‘Van’da İki Katlı Ev Kilise Oldu!’

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27608
  Anonim
  Pasif

  Van’da İki Katlı Ev Kilise Oldu!

  Van’da yaşayan Hristiyanlar yaklaşık 7 yıldır ibadet ettikleri evin resmen kilise olarak açılması için 4 yıldır verdikleri mücadeleyi kazandı. Van Belediyesinin verdiği izinle Van’da yaşayan 80-90 civarındaki hiristiyanın kullandığı ev, kilise olarak ibadete açıldı.

  Haberin Videosu
  1309596918_18_van-da-iki-katli-ev-kilise-oldu.jpg‘Van’da İki Katlı Ev Kilise Oldu!’ Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

  Ortadoğu ülkelerinden gelerek, avrupa ülkelerine gitmek isteyen, işlemler için de Van’da kalmak zorunda kalan Hristiyanlar, yaklaşık 7 yıldır Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan 2 katlı bir evde ibadet ediyorlardı. Hristiyanlar ibadet için kullandıkları evin resmi olarak kullanmak amacıyla 2007 yılında Van Belediyesi’ne ‘dini ruhsat tahsisi’ için müracaat etti. Fakat yapılan müracaat, bazı gerekçeler öne sürülerek bugüne kadar kabul edilmedi. O dönemde kilise cemaatinin avukatlığını da yapan Bekir Kaya’nın Belediye Başkanı olmasının ardından geçtiğimiz Kasım ayında cemaatinin talebi kabul edilerek, “dini tahsis ruhsatı’ verildi. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan 2 katlı eve, ‘ Van Kilisesi’ tabelası asıldı.

  Cemaatin sorumlusu İranlı Ferhat Sohei, mahallede bulunan Van Kilise’sinde ibadet ettiklerini belirterek, “Çevremizde bize rahatsızlık verecek hiç bir durum bugüne kadar yaşanmadı. Bizi çok iyi karşıladılar. Açılışımızda bile bizi tebrik edenler oldu” dedi. Kilisede haftanın 3 günü, yapılan dua toplantılarında Türkçe, Kürtçe, Farsça, İngilizce dillerinde dualar edilirken kilisede bir çok dilde basılmış İncil ve ilahiler de bulunuyor. Kilisenin giderleri ise yurtdışındaki hiristiyanlar tarafından karşılanıyor.

  Çok Mutluyuz!

  Ferhat Sohei, yabancı bir ülkede bu izinin çıkmasının kendilerini çok mutlu ettiğini de söyledi. Sohei, ‘Buranın Van Kilisesi olarak açıldığı gün bütün dünyaya seslendim. Bu özgür devlet bize bu izni verdi. Ben Van Belediyesi’ne Van Emniyetine, komşularıma herkese çok teşekkür ediyorum. Biz çok mutluyuz. İran’da çok baskı var. Ve buraya da mülteciler çok geliyor” diye konuştu.

  #36725
  Anonim
  Pasif

  depremde zarar görmüşmü

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.