İhsan Özbek’in isyanı

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Pastörün isyanı

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Ankara Protestan Kurtuluş Kilisesi Pastörü İhsan Özbek, “Malatya katliamı ders olmadı, saldırılar sürüyor” dedi

[IMG]http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/05/13/fft17_mf42077.Jpeg[/IMG]
    Kurtuluş Kilisesi Pastörü İhsan Özbek

Türkiye’deki çok sayıda Protestan kilisesinin bağlı olduğu Ankara Protestan Kurtuluş Kilisesi Pastörü İhsan Özbek, Malatya Zirve Yayınevi katliamından sonra kendilerine yönelik tehditlerin arttığını açıkladı. Özbek, Malatya’da kendilerine bağlı yayınevi çalışanları Tilmann Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in öldürülmesinin ardından yaşananları ve son dönemde kendilerine yönelik saldırıları Milliyet’e anlattı:

YAKIN KORUMA VERİLMEDİ: Malatya’daki olaydan sonra yakın çevremden çok sayıda kişi koruma talebinde bulunmamı önerdi. 24 Nisan 2007’de başvuru yaptım. Önce yanıt alamadım. Daha sonra medyada tehdit edildiğim haberlerinin çıkması üzerine yanıt verildi. Yakın koruma verilmedi. Sadece ihtiyaç duyduğumda emniyeti arayarak ‘çağrılı koruma’ alabileceğim söylendi. Bu da işlevsel değil. Yine de teşekkür ettim. Konumum itibarıyla yakın koruma için yalvaracak değilim. Emniyetle sonraki görüşmelerimizde yine de şifahen konuyu gündeme getirdim. 2-3 ay önce emniyetten yeniden ‘çağrılı koruma’ hizmetinden yararlanabileceğim bildirildi. Bu süreçte tehditler artarak devam etti.

ANKARA’DA 3 SALDIRI: 10 gün önce Batıkent’teki bir kilisemizin pastörü Yavuz Kapusuz’u bıçakla öldürmek isteyen 3 kişi tutuklandı. 2’si Adana, 1’i Ankara’da yakalandı. Pastör Yavuz’u İstanbul’da toplantısı bulunması nedeniyle, bu kişilerin randevu talebini olumsuz karşılaması, ayrıca bu kişilerden birinin başka bir suçtan aranıyor olmasından dolayı takip edilmesi kurtardı. Kısa süre önce Ankara Çiğdem Mahallesi’ndeki uluslararası kiliseye silahla girmek isteyen bir kişi yakalandı. Bu kiliseye daha önce de silahla bir kişi girmiş, Papa’nın Türkiye ziyaretini protesto etmişti. Son olarak 3 kişi, bizim kilisemize gelerek beni sormuş. Kilisemize bağlı bir kişiye silah çekilmiş.

NASIL TOPLANACAĞIZ?: Tehditler dönem dönem, dalga dalga geliyor. Malatya’dan sonra arttı. Sokaklarda bize ‘boğazınızı keseceğiz’ işaretleri yapıldı. Antalya, Samsun, Eskişehir ve İznik’teki kiliseler saldırıya uğradı. Katolik kiliselerine de saldırıldı. Ozan Arif denilen kişi televizyonda konuştuğunda yine tehditler arttı. Kurtlar Vadisi adlı dizide 3 hafta yayın yapıldı, kimse engellemedi ve tehditler yine arttı. Kiliseler taşlandı. Şimdi pazar günü nasıl toplanıp ibadet edeceğiz, bunu düşünüyoruz. Çünkü bilinenin aksine Ankara’da 300’den az kişiyiz.

HOŞGÖRÜ İSTİYORUZ: Polis, özellikle son olaylardan sonra gerçekten
    samimi biçimde çaba harcıyor. Bize yardımcı olmak, bizi korumak istiyor. Pazar günleri kiliseye koruma polisi gönderiyor. Ancak elbette sonuç olarak sayıca çok azız ve sürekli korunmamız mümkün olamıyor. Yapacak bir şeyimiz yok. Hoşgörü bekliyoruz. Biz bu ülkenin insanıyız ve bu ülkeyi seviyoruz.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&ArticleID=526884&Date=13.05.2008

