İman edişimin ilk yılında yaşadıklarım, özetle

• Bu konu 6 izleyen ve 10 yanıt içeriyor.
11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bir süredir siteye yeni şeyler ekleyemiyorum. Çok önemli bir sınavım var ve vaktim inanılmaz dar. Bu çok can sıkıcı bir durum. Sosyal her şeyden tamamen izole ve sadece çalışmaya odaklanmak zorunda kaldığım, yıpratıcı bir süreçten geçiyorum. Aşağı yukarı bir yıl önce İsa Mesih’e iman ettim. Bir yıldır beni saran bu kutsal huzuru içimde olabildiğince özümseyerek, sindirerek, bereketlendirerek yaşadım. Hamdolsun, bir yıl gibi bir sürede Rabbin bana kattığı ve benden aldığı!!! her şeye.
    Bu bir yıl bazen bana sancılı geldi. Alışamayacağımı düşündüğüm, uygulamakta zorlanacağım birçok kaideyi de Rabbi kabul etmemle bilikte yaşamıma almış oldum. Tökezledim, hatta bazı yakınlarım tarafından alelen yadırgandım. Fakat onların yanlış düşünceleri, haytın küçük zorlukları karşısında ben gücümü Hakim-i Mutlak Rab’den aldım. Ben O’ndan nasıl gidebilirim, O’nu tanıdıktan sonra?
    Ve kilisede çok çok çok iyi arkadaşlar edindim. Aramızda bir kardeşlik bağının oluşmaya başladığını bile söyleyebilirim :) Yani İmanını, başkaları ne düşünür deyip gizlemeye çalışan arkadaşlara tavsiyem bir an önce Rabbe sığının ve yanlışa açıkça sırtınızı dönün. Asla yalnız da kalmazsınız. Çünkü Rabbin bahçesinde aynı sizin gibi sayısız kuzu var. Yeni arkadaşlık bağlarınız olacak, üstelik bu bağ, Rabbin kutsal saydığı bir bağdır. Eskiye özlem duymayacağınızı bilin :)
    Bunun dışında henüz vaftiz olmadım. Vaftiz olmak için vaftiz dersleri almak gerekiyor, bunun için de zaman gerekiyor. Yani kilisenin düşüncesi de bu yönde. Bu yüzden Vaftizim Rabbin izin verdiği, başka güzel bir anda olacak.
    Bazen çok derin, çok da bulanık bir umutsuzluğa kapılıyorum. Bunda yaşamımdaki türlü pürüzlerin etkisi var. Ama Tanrı hiç bir zaman beni karanlıkta bırakmıyor. Ve buna her gün hamdediyorum.
    Umarım yeni iman eden arkadaşlarımın gönlünde bir nokta kadar da olsa cesaret ateşi yakabilmişimdir. Umarım Tanrıya, Hakikate bir an önce el uzatırsınız. O sizi ne bırakıyor, ne de savrulmanıza izin veriyor. Asıl güzellikler Tanrıya gönlünüzü açmanızla başlıyor. Asıl yaşam, güzellik sizde yaşamaya başladığında başlıyor. Sevgi ve esenlikle…

Armagan
    Anahtar yönetici

Cansucuum, bu güzel paylaşımın için çok teşekkür ediyoruz. Yaşamının İsa Mesih’e iman ettikten sonraki kesitinde yaşadıklarını dürüst ve samimi bir şekilde bizlerle paylaştın. İman edişinden sonra gidip katılabileceğin, ait olabileceğin bir inanlı topluluğunun olması da Rabbin büyük bir bereketi ve sağlayışıdır senin için. Kilisede güvenebileceğin arkadaşlarının olması da çok güzel. Senin için çok seviniyoruz. İman hayatında Rabbe sadık kaldıkça O’nun senin için olan planlarının da birer birer gerçekleştiğini göreceksin. Evet, vaftiz olacağın zaman da gelecek eminim. Rab dilerse o önemli vaftiz gününde seninle birlikte olabilmeyi bizler de çok istiyoruz. Dualarımızdasın. Foruma gelip bu güzel tanıklığı bizlerle paylaştığın için Rab seni bol bol bereketlesin. Mesih’in sevgisiyle…

