İç benliğin Köle’liği

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Günah Nedir.?
    Eksiklik mi yoksa kusurmudur.?
    Sizce, kişinin içinde yatan kötülük olabilir mi.!
    Kim diyebilirki,ben günahsızım.
    Kutsal KItabımızda:

“Eğer günahımız yoktur dersek,kendi kendimizi aldatırız.Günah işlemedik dersek Tanrı’yı yalancı yerine koyarız.”Yuhanna 1:8.10
    Der.

Acaba ,günah ayrılık yaratırmı.Kölelik getirirmi.?
    Evet,günah ayrılık yaratmakla kalmayıp,yanında köleliğide getiriyor,ruhsal anlamda.Kişi Tanrı’dan uzaklaştığı gibi,esiri olduğu günah’ın tutsağı oluyor.
    Ya iç benlikte yarattığı bozukluk ,çürümüşlük.

İsa Mesih, günahın özünü açıklarken, ağaçla meyve benzetmesini kullanmıştı.Kötü ağaç iyi meyve verebilirmi.?

Hepimiz,içinde bulunduğumuz ortamdan,gördüğümüz eğitimden,
    ekonomik düzenden kabul edelim yada raddedelim iyi kötü etkileniyoruz,düz bir mantıkla öyle değilmi.!
    Evet ben İman etmeden önce bu düz mantığı kullanırdım,insanlarla bu konuda tartışırdım.

Oysa, İsa Mesih,Markos 7 Bölüm 29 Ayet’te,bu yukarda yazdığim, kötülükleri işlenen, insanda var olan tüm günahların, insanın doğasından ,iç benliğinden ileri geldiğini belirtti.
    Kutsal Kitap sayesinde, bu düz mantığımın, doğru olmadığını öğrendim.

“İnsanı kirleten,insanın içinden çıkandır.Çünkü kötü düşünceler,fuhuş,hırsızlık,cinayet,zina,açgözlülük,kötülük,hile,sefahat,
    kıskançlık,iftira,kibir ve akılsızlık içten,insanın yüreğinden kaynaklanır.bu kötülüklerin hepsi içten kaynaklanır ve insanı kirletir.”

Yeremya peyganber:
    “İnsanın yüreği her şeyden çok aldatıcıdır,onu kim anlayabilir.”Der.

Ya.. doğduğumuzda, doğamız saf değilmiydi.?
    Nereye gitti,o saflığımız.
    Yine yanıldığım noktalardan biride bu konuydu.Bebekler günahsız doğarlar sanırdım.
    Gene yanılgı..
    Doğrusunu Kutsal Kıtap’tan, öğrendim.
    Mezmurlar 51 ‘inci Ayet 5 Bölüm de:
    “Nitekim suç içinde doğdum ben,günah içinde annem bana hamile kaldı.”der

Şimdi dünya’yi çevremi gözlemliyorum. İşlenen günahlarla ilğili,cevap Yakup 4 Bölüm 1 Ayette yazılı:

“Aranızda kavgaların,çekişmelerin kaynağı nedir.?Bedenimizin üyelerinde savaşan tutkularınız değilmidir “diyor.

Günah tıpkı bulaşıcı bir hastalık gibi..içimizde doğuştan bir bencillik tutkusu ,kötülüğe eğilim olmadığını kimse söyleyemez.
    Yukarda yazdığım Ayet’te bedenin tutkuları diyor.Pavlus da Galatyalılar 19 Bölüm 27 ci Ayette, bakın ne demiş.

“Bedenin işleri bellidir:cinsel ahlaksızlık,pislik,şehvet,putperestlik,
    büyücülük,düşmanlık,çekişme,kıskançlık,öfke,bencil tutkular,
    ayrılıklar,bölünmeler ,çekememezlik,sarhoşluk,çılgın eğlenceler “

Günah, insan doğasında, bir iç bozukluğu neden oluyorsa,bizler gözle görülmez zincirlerle buna bağlı köleler durumuna düşeriz.Bazı tutkularımız,alışkanlıklarımız belki,bizi dışardan bağlıyor olabilir,örneğin siğara gibi ama bunun kaynaklandığı nokta bunu oluşturan istek içten gelir.

Kutsal KItap’ımızda Yuhanna (Geçerli Tanıklık başlıklı) 8 Bölüm 31inci Ayet’te:

İsa kendisine iman etmiş yahudiler:
    “Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız,gerçekten öğrencilerim olursunuz.Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak “dedi.
    “Biz ibrahimin soyundanız diye karşılık verdiler ,hiçbir zaman kimseye kölelik etmedik .Nasıl oluyorda sen özgür olacaksınız ‘diyorsun.?
    İsa. Size doğrusunu söyleyeyim ,günah işleyen herkes günahın kölesidir.”
    Demişti.

“Bir zamanlar bizde anlayışsız,itaatsiz,aldanan çeşit çeşit arzulara ve zevklere kölelelik eden kişilerdik.”Titus 3:3

TANRI kutsal KITAP’ta yapmıyacaksın.Kendini köle etmiyeceksin diyor.
    Biz ne yapıyoruz.Köleliğe devam mı ediyoruz.?
    Hala tutkularımızın peşinden mi gidiyoruz.?
    Suçlarımızı,tüm kötü alışkanlıklarımızı,günahlarımızı,zayıflıklarımızı Tanrı’nın önüne getirmeliyiz.Yürekte Tanrı’nın sağladığı o güç olmadıkça,yürekte Tanrı’nın sağladığı o köklü değişim gerçekleşmediği sürece,Köleliğin boyundurluğunu her zaman boynumuzda olacaktır.

İsa Mesih:
    “Sağlam olanlar değil,ancak hasta olanlar hekime muhtaçtırlar.Ben doğru olanların değil,ancak günahlı olanları çağırmaya geldim.”
    Luka 5:31

Bizlerin hepimizin, İSA Mesih’e ihtiyacımızı görmemiz ve O’nun bizlere sunduğu kurtuluş armağanını anmaya ve belimsemeye hazırlanmamız gerekiyor.

Esenlik, inanlı kardeşlerimle olsun.Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.