Yasa’nın Tekrarı 13:1-4)
    Bizimde gördüğümüz gibi, İslam peygamberinin anlattığı “tanrı” tamamı ile farklı huyda, düşüncede, kutsallıkta, adalette bir “tanrıdır.” Tevrat’ta RAB bize böylelerine inanmamamız gerektiğini buyuruyor.

2) Hristiyanlığın peygamberini kabul ettiğinizi söylemişsiniz. Sanırım İsa Mesih’i kastetmişsiniz. Ama bilmeniz gerekiyor ki, Hristiyanlığa göre İsa Mesih sadece bir peygamber değildir, kendisi beden almış Tanrı’dır. İslam bu gerçeği inkar ediyor.

3) Şarap konusuna gelince. Şarap içmek günah değildir, ama sarhoş olmak günahtır. İncil’de şöyle bir ayet var: “Özet olarak, her ne yer ve içerseniz, her ne yaparsanız, her şeyi Tanrı’nın yüceliği için yapın.” (1.Korintliler 10:31). Yani şarap içerken, bunun Tanrı’yı yüceltip yüceltmediğine dikkat etmeliyiz. Ayrıca İncil’in hiçbir ayetinde İsa “şarabı alıp kendi kanı olarak simgeledi” demiyor, kaseyi aldı diyor.

4) Hristiyanlık’ta yani İncil’de günah çıkartmak diye bir kavram yoktur. Bunu Katolik ve Ortodokslar yapıyorlar. İncil’de günahları Tanrı bağışlar, İsa bağışlar. Örneğin şöyle bir ayet var: Onların imanını gören İsa, «Dostum, günahların bağışlandı» dedi. (Luka 5:20). İsa Tanrılığını bir kez daha göstermiş oldu. Kısacası, günahları sadece Tanrı affeder, bağışlar.

Daha fazla sorularınız olursa memnuniyetle cevaplamaya hazırız.

Sevgiler.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.