Yaşamınızı Yönlendiren Şey Nedir? ( Turgay Uçal)

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Yaşamınızı Yönlendiren Şey Nedir? ( Turgay Uçal)

Yönlendirme – rehberlik, kontrol, hedef belirleme…Yaşamınızı yönlendiren yüzlerce şey olabilir, bunlardan en önemli beşine bakalım:

SUÇLULUK DUYGUSU:
    Özellikle kötü anıların yaşamlarına hükmettiği kişilerdir. Geçmiş geleceği sürekli olarak kontrol etmektedir. Kendi başarılarını sürekli baltalayarak kendilerinden öc alırlar. Kain günah işlediğinde Rab ile bağı koptu: ‘Artık aylak aylak yeryüzünde dolaşacaksın’ (Yaratılış 4:12).

Biz geçmişin ürünüyüz ama tutuklusu değiliz. Tanrı bir katili büyük bir öndere döndürdü (Musa), korkak bir tipi cesur bir adam haline getirdi (Gideon). Tanrı bize bir başlangıç veriyor.

‘Ne mutlu bağışlanan, günahı örtülen insana! Suçu Rab tarafından sayılmayan.. (Mezmur 32:1).

KIZGINLIK, ACILIK:
    Bazıları içlerinde saklarlar, bazıları insanlara öfke ile saldırırlar her iki davranışta sağlıksız davranıştır. İçte sakladıklarımız aslında karşıdakine değil size zarar verir. Sizi incitenler eğer yüreğinizde taşımıyorsanız sizi incitmeye devam edemezler. ‘Aptalı üzüntü öldürür, budalayı kıskançlık bitirir’(Eyüp 5:2).

KORKU:
    İnsanları kendi kendisine kilitleyen bir duygudur. Travmatik bir olay ya da olduğunu varsaydığımız bir olay bizi korkuya kilitlemektedir. Korku, kişinin kendi hapishanesi olur buna karşı en iyi silah iman ve sevgi silahıdır. ‘Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi korkuyu siler atar. Çünkü korku işkencedir. Korkan kişi sevgide yetkin kılınmamıştır’(1.Yuhanna 4:18).

MADDİYAT:
    Yaşamlarının yegane amacı maddi tatminlerine ulaşmalarıdır. Üç yalandan kaçınmak gerekir. Herşeyden önce maddiyat sadece geçici bir mutluluk sağlar. Bazen daha fazla şeye sahip olursam daha önemli olurum gibi bir fikir vardır. Değeriniz sahip olduklarınıza göre ölçülemez. Hayatta en önemli şeyler sahip olduklarımız değildir. Ayrıca mal, güvencemiz değildir.

KABUL GÖRME:’
    İki efendiye birden kulluk edemezsiniz’ (Matta 6:24).

Bazen kabul görme uğruna insanlar başka insanları Tanrı’dan daha çok dinlemektedirler. Başkalarını memnun etmek bazıları için herşeyden daha önemlidir.

AMAÇLI BİR YAŞAM SÜRMENİN FAYDASI ÇOK BÜYÜKTÜR

Amacınızı bilmek, yaşamınıza anlam verir

Bu nedenle birçokları burçlara, fallara bakmaktadırlar. Bazen hepimiz amacını bilmediğimiz bir şeyin ardı sıra gidiyoruz. Tanrı olmaksızın yaşamın bir anlamı yoktur. Kutsal Kitap’ta birçokları bunu oldukça farklı bir şekilde ifade ettiler.Yeşeya Peygamber, ‘Ama ben boşuna emek verdim dedim, gücümü boş yere, bir hiç için tükettim’ (Yeşeya 49:4).

Eyüp ise, ‘Günlerim dokumacının mekiğinden hızlı, umutsuz, tükenmekte’ (Eyüp 7:6).

‘Yaşamımdan tiksiniyor, sonsuza dek yaşamak istemiyorum; çek elini benden, çünkü günlerimin anlamı kalmadı’ (Eyüp 7:16).

En büyük trajedi ölüm değil, anlamsız bir yaşamdır. Amaç varsa ümit vardır. Umudunuz yoksa sıkı durun RAB şöyle diyor: ‘Sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum, kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar’ (Yeremya 29:11).

‘Kötü bir durumdaysanız, Tanrı bize olan gücüyle dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok daha fazlasını yapabilecek güçtedir’ (Efesliler 3:20).
    AMACINIZI BİLMEK YAŞAMINIZI KOLAYLAŞTIRIR
    Birşey yaparken şunu sormalıyız: Acaba bu Tanrı’nın yaşamımdaki amacına uyuyor mu? ‘Kimi hiçbir şeyi yokken kendini zengin gösterir, kimi serveti çokken kendisini yoksul gösterir’ (Süleyman’ın Özdeyişleri 13:7).

‘Sana güvendiği için düşüncelerinde sarsılmaz olanı tam bir esenlik içinde korursun’ (Yeşaya 26:3).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.