vaftiz

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23647
  Evangelist
  Anahtar yönetici

  Vaftiz Hristiyan teolojisinde bir törendir. Kişi İsa Mesih'i Kurtarıcısı ve Rabbi olarak kabul ettiğinde, bunu topluluk önünde beyan eder. Bu olayın adı da vaftizdir. Vaftiz farklı mezheplerde farklı yöntemlerle uygulanmaktadır. Sadece birkaç damla suyla vaftiz yapıldığı gibi, tüm vücudun suya batırılıp çıkartılması gibi bir yöntem de söz konusudur. Önemli olan vaftiz törenini nasıl yapıldığı değil, vaftizin anlamını ve taşıdığı değerleri bilerek vaftiz olmaktır.
  Hristiyan olan bir şahıs vaftiz olma isteğini bağlı bulunduğu kiliseye bildirir. Yetkili kişilerin yaptıkları mülakatta eğer kişi bu yeterliliğe sahipse ve belli bir eğitimden geçtikten sonra, kilise yetkilileri vaftiz törenini gerçekleştirirler. Temel yöntem budur. Farklı mezheplerde bazı ayrıntılar farklı olabilir. Ancak temel olarak amacın ve anlamın bilinmesi gereklidir.Vaftiz olmak isteyen kişiye Hristiyanlık ve Mesih inancı hakkında temel bilgilerin verilmiş olması gereklidir. Genelde vaftiz olunmadan önce zaten bu bilgilere sahip olunur. Ancak bilgi tek başına yeterli değildir. Kişinin bu bilgileri yaşamında uygulaması ve yüreğine almış olması da gereklidir. Kişi eğer bir topluluğa(kiliseye) katılıyorsa, onun yaşantısı buna tanıklık eder. Yani özel bir sınava tabi tutulmaz. Yeterlilik zaman içerisinde kendini gösterir. Vaftiz olmak Hristiyanlığın olmazsa olmazlarından değildir. İncil'de vaftiz olmamış kişilerin de kurtulduğunun örnekleri vardır. İsa çarmıhtayken onunla beraber asılan mahkümlardan birisi İsa Mesih'e iman etmişti. İsa Mesih'in ona söylediği söz, “Bugün benimle birlikte cennette olacaksın”dır. Bu kişi vaftiz olmamıştı. Ancak şu da bir gerçek ki, günümüzde ve Hristiyan tarihinde vaftiz önemsenmeyecek bir tören değildir. Hristiyan olduğunu biliyorsan ve buna inanıyorsan vaftiz olman gerekir. Bir topluluğa aitsen, bunu herkesle paylaşman lazımdır. İşte bu vaftizle sağlanıyor. Ayrıca İsa Mesih'in göğe alınmadan önce öğrencilerine verdiği son buyruk da “Gidin bütün dünyayı öğrencilerim olarak yetiştirin, onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla vaftiz edin” dir. Bu durumda vaftiz, kurtuluş için şart değil ancak Hristiyanlığın gereklerinden birisidir. Vaftiz bizleri cennete götürmez. Günahlarımızı bağışlamaz. Vaftiz ancak günahlarımız bağışlandıktan ve cennet garantisini aldıktan sonra bu imanı şahitlerle birlikte ikrar etmektir. Bu sevinci herkesle paylaşmaktır.
  Kişinin vaftiz olma süreci standart bir süre değildir. Kişiden kişiye göre değişebilir. Kişi vaftiz olmaya kendisini hazır hissettiğinde karar vermelidir. Tabi bu durum da göreceli olduğu için vaftiz olma sürecini belli bir zamana sıkıştıramayız.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.