Armagan
    Anahtar yönetici

Maalesef Türkiye’mizin yurt icinde yasayan Hristiyan vatandaslarıyla olan iliskisindeki karnesi hic de içaçıcı degil. Hristiyanlar taa Osmanlinin son günlerindeki zorunlu göçe tabi tutulmadan ve Anadoludan sürülmelerinden, yine 1924 Karaman Ortodoks türklerinin Yunanistan’a sürülmelerinden tutun da, Inönü zamanindaki Varlik Vergisine kadar, daha sonra 5-6 Eylül Olaylarina, daha sonra da Rahip Cinayetlerine, ve Hrant Dink ve Malatyadaki katliama kadar sürekli saldırılara ve aşağılanmaya maruz kaldılar. Basına yansımış veya yansımamış daha yüzlerce tehdit, dayak, küfür ve aşağılanmaya maruz kalmış bizim öz vatandaşlarımız, sadece İsa Mesih’in yolunda yürüdükleri ve müslümanım demedikleri için, kendilerini bu vatanın din jandarması tayin eden bir avuç katil tarafından sürekli tehdit edilmekteler. Ankaradaki bu olay maalesef son olmayacak. Birileri yine şeytanın fısıltılarına kulak verip suçu sadece Hristiyan olmak olan birilerine saldırmak için yola koyulacaklar..

Oysa Hrıstiyanlığın ilk doğduğu ve yayıldığı topraklardan birisidir Türkiye.. Batının dolarına, avrosuna, turistine, kızlarına, fabrikatörlerine, profesörlerine, yıldız futbolcularına, teknolojisine – evet, Batının her şeyine ‘Evet, buyursunlar’ diyeceksiniz, ama İnciline ve inancını tebliğ eden hristiyanlarına ‘Hayır, buraya giremessiniz’ diyeceksiniz.. Bu çifte standart degil de nedir?

Hristiyanlar neden hep Türkiyede ve diğer İslam ülkelerinde dışlanıp baskı ve zulüm görüyorlar? Müslümanların böylesine dışlandığı, zulüm gördüğü, inancından ötürü kovulduğu bir Hristiyan ülke gösterebilir misiniz yeryüzünde? Neden Avrupada veya Amerikada yaşayan müslümanlar Hristiyan toplum içerisinde dininden dolayı saldırı ve asagılanma görmüyor? Tabii, ırkçi grupların saldırılarını bu kapsamda ele almıyorum.. Sadece inanç bazında ele alıyorum.. Avrupada 7 milyonun üzerinde müslüman yaşıyor ve hemen hemen her sehir ve kasabada bir ve birden çok cami var.. Her caminin cemaati ve imamı var.. Hangi Avrupalı şimdiye kadar burada cami istemiyoruz, gidin yoksa sizi keseriz diye hangi camiye saldırıda bulundu? Hangi imamı öldürdü? Biraz hoşgörü, biraz insanlık yok mu vicdanlarınızda? Lafa gelince ‘En hoşgörülü din bizim dinimiz, en mükemmel ve en son din bizim dinimiz’ diyen müslümanlar bize yapılan bu saldırıları duyunca ne düşünüyorlar acaba? ‘Oh! Çok iyi olmuş! İnsallah geberirler… Ülkeden &%^_> olur giderler’ mi diyorlar? Yoksa, bizi sadece insan olduğumuz için sevip kabul ediyor ve kendilerinden birileri gibi mi görebiliyorlar?

Biz de bu vatanın evlatlarıyız. Vatanımızı en az sizin kadar çok seviyoruz, ama tek farkımız var; Muhammed’i değil, İsa Mesih’i izliyoruz. Kimileri Muhammed’i, kimileri Ali’yi, kimileri Lenin’i, kimileri Buda’yı izliyor bu vatanda.. ama hepimiz türküz ve herkesin inancına, siyasi düşüncesine, tuttuğu fotbol takımına saygı göstermek zorundayız..

‘Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü’ sözünü, gelin, artık gerçek hayatta söz, tutum, düşünce ve davranışlarımızla hepbirlikte birbirimize gösterelim.

