Uluslararası Takip

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24532
  Anonim
  Pasif

  Uluslar Arası takip!

  Zirve Yayınevi mağdurlarının avukatlığını yapan Cengiz’e yönelen bazı gelişmeler üzerine Uluslararası Af Örgütü acil eylem çağrısı yaptı. BM’nin de izlediği gelişmeler kaygı yarattı

  (Gökçer Tahincioğlu)
  Malatya Zirve Yayınevi’ne düzenlenen kanlı b)askına ilişkin davada, mağdur ailelerin avukatlığını yapan Orhan Kemal Cengiz’le ilgili iddialar ve gelişmeler, insan hakları örgütlerinde kaygı yarattı.

  Uluslararası Af Örgütü, Cengiz odaklı ‘derin’ gelişmeler nedeniyle acil eylem çağrısı yaptı. Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği ve Mazlum-Der de Birleşmiş Milletler’in (BM) insan hakları savunucularının korunmasına yönelik bildirgelerini anımsatarak, Cengiz’in hayatının risk altında olabileceğini anımsattı.

  Misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle öldürülen Necati Aydın, Uğur Yüksel ve Tilmann Geske’nin ailelerinin avukatı Cengiz’le ilgili olarak katliam davasının başından bu yana yaşananlar dikkat çekici boyutlara ulaştı.

  BM de izliyor

  BM tarafından da takip edilen davada, insan hakları örgütlerini kaygılandıran ve tek bir merkezden yönlendirildiği kuşkusu yaratan gelişmeler şöyle:

  Soruşturması sürerken Malatya’dan Ali Aslan imzalı bir ihbar mektubu geldi. Mektupta, Malatya’da görev yapmakta olan üst düzey jandarma görevlileri, bir akademisyen ve bir siyasi partinin temsilcisi, katliamın bir numaralı sorumlusu olarak gösterilen Emre Günaydın’ı azmettirmekle suçlandı. Davanın ilk duruşmasından önce, Malatya’daki bazı yerel gazetelerde, garip haberler çıkmaya başladı. Haberlerde, duruşmaya girecek avukatların sayısı, isimleri ve daha önceden baktıkları davalar sıralandı.

  Haberlerde, dosyada vekaleti bulunmayan, Malatya’daki otellerde duruşma öncesi ismine rezervasyon yapılmayan bazı avukatların isimleri de yer aldı.

  Doğru Tahmin

  Katliam soruşturmasıyla sınırlı olarak ilgilenen bu avukatların, davaya girebileceklerinin haberlere nasıl yansıdığı anlaşılamadı.

  Haberlerde, duruşmadan sonra avukat grubu adına Cengiz’in açıklama yapacağı bile ‘doğru tahmin’ edildi. Bu detay bilgilerden bazılarının, avukatların telefonları dinlenmeden ve elektronik yazışmaları izlenmeden elde edilmesi mümkün değil.

  Duruşmanın yapıldığı gün avukatların kullandığı 3 mail adresi bloke edildi. Durum, savcılığa bildirildi.

  Davanın 2. duruşmasından kısa bir süre önce, Cengiz hakkında çarpıcı bir suç duyurusu savcılığa iletildi. Cengiz’in ABD’li Protestanlar adına çalıştığı, Malatya’nın Alman Protestanların etkisinde olmasından dolayı, sanıkları katliam için azmettirdiği öne sürüldü.
  Başlangıçta hedef şaşırtmak amaçlı olarak düşünülen suç duyurusunda yer verilen bazı ifadeler, avukat grubunu şaşkınlığa uğrattı.

  Cengiz’in ABD’ye gittiği belirtildi. Cengiz’in gerçekten de belirtilen tarihlerde hukuki bir sunum için ABD’ye gittiği öğrenildi.

  Mağdur avukatına soruşturma

  Davada, tek merkezden yönlendirildiği kuşkusu yaratan diğer gelişmeler şöyle oldu:

  M.Şahin adlı bir Protestan tarafından yazılan suç duyurusunda, Cengiz’in Malatya’da akrabaları bulunan bir Ermeni olduğu iddia edildi. Cengiz’in, belirtildiği gibi Malatya’da geçmişte bazı akrabalarının bulunduğu anlaşıldı. Suç duyurusunda, bir suikast listesi de yer aldı. Malatya Başsavcılığı, suç duyurusunu ciddiye alarak Cengiz hakkında soruşturma başlattı.

  Suç duyurusunu, Cengiz’e gönderilen bir mektup izledi. Cengiz’e bir Ermeni tarafından yazılan mektupta, yine suç duyurusuna paralel bilgiler yer aldı. Bu mektubun da daha önce Emre Günaydın’ı kimin azmettirdiği konusunda iddialara yer verilen diğer mektuptaki gibi Ali Aslan imzalı olması dikkat çekti.

  Katliam sanığı Emre Günaydın’ı misyonerlere karşı eylem yapması için cesaretlendirdiği öne sürülen ve katliamdan 2 ay önce Adıyaman’da Kalaşnikofla gezerken tutuklanan Varol Bülent Aral olduğunu iddia eden bir kişi İstanbul’da gazeteleri dolaştı.

  Aral, suç duyurusunda olduğu gibi katliamı Gladio’nun lideri olmakla suçladığı Cengiz’in azmettirdiğini öne sürdü.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.