• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25386
  Anonim
  Pasif

  Hristiyanlığa göre ilk insan Adem ve Havva mıdır?
  Eğer öyleyse tam olarak hangi zamanda yaratılmıştır?
  Ondan sonra gelenler nasıl çoğaldı? Kardeşlerin evlenmesiyle mi olmuştur?
  Saygılarımla…

  #29976
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Turkaplus,

  Forumumuza kaydolup bize sorduğunuz için teşekkür ederiz. Kutsal Kitap ışığınızda sorunuza yanıt vermeye çalışacağız.

  İlkin, sorunuzda geçtiği gibi, Hristiyan inancında ilk atamız Adem ve Havva’dır. Kutsal Kitap Doğuş Kitabının birinci bölümünde konuyu şu ayetlerle açıklar:

  24 Tanrı, ‹‹Yeryüzü çeşit çeşit canlı yaratık, evcil ve yabanıl hayvan, sürüngen1 türetsin›› diye buyurdu. Ve öyle oldu. 25 Tanrı çeşit çeşit yabanıl hayvan, evcil hayvan, sürüngen yarattı. Bunun iyi olduğunu gördü. kara hayvanlarını da kapsıyor. 26 Tanrı, ‹‹İnsanı kendi suretimizde, kendimize benzer yaratalım›› dedi, ‹‹Denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, evcil hayvanlara, sürüngenlere, yeryüzünün tümüne egemen olsun.›› 27 Tanrı insanı kendi suretinde yarattı. Böylece insan Tanrı suretinde yaratılmış oldu. İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı. 28 Onları kutsayarak, ‹‹Verimli olun, çoğalın›› dedi, ‹‹Yeryüzünü doldurun ve denetiminize alın; denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, yeryüzünde yaşayan bütün canlılara egemen olun.29 İşte yeryüzünde tohum veren her otu, tohumu meyvesinde bulunan her meyve ağacını size veriyorum. Bunlar size yiyecek olacak. 30 Yabanıl hayvanlara, gökteki kuşlara, sürüngenlere -soluk alıp veren bütün hayvanlara- yiyecek olarak yeşil otları veriyorum.›› Ve öyle oldu. 31 Tanrı yarattıklarına baktı ve her şeyin çok iyi olduğunu gördü. Akşam oldu, sabah oldu ve altıncı gün oluştu. (Doğuş 1:24-31).


  İnsan soyunun Yaratılışın 6. gününde yaratıldığını söyler (Bkz. Ayet 31). İnsanın yaratılışıyla ilgili diğer Kutsal Kitap ayetleri şu açıklamalarda bulunurlar:

  8 RAB Tanrı doğuda, Aden’de bir bahçe dikti. Yarattığı Adem’i oraya koydu. 9 Bahçede iyi meyve veren türlü türlü güzel ağaç yetiştirdi. Bahçenin ortasında yaşam ağacıyla iyiyle kötüyü bilme ağacı vardı. (Doğuş 2:8-9)

  15 RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem’i oraya koydu. (Doğuş 2:15).

  18 Sonra, ‹‹Adem’in yalnız kalması iyi değil›› dedi, ‹‹Ona uygun bir yardımcı yaratacağım.›› 19 RAB Tanrı yerdeki hayvanların, gökteki kuşların tümünü topraktan yaratmıştı. Onlara ne ad vereceğini görmek için hepsini Adem’e getirdi. Adem her birine ne ad verdiyse, o canlı o adla anıldı. 20 Adem bütün evcil ve yabanıl hayvanlara, gökte uçan kuşlara ad koydu. Ama kendisi için uygun bir yardımcı bulunmadı. (Doğuş 2:18-20).

  Kutsal Kitap İnsan soyunun nasıl çoğaldığı konusunda sizin sorduğunuz soruya açık bir yanıt vermez. ‘Kardeşlerin birbirleriyle evlenmesiyle mi olmuştur?’ diye soruyorsunuz. Bu konu üzerinde Hristiyan ilahiyatçılar birkaç görüş belirtirler. Bu görüşlerin neler olduğunu bir sonraki yanıtımda buraya getirmeye çalışacağım.’

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.