• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26202
  Anonim
  Pasif

  Yenilmez Yaşam – İsa Mesih’in Dirilişi
  (John Piper)


  Tanrı, İsa Mesih’i ölümden diriltti

  ‘O`nu ölümden diriltip yücelten Tanrı`ya O`nun aracılığıyla iman ediyorsunuz. Böylece imanınız ve umudunuz Tanrı`dadır’ (1.Korintliler 15:4)..


  ‘O`nu ölümden diriltip yücelten Tanrı`ya O`nun aracılığıyla iman ediyorsunuz. Böylece imanınız ve umudunuz Tanrı`dadır’(1.Petrus 1:21).

  Vali Pilatus’tan O’nu çarmıha geren askerlere, O’nu gömen kadınlardan, bir komplo ile dirildiği söylentisinin yayılacağından korkan düşmanlarına kadar herkes O’nun öldüğünü biliyordu. Boş mezarı açıklamak için uydurulanların O’nun ölmediği değil, öğrencilerinin O’nun bedenini çaldıkları yönünde olmasının asıl nedeni budur.

  Başkâhinler ileri gelenlerle birlikte toplanıp birbirlerine danıştıktan sonra askerlere yüklü para vererek dediler ki, “Siz şöyle diyeceksiniz: `Öğrencileri geceleyin geldi, biz uyurken O`nun cesedini çalıp götürdüler.`(Matta 28:12-13).


  Ama bu söylentiler bir işe yaramadı. Çünkü insanlar kendi uydurdukları bir yalan uğruna yaşamlarını tehlikeye atmazlar. İsa Mesih’in bedeni mezarda değildi. Eğer O’nun ölü bedeni mezarda olsaydı, düşmanları bunu kullanarak Mesih inancı’nın sonunu getirirlerdi. O’nun öğrencileri ise ateşli ve cüretkardı; İsa’nın yaşadığını vaazederek yaşamlarını tehlikeye atıyorlardı (Elçilerin İşleri 2:24-32; 3:15).


  Müjdeci İstefanos ve öğrenci Yakup bu uğurda canlarını verdiler (Elçilerin İşleri 7:60; 12;2). Ayrıca , İsa Mesih kırk gün boyunca çeşitli kişi ve gruplara göründü. Bu gruplardan bazıları beş yüz kişiden oluşuyordu (Elçilerin İşleri 1:3; 1. Korintliler 15:6). Bunların çoğu, kolay inanan kişiler değildiler; aksine, ikna edilmesi güç insanlardı(Luka 24:11-38; Yuhanna 20:25-27).


  Kuşkucu öğrencilerin zihninde dirilişin doğru olduğu düşüncesi belirmeye başladıktan sonra ilk tepkileri, gördükleri İsa Mesih’in bir hayalet ya da bir çeşit görüm olduğuydu. Ancak İsa Mesih, bu varsayımları çürüttü. İsa, kuşku duyan Tomas’a: ‘Parmağını uzat’ dedi, ‘Ellerime bak, elini uzat, böğrüme koy. İmansız olma, imanlı ol!’ dedi’ (Yuhanna 20:27). Başka bir yer ve zamandaysa, şaşkınlık içindeki öğrencilerine bir hayalet olmadığını göstermek için onların önünde balık yedi.


  ‘Ellerime, ayaklarıma bakın; işte benim! Dokunun da görün. Hayaletin eti kemiği olmaz, ama görüyorsunuz benim var!’ Sevinçten hala inanamayan, şaşkınlık içindeki öğrencilerine, ‘Sizde yiyecek bir şey var mı?’ diye sordu. Kendisine bir parça kızarmış balık verdiler. İsa onu alıp gözlerinin önünde yedi’ (Luka 24:39-43).


  İsa’nın dirilmiş bedeni, yeniden yaşama kavuşmuş sıradan ölümlü bir bedenin ötesindeydi. Hem aynıydı, hem de farklıydı. O her zamanki haliyle tanınabiliyordu, ama aynı zamanda farklı bir bedene sahipti şimdi. Elçi Pavlus Mesih inanlılarının gelecekteki dirilmiş bedenlerini anlatırken, aynı zamanda İsa Mesih’in dirilmiş bedenini de anlatır. ‘Çünkü Mesih, Kendisine ait olan ‘ölmüş olanların ilk örneği olarak ölümden dirilmiştir’ (1.Korintliler 15:20).

  Başka bir deyişle, dirilen Mesih’in bedeni, son günde bütün görkemiyle dirileceği diğer bedenlerle aynı hasadın parçasıdır. Pavlus’a göre Mesih, ‘bedenlerimizi değiştirip kendi yüce bedenine benzer hale getirecektir’ (Filipililer 3:21). Bu nedenle gelecekteki bedenlerimizi anlatan şu sözler İsa’nın bedeni için de geçerlidir:

  ‘Ölülerin dirilişi de böyledir. Beden çürümeye mahkum olarak gömülür, çürümez olarak diriltilir. Zayıf olarak gömülür, güçlü olarak diriltilir. Doğal beden olarak gömülür, ruhsal beden olarak diriltilir. Doğal beden olduğu gibi, ruhsal beden de vardır’(1.Korintliler 15:42-44). Beden hem aynıdır, hem de yüceliğiyle üstündür.

  (Devam edecek)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.