İncil ve Noel Baba

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27614
  Anonim
  Pasif

  Yakında doğuş bayramı var. Kimileri geleneksellik bakımından, kimileri ise ruhsal bakımdan bunu kutlayacak. Gerçek bir Hristiyan için Doğuş Bayramı’nın önemi büyüktür. Kurtarıcımız Olan Mesih’in hangi ayda ya da hangi mevsimde doğduğu önemli değil, önemli olan günün önemidir. Tanrı insan bedeni alarak bir bebek olarak aramıza geldi. Ancak bazıları (geleneksellik açısından bu bayramı kutlayanlar) bu bayramın önemini bilmiyorlar ya da bilmek istemiyorlar. Türlü – türlü hikayeler ve masallar uydururlar bu günle ilgili. O masallardan biri de Noel Baba masalı. Dünya da bir çok kişi bu Noel Baba masalının bir Hristiyan geleneği olduğuna inanır. Fakat gerçekten öyle mi? Bu bir Hristiyan geleneği mi?
  Cevap kesinlikle HAYIR’dır. Rivayete göre Noel Baba (diğer adıyla Santa Claus), 1820 yılında Kuzey Kutpunda yaşamış olan bir adamdır. Bir sürü geyiği varmış. Zaten tarihten de belli olduğu gibi, Noel Baba masalı 1820 yılında ortaya çıktı ve Hristiyan inancıyla ilgisi alakası yoktur. Ne elçiler ne de ilk kiliseler bu Noel Baba’yı bilmiyorlardı. Başka bir rivayete göre ise, 4.yüzyılda St. Nicolas diye biri çocuklara her kış hediyeler dağıtırmış ve böylece efsane olup bütün dünyaya yayılmış. Tabii ki bununla ilgili hiçbir ispat yoktur, sadece rivayettir. Noel Baba masalı ne kadar da şirin, zararsız bir masal, bir karakter olduğu görünse de, bence aslında hiçte öyle değildir. Gelin birlikte Noel Baba’nın özelliklerini inceleyelim.

  Noel Baba:

  a) Ölümsüzdür
  b) Çocukların hediyelerini onların yıl boyu yaptığı işlere göre verir. (Yani her şeyi görür)
  c) Sevimli ve iyilikseverdir.
  d) Mucizeler yapacak gücü vardır.

  Bu özellikleri bir araya getirirsek hiçte hoş olmayan bir karakter ortaya çıkacak. Ölümsüz, her şeyi gören, iyi ve sevecen, mucizeler yapan SADECE TANRI’dır. Yetişkinler bunu fark etmeye bilir, ama çocukların gözünde bu böyledir. Noel Baba ilahlaştırılıyor. Böyle olduğuna göre de, Noel Baba’nın Hristiyanlıkla alakası olmadığı açıktır. Hiç kimse o mitin (Noel Baba’nın) Hristiyan geleneği ya da Hristiyanlıkla alakası olduğunu söyleyemez, çünkü bu doğru değildir.

  Sevgiler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.