Yasanın Tekrarı 18. ve Muhammed. (Iddiaya cevap)

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Yasanın Tekrarı 18. ve Muhammed!

Tanrınız RAB size aranızdan, kendi kardeşlerinizden benim gibi bir peygamber çıkaracak. Onu dinleyin. Horev’de toplandığınız gün Tanrınız RAB’den şunu dilemiştiniz: ‘Bir daha ne Tanrımız RAB’bin sesini duyalım, ne de o büyük ateşi görelim, yoksa ölürüz.’ RAB bana, ‘Söyledikleri doğrudur’ dedi. ‘Onlara kardeşleri arasından senin gibi bir peygamber çıkaracağım. Sözlerimi onun ağzından işiteceksiniz. Kendisine buyurduklarımın tümünü onlara bildirecek. (Tevrat – Yasanın Tekrarı 18:15-18)

İddia edilen bu ayette İslam peygamberi Muhammed’in geleceği bazıları tarafından söyleniyor. Fakat bu bazıları Hristiyanlar değiller. Ayeti birkaç parçaya bölüp teker teker inceleyelim.

a) Tanrınız RAB size aranızdan, kendi kardeşlerinizden benim gibi bir peygamber çıkaracak. Onu dinleyin.

Aranızdan ve kendi kardeşlerinizden: Musa aranızdan demekle, İsraillilerin arasında yaşayan demek istiyor. Ama bir de kendi kardeşlerinizden demekle o kişinin Yahudi olacağını vurguluyor. Demek ki o peygamber İsrail’de yaşayan bir Yahudi olacaktı.
    İslam’ın peygamberi ne İsrail’de yaşıyordu ne de Yahudi idi. Kendisi Araptı. (Bazı Mesih inanlıları Muhammed’in İsmail soyundan geldiği konusunda yanılıyorlar, böyle bir şey yoktur.)

b) Sözlerimi onun ağzından işiteceksiniz. Kendisine buyurduklarımın tümünü onlara bildirecek.

Sözlerimi onun ağzından işiteceksiniz: RAB, o peygambere konuşacağını, ve hiçbir aracı olmadan konuşacağını bildiriyor. İslam peygamberi Muhammed bütün sözleri Cibril denen birinden almıştır. Yani Allah Cibril’e bildirmiş, ve Cibril Muhammed’e iletmiş. Kısacası, Muhammed olmayışının sebeplerinden biri de budur.

Peki, kimdi o bahsedilen peygamber?

Bildiğimiz gibi, İsa Mesih sadece bir insan ya da sadece bir peygamber değildir. İsa Mesih peygamberlik etmiştir, başkahin olmuştur, bir Kraldır ve Tanrı’nın ta kendisidir. Musa’nın bahsettiği, İsa’nın peygamberliği ile ilgilidir. İşte ispatlar:

1) İsa bir Yahudi idi;
    Büyük atalar onların (Yahudilerin) atalarıdır. Mesih de bedence onlardandır. O, her şeyin üzerinde hüküm süren, sonsuza dek övülecek Tanrı’dır. Amin. (Romalılar 9:5)

2) İsa, Baba’dan işittiklerini söylüyordu: Çünkü ben kendiliğimden konuşmadım. Beni gönderen Baba’nın kendisi ne söylemem ve ne konuşmam gerektiğini bana buyurdu. (Yuhanna 12:49)

3) İsa kendisinin peygamber olduğunu da söylemişti (sadece peygamber değil, peygamber): Yine de bugün, yarın ve öbür gün yoluma devam etmem gerek. Çünkü bir peygamberin Yeruşalim’in dışında ölmesi düşünülemez! (Luka 13:33)

4) Musa, İsraillileri fiziksel kölelikten kurtardı, özgür kıldı. İsa Mesih ise ruhsal kölelikten, günahın köleliğinden kurtardı: İsa kendisine iman etmiş olan Yahudilere, «Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz. Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak» dedi. (Yuhanna 8:32-33)

Görüldüğü gibi, Yasanın Tekrarı 18. bölümde ve hatta Kutsal Kitabın hiçbir yerinde İslam peygamberinden bahsedilmemektedir. İsa sadece bir peygamber değildir. O Mesih’tir, Tanrı’nın beden almış halidir.

Sevgiler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.