Yeniden Doğuşun Dışsal Belirtileri Olabilir Mi?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24318
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih’e (iman etmek) dönmek ve yeniden doğmak kurtuluş sürecini betimleyen iki sözcüktür. Dönmek aynı sürecin insani yönü, yeniden doğmak ise ruhsal yönüdür. İsa Mesih, Nikodim’e şöyle der:

  ‘Sana doğrusunu söyleyeyim, bir kimse yeniden doğmadıkça Tanrı’nın Egemenliğini göremez’ (Yuhanna 3:3).

  Tanrı’nın huzuruna kabul edilebilmek için yeniden doğmak zorunludur. Yeniden doğmak aynen doğal doğum gibi pasif bir eylemdir. Bizler doğal doğumla dünyasal yaşamımıza başlar ve birer dünya vatandaşı oluruz. Aynı şekilde, göksel vatandaşlığımızda bir doğum sayesinde elde edilir. Hepimiz zaten bir kez doğduğumuz için, Kutsal Kitap’ta bizlere göksel (sonsuz) yaşam hakkı kazandıran bu ikinci, ruhsal doğumdan ‘yeniden doğmak’ olarak söz edilir.

  Tövbe edip, günahkar yaşamımıza sırt çevirdiğimizde İsa Mesih’e döneriz. Tüm varlığıyla Tanrı’ya dönen herkes günün birinde Tanrı ile birlikte olacaktır. Tanrı yüreğimizin arzularını bize sonsuz yaşam sunarak, başka bir deyişle, yeniden doğumumuzla yanıtlar. Bu sürecin dış belirtierle bir ilgisi yoktur, fakat yeni yaşamda benimsenen yeni tutum Ruh’un görülebilir meyveleriyle belirginleşecektir.

  ‘Ruh’un meyvesi ise sevgi, sevinç, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, bağlılık, yumuşak huyluluk ve özdenetimdir’ (Galatyalılar 5:22).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.