İlk Hristiyan Tv Başladi

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23964
  klaus
  Anahtar yönetici

  Kurucusu Fatma Ünlü sonradan hristiyan olmuş. Televizyonun isminde “TÜRK” kelimesi geçiyor.Türkçe yayın yapan ilk Hıristiyan televizyonu, sessiz sedasız yayına başladı. SAT-1 uydusu üzerinden haftada iki gün yayın yapan Türk7 televizyonunun kurucularından Fatma Ünlü, sonradan Hıristiyan olmuş birisi.

  Ünlü, ilk amaçlarının Türkiye’deki Hıristiyan camiaya ulaşmak olduğunu, arkasından da Türklere Hıristiyanlığı doğru bir şekilde anlatmak olduğunu söyledi. Kanal, haftada iki gün ikişer saat yayın yapıyor.

  Türkçe yayın yapan ilk Hıristiyan televizyonu, geçtiğimiz günlerde yayına başladı. Salı ve perşemde günleri 07.30-08.30 ile 17.30-18.30 arasında yayın yapan televizyonda çocuklara yönelik çizgi filmler, İncil’den kıssalar ve Hz. İsa’nın hayatını anlatan belgesel-dramalar yer alıyor. Sonradan Hıristiyan olan Fatma Ünlü ile İrlandalı David Middleton’un kurucuları arasında bulunduğu Türk7 adlı televizyon kanalı, SAT-1 uydusu üzerinden izlenebiliyor.

  TEPKİLER ÇOK OLUMLU

  Kendisinin Hıristiyan olduktan sonra ailesinde veya arkadaş çevresinde herhangi bir sorun yaşamadığını ifade eden Fatma Ünlü, televizyon kanalı kurma fikrinin nasıl oluştuğunu şöyle anlattı:

  “Bir medya şirketimiz vardı. Kendi kutlamalarımızı, Noellerimizi, paskalyalarımızı videoya kaydediyorduk. İnsanlar kendilerine ait şeyler izlemek istiyordu. Pek çoğu, diğer televizyonlarda izledikleri şeylerden de sıkılmışlardı. David’le ortaklığımızdan sonra televizyon işi ciddileşti. Ama film filan pahalı şeylerdi. Her şeye gücümüzün yetmesine imkán yoktu. O zaman da hizmet gruplarını devreye sokmak gerekiyordu. Önce çok amatörce başladık. Ama önemli bir hizmet olduğunun farkındaydık.”

  Televizyon fikri ciddileşince önce Türkiye’deki ulusal kanallara başvurarak ortak yayın yapıp yapamayacaklarını öğrenmek istemişler ama olumsuz cevap alınca Arap ülkelerine yönelik yayın yapan SAT-1’e başvurmuşlar.

  Fatma Ünlü, Türk7’nin yayına başlamasından sonra son derece olumlu tepkiler aldıklarını vurgulayarak, “Bizi arayanların önemli bir çoğunluğu Hıristiyan olmayan insanlar. Onların sorularını cevaplandırmaya çalışıyoruz. Türkçe olarak Hıristiyanlığı anlatacağımızı duyan bazı yayın organları ise aleyhimizde yayın yaptı” dedi. Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “İlk amacımız mevcut Hıristiyanlara ulaşmak. Programlarımızı izleyip de Hıristiyan olun diye bir mesaj yok. Ama birilerinin bizim yayınlarımızı izleyerek Hıristiyanlık hakkındaki düşüncelerinin değişmesini arzu ederim. Bir Türk olarak benim en büyük arzum, Türklerin izlemesi ve Hristiyanlığın değerlerini öğrenmesi. Bunu izledikten sonra Hristiyan olursa da ne kadar güzel, olsun.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.