Yahudiler Dogru Mu Yapiyor?

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

türkiye’deki hahambaşılığın vakti zamanında (evet efendim çok eskiden, evvel zaman içinde iken, cumhurbaşkanı değil sultan var iken) sabatay sevi skandalı sonucu vermiş olduğu bir söz sebebi ile sonradan musevi dinini seçmek isteyenlere pek yardımcı olunmamaktadır. ve fakat sosyolojik ve politik olarak böyle bir zorluk çıkmasına rağmen dini açıdan böyle bir yasak yoktur, olamaz, zira abraham ve sara ilk sonradan yahudi olan kişiler olarak kabul edilmekte; yahudi krallığının zamanında en popüler ikinci kralı (birincisi de oglu solomon, a.k.a süleyman) ve mesihin soyundan geleceğine inanılan david’in büyük-büyük babaannesinin kocası öldükten sonra kayınvalidesi naomi’yi bırakmayarak onunla ibranilere katılan ve yahudi olan moab’lı ruth olduğu bilinmektedir. sayısı talmud’da 613 olarak saptanmış kaynağı torah olan mitzvah’larda ise açıkça “sonradan aranıza katılanlar sizdendir, onlara farklı davranmayın” emri geçer (deuteronomy ve leviticus). aynı şekilde sonradan yahudiliği seçmiş bir kimseye “sonradan yahudi olmuş” (yahut dönme) denemez, ayrı bir terim kullanılamaz.

Tum bunlar benim kendi dusuncelerim, benim babaannem bir Turk yahudisiydi, fakat dedemle evlenebilmek icin musluman oldu ve bana hep yahudilikten bahsederdi, ve ondan ogrendim ki yahudiligin aslinda sadece israillilere ozgu degilmis. O bana hep oyle derdi.
    Yukarida bahsettigim ayete gore suan israilin uyguladigi politika dogrumudur?

Anonim
    Pasif

Yahudi doğulur, bir türk yahudi olamaz, yahudi inancına göre. Musevi olarak tanımlayabilirdi babaannen kendisini ancak onlara göre. Sanırım o da bu ayırımdan rahatsız olduğu için böyle demiş sana. Lakin kutsal kitaba göre de bir nevi doğru demiş.

O ayete göre evet israilliler kesinlikle karşı çıkarak hareket ediyorlar ayete. Bu da kibirliliklerinden ve ırkçılıklarından kaynaklanıyor. O adamlar herkesi koyun, kendilerini de onları güdecek çoban olarak görüyorlar. İsrailli bir yahudi değilsen bu sizler için de geçerli, mahalesef uygulamaları bu. Gözler önünde yani bu, ben demiyorum,görüyorum uygulamaları.

Saygılar

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.