Anonim
    Pasif

Sevgili Cansu, paylasimin icin tesekkurler. Okuyunca kendi hayatimdan sahneler okur gibi oldum. Ben yaklasik 8 ay once iman ettim. Bu 8 ay suresince cidden hayatim 180 derece yon degistirdi. Fakat ve maalesef, ne ailemle ne de arkadaslarimla paylastim henuz. 1 ay oncesine kadar korkardim sevdigim hic kimse kalmayacak, reddedilcem diye ama simdi oyle bir korkum yok ve hep soyle dusunuyorum, dogru an geldiginde Kutsal Ruh aileme aciklarken eminim ki yardimci olacak bana (Matthew 10:20). Hani keske kelimelere gerek kalmasa, gercegi benim gozlerimden gorebilseler. Ama olmuyor maalesef.
    Bilmiyorum, ayni evde olunca daha mi kolaydir? Alisamasalar da “atsan atilmaz, satsan satilmaz mi cocuk dedigin” mi diyorlardir? Ya da ayri yasadigin icin daha rahat “evlatliktan red ediyorum seni” mi diyorlar? Arada sirada dusunuyorum, nasil olabilir diye? Nasil ateist olmak ya da budist olmak Hristiyan olmaktan daha iyidir diye dusunebiliyorlar? Ya da arkadasina Hristiyanliktan bahsetmeye basladiginda suratinin bir anda degisip sana sanki cinayet islemissin gibi bakmasi…nasil diyorum.

Imanda buyudukce, Tanri sana ayri bir guc ve cesaret veriyor cidden. ve Matthew 16:24 aklimda..”Then Jesus said to His disciples, ‘If anyone would come after me, he must deny himself and take up his cross and follow me.'”

Boyle de yapmak gerek. halleluya

Anonim
    Pasif

[QUOTE=Legacy;23061
    Matthew 16:24 aklimda..”Then Jesus said to His disciples, ‘If anyone would come after me, he must deny himself and take up his cross and follow me.'”

Düşüncelerinizi Türkçe yazarak ifâde edebiliyorsanız; İncil âyetini neden İngilizce aktarıyorsunuz ?

Siz MESİH’e mi iman ettiniz ?
    Batı kültürüne mi ?

Bu forumda yabancı dilde paylaşımlar da yapılıyor.
    Sebebini bilmiyorum.
    Yadırgadığımı da söyleyemem.
    Ama bu paylaşımlar, bütünüyle başka bir dilde oluyor.
    Sizin yaptığınız gibi “Ortaya birbuçuk karışık” değil.

Anonim
    Pasif

Kusura bakmayin, Benim Incil’im Ingilizce (yillardir yurt disindayim ve kilisede, evde, kitap olsun, Incil okulu olsun, dua toplantilari olsun her sey Ingilizce) ve o anda hizlica yazmak istedim dusuncelerimi. Her defasinda Incil’den yazmak istedigimde internette Ingilizce Turkce sozluge gitmek, oradan google.com.tr ve yazmak istedigim ayeti bulup, kopyalamak zorundayim.

Ama rahatsiz olduysaniz,

Matta 16:24
    24 Sonra İsa, öğrencilerine şunları söyledi: “Ardımdan gelmek isteyen kendini inkâr etsin, çarmıhını yüklenip beni izlesin.

Benim dusuncesizligime ve Cansu’ya cevap verme sevkine veriniz.

Saygilar.

Anonim
    Pasif

@Legacy 23065 wrote:

…Ama rahatsiz olduysaniz…

Evet, gerçekten rahatsız oldum.
    Şâyet mesajın tümü bir başka dilde yazılmış olsaydı, muhatapları da farklı olacağı için, Türkçe konuşanları ilgilendiren bir tarafı olmazdı.
    Ama madem derdinizi anlatacak kadar Türkçe biliyorsunuz;
    O vakit İncil âyetlerini de Türkçe yazabilirsiniz.
    Türkçe Kutsal Kitap bulmakta zorlanıyorsanız; buyurun.

http://www.bibleserver.com/start

Anonim
    Pasif

Tesekkur ederim site icin. Bundan sonra bu siteden yararlanacagim.

Saygilar.

