İmam Efendi

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İMAM EFENDİ

Birgün Anadolu’nun köylerinden Çambaşı isimli köye bir imam atanır. Bu imam biraz sıradışı biriymiş. Mesleğini insanlardan çıkar sağlamak için kullanırmış. İlk namaz kıldırmaya gelmiş camiye. Başlamış duaya.
    ‘Trabzondan çıktım yola, Çambaşında verdim mola, 5 koyun getirin camiye, hepsi bana hepsi bana’ Allahuekber deyip aynı cümleyi tekrar ederek namazı bitirmiş. Köylü şaşkın. noluyo hoca diye sormuşlar. Siz benden iyisini mi bileceksiniz? Bundan sonra namazı böyle kılacağız demiş. Ve her geçen gün koyun sayısı 10-15-20 artmış. Köylü Allah’ın isteği bu, başımıza bir felaket gelmesin deyip namazda imamın söylediği miktar koyunu namazdan sonra imama getirip veriyor.

Zaman geçmiş köylünün elinde koyun kalmamış. Ne yapacaklarını bilmeyen köylüler çareyi müftüye gitmekte bulmuşlar. Müftü ben bir gün gizlice gelir namaza katılırım bakarım duruma demiş. Ve bir gün müftü gelmiş camiye namaza katılmış. İmam öğlen namazını kıldırmaya başlamış. “Trabzondan çıktım yola, çambaşında verdim mola, 100 koyun getirin camiye, Hepsi bana hepsi bana..” Namazdan sonra köylü hep birlikte müftünün etrafına toplanmış, nolacak müftü efendi demişler. Müftü bekleyin bakalım birde ikindi namazını kılalım demiş. O sırada imam müftünün orada olduğunu farketmiş. İkindi namazı gelmiş. İmam müftünün gözlerine bir bakış atıp başlamış namaza “Trabzondan çıktım yola, Çambaşında verdim mola, 100 koyun getirin camiye, 20si bana 80ni sana, Allahuekber.” Namaz bitmiş köylü yine hep beraber müftünün yanında nolacak müftü efendi doğrumu bu namaz? diye sormuşlar. Müftü cevap vermiş. “öğlen namazında biraz bocaladı ama, ikindi namazını gayet iyi kıldırdı”

Din sömürücülerinin cahil insanlarımızı yıllar boyu nasıl soyup yanlış yönlendirdiklerine biraz dikkat çekmek istedim hepsi okadar.

rabbe hamdolsun

Anonim
    Pasif

Emeğinize sağlık sayın jesus_lover. Dediğinize katılıyorum. Gülümserken; fıkranız babamın anlattığı bir geçek olayı anımsattı bana:

Bu olay; 1970’lerde olmuştur. Sadece, babamın anlatımı değil; orada hala yaşayanlara sorduğum ve doğruluğunu öğrendiğim bir olaydır.Tabi ki, o imam daha sonra gönderilmiş oradan. Sonrasını bilmiyorum, ne oldu ona !

Rabbimizin sevgisi sizinle olsun.

” Ne mutlu size, şimdi açlık çekenler ! Çünkü doyurulacaksınız. Ne mutlu size, şimdi ağlayanlar ! Çünkü güleceksiniz. ” ( Luka 6:21 ) tanri sevgidir isamesihyasiyor :papatya: :papatya:

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.