Vaftiz Olmak İçin…

• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhaba,
    Ben vaftiz olmak istiyorum. Ancak bir kiliseye gidip beni vaftiz eder misiniz deyince etmiyorlar sanırım. Daha önce çok kez iman edip, sonra saptım. Bu kez kendimden eminim ve vaftiz olmak istiyorum. Vaftiz olmam için ne gerekli?

Anonim
    Pasif

@Mr. Nobody 23491 wrote:

Merhaba,
    Ben vaftiz olmak istiyorum. Ancak bir kiliseye gidip beni vaftiz eder misiniz deyince etmiyorlar sanırım. Daha önce çok kez iman edip, sonra saptım. Bu kez kendimden eminim ve vaftiz olmak istiyorum. Vaftiz olmam için ne gerekli?

Sevgili Mr. Nobody,

Kutsal Kelam’ın hiçbir yerinde, “İman ettikten bu kadar yıl (ya da ay) sonra vaftiz olabilirsin” diye birşey yazmıyor. Veya “Önce şu kursu tamamlıyacaksın”, Falan eğitimi göreceksin” diye herhangi bir ayet yoktur. İman ve Vaftiz ayni anda olmalıdır. İman edeni, İsa’nın bedenine aşılamaktır Vaftiz. “Git, kutsal ol, o zaman seni İsa’nın bedenine aşılarız” düşüncesi çok yanlıştır.

Kutsal Kitap’ta iman edip tüm günahlarından dönen kişi, (ki bu bir anlık bir meseledir), hemen orada vaftiz edilmiştir. Kutsal Kitab’ın hiçbir yerinde, bugün kiliselerdeki uygulamayı bulamazsın. Adam sahte ise ve hakikaten tövbe etmemiş ise, o kendi ve Rab arasındaki bir meseledir. Ama “İsa’ya iman ettim. O’nu kurtarıcım ve Rab’bim olarak kalbime davet ettim ve tüm bildiğim günahlardan da tövbe ettim. Ne olur beni, İsa’nın adıyla vaftiz edin” diyen bir kişiyi vaftiz etmeyi reddetmek, bence günahtır ve da Kutsal Kitab’a aykırıdır.

Bulgar Türk’ü olan bir pastör bunu yapmıştı. Gidişatından ve imanından pek emin olmadığı birini, tüm yalvarmalarına rağmen vaftiz etmemişti. O kişi bir hafta sonra öldü. Bu pastör hala onun acısını çekiyor.

Rab yardımcın olsun.

Anonim
    Pasif

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Peki İstanbul-Kadıköy taraftarında bildiğiniz, gidebileceğim bir ortodoks kilisesi var mı? Aynı zamanda beni vaftiz edebilecek? Bazı dersleri almadan? Çünkü şu an hristiyanlık tarihi, kilise tarihi üzerine kitaplar okuyorum, her gece kutsal kitabı okuyorum. Kendimi bilgilendiriyorum bu konuda. Ayrıyetten birde aylarca bazı derslere katılmak istemiyorum. Daha önce Altıntepe’deki protestan kilisesine gidiyordum. Orada da veriyorlardı bu dersleri. Gerçi o zamanlar gerekiyordu ama şu an zaten kendimi daha da geliştirdim, hala da devam ediyorum. Oraya İlk gittim sonra imandan saptım bir yıl sonra tekrar gitmiştim bu sefer daha uzun süre gittim, ibadetlere katıldım vs ancak daha sonra tekrar gitmemeye başladım. Artık gitmeye utanıyorum. Ayrıca ortodoks kilisesine katılmak istiyorum zaten. Konunun yeri burası değil pek ama. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Sizin de gittiğiniz bir ortodoks kilisesi varsa Kadıköy taraflarında ulaşırsanız sevinirim. Ya da bilgilendirirseniz.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.