ANASAYFA Forum DUYURU PANOSU, SORU, MESAJ, HABERLER, (NEWSBOARD) Duyuru Panosu, Mesajlar, Haberler, Bülten Vahşet… Somali’li Kız Taşlanarak Öldürüldü

 • Bu konu 4 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26152
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Somali’li Kız Taşlanarak Öldürüldü

  Aralık 03, 2008

  _1476503_somalia_kismayo_300.gif

  14 yaşındaki Ayşe İbrahim Duhulow, zina işlediği gerekçesiyle taşlanarak öldürüldü. Oysa Ayşe gerçekte tecavüze uğradığını beyan ettiği halde yetkililer onu korumamış, tersine kızı zina işlemekle suçlamışlardı.

  Uluslararası Af Örgütü Amnesty International’ın Doğu Afrika Gözlemcisi Dave Copeman konuyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

  Ayşe İbrahim Dubulow, Al Şabap’a ait koalisyon güçlerinin ve kabile militanlarının denetimindeki Somali’nin güney sahil kentlerinden biri olan Kismayo’da yaşıyordu. Oraya üç ay önce bir mülteci kampından gelmişti. Ayşe Mogadişu’daki büyük annesini ziyarete giderken yolda üç saldırgan tarafından vahşice tecavüze uğramış. Ayşenin ailesi karakola gidip tecavüzle ilgili şikayette bulununca, muhaffızlar tarafından ‘zina’ ile suçlanarak cezaevine gönderildi. Ayşe’ye tecavüz eden erkeklerden hiçbirini tutuklamadılar. Kismayo şehrinin askeri ve din yöneticileri Ayşe’yi mahkemeye bile çıkarmadan ayaküstü ölüm cezasına çarptırdılar. 27 Ekim 2008’de Ayşe’yi Kismayo şehrinin futbol stadına götürerek onu orada ölene dek taşladılar.

  Çok sayıda görgü tanığı bana olay günü stadyumun ortasında 50 erkeğin ve taş dolu bir kamyonun Ayşe’yi beklediğini, tribünlerin seyircilerle dolu olduğunu ve yaşananları şöyle anlattılar: “Seyirciler arasında Ayşeyi kurtarmaya çalışan bir gurup üzerine ateş açan askerler bir oğlan çocuğunun ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtılar. Bu denli aşırı bir güç sıkça görülen bir şey değildi. Sonra Ayşe’yi daha önce sahanın ortasına açtıkları bir çukura ittiler ve çukuru Ayşe’nin boynuna kadar toprakla doldurdular. Çok geçmeden Ayşe’nin başı ve yüzü fırlatılan yüzlerce taş nedeniyle kanlar içinde yana düştü.

  [IMG]http://www.jewishjournal.com/images/iranianamericanjews_images/stoning1%5B1%5D-738552.JPG[/IMG]
  (Taşlayarak insan öldümeye örnek bir fotograf)

  Askerler bir ara kızı topraktan çıklardılar ve hemşireleri çağırarak ölüp ölmediğini kontrol etmesinii istediler. Hala ölmediği için kızın baygın bedenini tekrar çukura gömdüler ve erkekler bu kez kız ölünceye dek taşlamaya devam ettiler.”

  (Türkçeye Çeviri: hrturk
  Kaynak: http://www.americanchronicle.com/articles/view/83809

  #32792
  Anonim
  Pasif

  Tam bir vahşet…

  #32795
  Anonim
  Pasif

  Ne zaman bir ‘Recm’den bahsolunsa, İsa Mesih’in ‘İlk taşı hiç günâhı olmayan atsın’ sözü aklıma gelir.

  Haber doğru ise, kız henüz 14 yaşında imiş. Yani rüştünü ıspat etmiş durumda değil. Gerçekten zinâ etmiş olsa dahi, acaba aldığı eğitim, ailevi durumu, psikolojik yapısı incelendi mi ? Tıbben bir rahatsızlığı (Hormonal dengesizlik) olabileceği ihtimâli üzerinde durulmuş mudur ?

  Çünki netice itibâriyle henüz çocuk denilecek yaşta. Yaptığı şeyin doğru olduğunu idrâk edebilecek durumda olmayabilir. Diğer taraftan haber de bir tuhaflık da var. Kız’ın zina ettiği ıspatlanmış ise, zina eden erkek(ler)in de olması gerekmez mi ?

  Gerçi ne kadın, ne erkek taşlanarak ölümü hiç kimse için temenni etmem ama neden sadece kız ?

  Asparagas haber olmasın?

  #32801
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Olay gerçek bir olaydır ve hatta ingiliz haber Ajansı BBC’de bile yayınlanmış bir haberdir.. ingilizce bilenler bu linke girerek olayı çok daha ayrıntılı okuyabilrler: http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7708169.stm

  #32807
  Anonim
  Pasif

  Gerçekten çok üzücü bir haber.

  Dünyamızda yaşanan o kadar çok acı ve kötülük var ki; Tanrı’nın tüm bu haksızlıkların karşılığını vereceği günün gelmesini daha da çok özlemle bekliyoruz. Tüm bu kötülüklerin son bulması için İsa Mesih’in yeniden geleceği günün önemini bir kez daha hatırlıyoruz.

  Maranata!

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.