ANASAYFA Forum AKTUEL OLAYLAR VE YANSIMALAR MALATYA’DA HRISTIYAN KATLIAMI VE YANSIMALARI Yayınevi baskını ile ilgili rapor hazırlandı

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25398
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Yayınevi baskını ile ilgili rapor hazırlandı

  1 Ağustos, 2008 19:45:00 (TSİ)
  Malatya İnsan Hakları Kurulu, Malatya’daki bir yayın evinde 1’i Alman 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili rapor hazırladı.

  Raporda, konunun daha geniş yetkili uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından araştırılması, zanlıların psikolojik durumları ile ilgili bilirkişi incelemesi yapılması görüş ve kanaatine varıldığı bildirildi.

  Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, Malatya Vali Yardımcısı Erdinç Filiz başkanlığındaki toplantıda, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığınca, yayın evindeki cinayetlerle ilgili istenilen raporun hazırlandığı belirtildi.

  Açıklamada, komisyonun adli konuların dışındaki hususlarla ilgili olarak araştırma yaptığına dikkat çekilirken, Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamanın devam ettiği hatırlatıldı.

  Raporda, araştırma konusuyla ilgili insan hakkı ihlal veya ihlallerinin olup olmadığına yargılama sonucu ortaya çıkacak hükme göre görüş bildirilebileceği belirtildi.

  Zanlıların illegal bir yapı tarafından yönlendirildiğinin ve bu illegal yapının ortaya çıkarılamamasında ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamasında idarenin kusurunun bulunduğunun yargı kararlarıyla belirlenmesi halinde maktullerin yaşam, din, vicdan, örgütlenme, düşünce ve düşünceyi ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği kanaatine varılacağı kaydedildi.

  Araştırma konusunun adi suç kapsamında olduğunun yargı kararıyla belirlenmesi halinde yatay ilişkiden kaynaklanan hak ihlali veya ihlalleri söz konusu olacağından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan bir hak ihlalinin oluşmayacağı ifade edildi.

  Yazılı açıklamaya göre raporda şöyle denildi: “Cinayetlerin işleniş şekli, zanlıların psikolojik ve kişilik yapıları, cinayetlerin ülke ve dünya kamuoyunda meydana getirdiği olumsuz etkiler, zanlılar, maktuller, yayın evinin faaliyetleri konusundaki iddialar, ihbarlar dikkate alınarak konunun daha geniş yetkili uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından araştırılması, zanlıların psikolojik durumları ile ilgili bilirkişi incelemesini yapılması görüş ve kanaatine varılmıştır.”

  Olay

  18 Nisan 2007 tarihinde Malatya’da Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüş, polis, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım’ı (19) olay yerinde yakalamıştı.

  Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, kaldırıldığı İÜ Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi altına alınmış, tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.