Anonim
    Pasif

Değerli Araf,
    Hoşnut olmadığımız durumlarla her an, her şekilde karşılaşabiliriz. Fakat ben, telkinin de bir yumuşaklığının olması gerektiğini düşünenlerdenim. Saygılısınız fakat sevgi dolu değilsiniz, zira düşüncelerinizi son derece sert biçimde ifade etmektesiniz. Oysa bu kararlılığı değil, içinizdeki katılığı gösterir. Oysa telkin etmek yerine yumuşakça tavsiyede bulunmalıydınız.
    Bunun dışında sitede yabancı paylaşımlar yapılıyor. Bunu size şöyle açıklayabilirim. Sitemizin adı hristiyantürk, doğrudur. Fakat sadece türk kökenli arkadaşlara değil Türkiyeli! herkese sunulan bilgilerdir bunlar. Türkiyede yaşayan onca farklı etniik kökenden gelen imanlılara da faydalı olabilmek açısından sitede birçok farklı dilde paylaşım mevcuttur. Bunun haricinde kimsenin “aman kalkayım da bi Batı kültürünü empoze edeyim şu sitede” diyeceğini düşünmüyorum. Buradaki her imanlı birbiriyleiman adına etkileşimde bulunuyor. 2. hiçbir gaye olmaksızın.
    Bunlar sadece size ithafen söylediğim şeyler değildir. Bu yorumum, inancın yanısıra (etnik, siyasal, kültürel vs.) herhangi bir başka amaçla hareket ettiğimiz kanısında olan herkesedir.
    Ki zaten arkadaşımız ayeti ve numarasını belirtmiş. Bunun hangi ayet olduğunu, ne denilmek istediğini internetten her biçimde öğrenebilirsiniz. Bir de arkadaşımız yurtdışında yaşayan bir Türkmüş. Yani ayetleri bu şekliyle ifade etmesi normal.
    Tanrı’nın emaneti sivri bir doktrin değildir.
    Sevgilerle.

Anonim
    Pasif

@Cansu 23080 wrote:

Hoşnut olmadığımız durumlarla her an, her şekilde karşılaşabiliriz. Fakat ben, telkinin de bir yumuşaklığının olması gerektiğini düşünenlerdenim. Saygılısınız fakat sevgi dolu değilsiniz, zira düşüncelerinizi son derece sert biçimde ifade etmektesiniz. Oysa bu kararlılığı değil, içinizdeki katılığı gösterir. Oysa telkin etmek yerine yumuşakça tavsiyede bulunmalıydınız.

Efendim, bendeniz batı kültürü almamış, taşrada yetişmiş sosyal yönü zayıf kaba-saba bir kimseyim. Düşündüklerimi de “sansür” lemeden olduğu gibi ifâde ediyorum. Kastettiğiniz iman olgunluğa ulaşırsam, bu yazılarıma da yansır zâten. Hazmedemidiğim hiç bir şeyi “nezâket” maskesiyle anlatamam. Zoraki nezaket; gerçek yüzünü satır aralarında gösterir.

Aslâ insana karşı değilim. İnsanlarda gördüğüm kimi yanlışları aktarıyorum. Benim yanlışlarımı da sizler bana söyleyiniz ki, farkedemediğim hususlar var ise bileyim.

@Cansu 23080 wrote:

Bunun dışında sitede yabancı paylaşımlar yapılıyor.

Şovenist milliyetçiliği savunmam. İman ile kültür dindarlığı arasındaki kalın çizgiyi farkedebilmiş birisiyim; itirâzım bu noktadadır. Yazdıklarımı dikkatli okumadınız sanırım. Yabancı dile, yabancı dil deki paylaşımlara da karşı değilim. Türkiye’de yaşayan ama yeterli derecede Türkçe bilemeyen, forum’u tâkip eden imanlılar var. Elbette farklı dilerde mesajlar da asılacak.

Bir mesajın yarısı Türkçe, yarısı İngilizce olunca; bizim köyde buna “Tarzanca” denir.

Anonim
    Pasif

Siz yine iyisiniz benimkiler Hristiyanlık çok güzel desem her şeyimi keserler.

Anonim
    Pasif

Sevgili cansu ve legacy;

sizin icin sevindim. Rab sizi daha da bereketlesin.
    İsa mesih sevinc kaynagimiz olsun. Problemlerimiz olsa da
    Rab İsa’miz var.

diedline;

sizin icin dua edecegim. Siz de goksel babanizla bol bol konusun.
    Paylasin herseyinizi. O sizi dinler ve ruhunuzu tazeler.

Esenlikle

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.