Vakiflar Yasasi

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

5555 Sayılı Vakıflar Yasaı ile kopartılan fırtınayı hiç anlamış değilim,bir siyasi partinin aslanlar gibi direnerek konuyu Anayasa Mahkemesine taşımasıda anlayamadığım ikinci nokta.

Muhaliflere göre neler getiriyormuş bu Vakıflar Yasası? Bölünme,parçalanma,din savaşları,denetimsizlik alabildiğine artacakmış.Telekomun yabancı firmaya satılmasından,Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirket ve bankalardan,oto fabrikalarından,tekelin yabancılara satılmasından,borsada yabancıların hissesinin %80 lere kadar çıkmasından dolayı bir parçalanma,bölünme,din savaşları ve denetimsizlik duymadım ben.Vakıflara yurt içi ve dışı örgütlenme hakkı ve dışarıdan bağış alma hakkı verilecekmiş, dışarıdan parayı her ticari işletme getiriyor, Konyada’ki tabela holdingleride yurt dışında paralar topladılar buraya getirdiler sonra dolandırdılar, o zaman kimsenin sesi çıkmıyordu,kimse bir şey demiyordu, hatta tam tersi ülkeme yatırım naraları atılıyordu.

Fener Rum Patriği Bartholemous 2500’in üstünde yer ve mülkün kendilerine iadesini istiyormuş.Peki(ben BARTHO) diyorum, Bartho bu yerleri, sana satmışta şimdi gerimi istiyor? Bu yerler senin uhdene nasıl geçmiş? MİT elemanın iç karışıklık çıkarmak için Selanikte Atatürk’ün doğduğu eve bomba koymuş (Bu iddia sabit,bu resmen açıklandı) burada da Rumlar bombaladı diyerek 1957 sanıyorum o yılda Rumlara karşı talan başlatılmış, ,48 saat bir fiil süren bu olaylar nedeniyle adamlar yurtlarını(Türkiye’yi) terk etmek zorunda kalmış.(Başbakan Menderes bu olaydan mahkum oldu) sonra bu yerler senin olmuş .Uluslararası hukuk bunu tanımaz, bu bize mahsus yasal ama uluslarası yasadışı bir uygulamadır.

Vakıflar yabancılardan yardım alabilecekler her yerde yurt içi ve dışında şubeler açacaklarmış. Peki ne var bunda senin Vakıfların ve şirketlerin bu işi zaten yapıyor ya.Bankalar yada şirketler şubeler açınca çarşaf çarşaf reklamlar veriyorsun ya gazetelere büyüdük, ekmek kapısı olduk diye.Yabancı vakıflar ekonomik yönden güçlü olurmuş onlarla rekabet olmazmış. Peki hani sen serbest piyasa ekonomisinden yanaydın,onlarda rekabet yapabilecek hale gelsinler, gelemezlerse başlarının çaresine baksınlar ticarette kural öyle değilmi?

Yabancılara vakıf kurma hakkı verilecekmiş, verilse ne olur, şirket kuruyor banka açıyor, araba fabrikası kuruyorda vakıf kursa ne olur?

BARTO, bile Vakıflar Genel Meclisine seçilebilirmiş, peki kim bu BARTO? Türk vatandaşı, o zaman niye seçilemesin? seçilse ne olur? Yani ille Ahmet, Mehmet,Hasan,Mustafa vs. olacak,Yorgo olursa olmaz,hani yargı önünde yasalar önünde herkes eşittir,dil,din,ırk ayrımı yapılamazdı,yoksa o sadece kitaplardamı yazıyor?

Ülke güvenliğini vakıflar yasaıs tehdit ediyormuş? Peki yabancıların şirketinde yada yabancılar tarafından suç işlense senin güvenlik kuvvetlerin oraya giremiyormu? giriyor, o halde nasıl güvenlik tehdit altında oluyor?

Bu vakıfların yöneticileri T.C vatandaşlarından olacak, sabıkalı kişiler ve yüz kızartıcı suçlardan mahküm olanlat vakıflara giremeyecek, vakıflar her müessese gibi denetim ve inceleme kapsamında olacak, bunlar yeterli güvencelerdir daha ne olsun?

KKTC’de de insanların malları uluslararası hukuk gereği geri veriliyor, bunun yasası böyledir,adam malını sana tapuda satmamışsa bu işlem yasa dışıdır,başkasının arazisine çadır kurmanın yada gece kondu yapmanın ömrü sahibi oraya gelene kadardır.

Vakıflar Yasaıs bir haksızlığı geçte olsa gidermek amacındadır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.