Evangelist – HristiyanTürk

Anonim
    Pasif
    Evangelist;5425 wrote:
    Maalesef Türkiye’mizin yurt icinde yasayan Hristiyan vatandaslarıyla olan iliskisindeki karnesi hic de içaçıcı degil. Hristiyanlar taa Osmanlinin son günlerindeki zorunlu göçe tabi tutulmadan ve Anadoludan sürülmelerinden, yine 1924 Karaman Ortodoks türklerinin Yunanistan’a sürülmelerinden tutun da, Inönü zamanindaki Varlik Vergisine kadar, daha sonra 5-6 Eylül Olaylarina, daha sonra da Rahip Cinayetlerine, ve Hrant Dink ve Malatyadaki katliama kadar sürekli saldırılara ve aşağılanmaya maruz kaldılar. Basına yansımış veya yansımamış daha yüzlerce tehdit, dayak, küfür ve aşağılanmaya maruz kalmış bizim öz vatandaşlarımız, sadece İsa Mesih’in yolunda yürüdükleri ve müslümanım demedikleri için, kendilerini bu vatanın din jandarması tayin eden bir avuç katil tarafından sürekli tehdit edilmekteler. Ankaradaki bu olay maalesef son olmayacak. Birileri yine şeytanın fısıltılarına kulak verip suçu sadece Hristiyan olmak olan birilerine saldırmak için yola koyulacaklar..

Oysa Hrıstiyanlığın ilk doğduğu ve yayıldığı topraklardan birisidir Türkiye.. Batının dolarına, avrosuna, turistine, kızlarına, fabrikatörlerine, profesörlerine, yıldız futbolcularına, teknolojisine – evet, Batının her şeyine ‘Evet, buyursunlar’ diyeceksiniz, ama İnciline ve inancını tebliğ eden hristiyanlarına ‘Hayır, buraya giremessiniz’ diyeceksiniz.. Bu çifte standart degil de nedir?

Hristiyanlar neden hep Türkiyede ve diğer İslam ülkelerinde dışlanıp baskı ve zulüm görüyorlar? Müslümanların böylesine dışlandığı, zulüm gördüğü, inancından ötürü kovulduğu bir Hristiyan ülke gösterebilir misiniz yeryüzünde? Neden Avrupada veya Amerikada yaşayan müslümanlar Hristiyan toplum içerisinde dininden dolayı saldırı ve asagılanma görmüyor? Tabii, ırkçi grupların saldırılarını bu kapsamda ele almıyorum.. Sadece inanç bazında ele alıyorum.. Avrupada 7 milyonun üzerinde müslüman yaşıyor ve hemen hemen her sehir ve kasabada bir ve birden çok cami var.. Her caminin cemaati ve imamı var.. Hangi Avrupalı şimdiye kadar burada cami istemiyoruz, gidin yoksa sizi keseriz diye hangi camiye saldırıda bulundu? Hangi imamı öldürdü? Biraz hoşgörü, biraz insanlık yok mu vicdanlarınızda? Lafa gelince ‘En hoşgörülü din bizim dinimiz, en mükemmel ve en son din bizim dinimiz’ diyen müslümanlar bize yapılan bu saldırıları duyunca ne düşünüyorlar acaba? ‘Oh! Çok iyi olmuş! İnsallah geberirler… Ülkeden &%^_> olur giderler’ mi diyorlar? Yoksa, bizi sadece insan olduğumuz için sevip kabul ediyor ve kendilerinden birileri gibi mi görebiliyorlar?

Biz de bu vatanın evlatlarıyız. Vatanımızı en az sizin kadar çok seviyoruz, ama tek farkımız var; Muhammed’i değil, İsa Mesih’i izliyoruz. Kimileri Muhammed’i, kimileri Ali’yi, kimileri Lenin’i, kimileri Buda’yı izliyor bu vatanda.. ama hepimiz türküz ve herkesin inancına, siyasi düşüncesine, tuttuğu fotbol takımına saygı göstermek zorundayız..

‘Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü’ sözünü, gelin, artık gerçek hayatta söz, tutum, düşünce ve davranışlarımızla hepbirlikte birbirimize gösterelim.

Evangelist – HristiyanTürk

Çok doğru söylüyorsun Evangelist. İslam’da hoşgörü en üst düzeydedir ama maalesef birkaç kendini bilmez çakal böyle akılalmaz davranışlara giriyorlar. Herkesin dinine saygı duymak gerekir. Bu topraklarda kardeşçe yaşamayı bilmeliyiz. Hristiyan da insan Musevi de insan ben de insanım.

Anonim
    Pasif

Tanrı’yı seviyorum deyip de kardeşinden nefret eden yalancıdır.
    Çünkü gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Tanrı’yı sevemez.
    1. Yuhanna 4:20

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.