ÜLKELER..ŞERİAT ve KADIN.

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26799
  Anonim
  Pasif

  Kadın gazeteci, Jan Goodwin,Ortadoğu ülkelerindeki kadınların durumunu araştırdı.bu Ülkeler Afganistan,Pakistan,İran,Kuveyt,Birleşik Arap Emirlikleri,Suudi Arabistan,İrak,Ürdün,Mısır ve Filistin ülkelerdi.

  1994 yılında “Price of Honor”adıyla çıkan kıtabında, İslam ilkelerinde, Şeriat ve Kadının durumu anlattı.

  İşte Türkçeye “Onurun Bedeli adıyla çıkan kitap’tan bazı bölümler..

  *AFGANİSTAN…

  Afganistan’daki kökten dinci hükümet,ihtidara geldiğinde,Eylül 1992de ,başkentin büyük parkında, halkın gözü önünde toplu idamlar gerçekleştirdi.Suç”İslam’a uygun olmayan davranışta bulunmak”tı.

  Aynı tarihte Afganistan kadını,bir anda bütün haklarını kaybetti.27 yıllık eziyetten sonra,kadınlar sadece oy kullanma hakkını yitirmekle kalmadılar;aynı zamanda devlet memuriyetlerinde yada televizyon ve radyolarda çalışmalarıda yasaklandı.bu gün Başkent Kabil’de Afkan kadını tepeden tırnağa, örtünmek zorunda bırakıldı.

  Hizb-i İslam lideri Gülbeddin Hikmetyar’ın militanları.Batılı gibi giyinen kadınların üzerine asitler atıyordu.
  Afganıstanda bebek ölümünde,dünya birincisi,kadın ölümünde ise ikinci sıradadır.

  Ölüm nedenleri ise, sadece kötü beslenme ve sağlik koşullarından kaynaklanmıyor.Afgan kızları bedenleri olgunlaşmadan,gelişmeden gebe kalmaları ve aile’lerinin zoru ile evlendirilmeleri geliyor.Afgan evlerinde,erkeklerin girip oturdukları odalarda elişi,örgü,dantel gibi kadın varlığını hatırlatan her şey yasak.

  *İRAN…
  İran’da hiçap-çarşaf giymek İslam yasalarınca zorunlu kılınmıştır.Hiçap
  giymeyen kadına,esnaf’ın satış yapması yasaktır.”Hiçaba uygun giymeyen kadın,fahişe’dir…..”Kadını hiçapsız erkek,erkek değildir”…..
  türünden slagonlar ve ibareler,sokak ve caddelerde yazılıdır.

  hiçap veya Çarşaf’sız dolaşmanın yada bir an için rüzgarda havalanan çarşafı yeterince sağlam tutmamanın cezası 12 ay hapıs ve kırbaçlanmaktır.

  Her kırbaç darbesi para cezasına çevrilebilinir.eyer bu istenilirse,karşılığı
  10 bin tümendir.Örnegin 80 kırbaç darbesinin karşılğı, 6 aylık maaşa eşittir.
  Kadını cezalandırmak için bir çok neden vardır.Mesela,mantosu veya elbisesinde gereğinden fazla iri düğme,mantonun sarı ,gümüş renkli olması,kadının yürüyüşü,eteginin boyu,ayakların görünmesi,ince çorap giymek,makyaj,oje sürmek sayılabilinir.

  Kadınların kocalarından izinsiz sokağa çıkmaları,babalarının cenaze merasimine bile katılması imkansızdır.Kadınlar ziraat fakültelerine gidemezler.Yolda veya araba içinde birlikte görülen kadın ve erkekler,baba-kız, karı-koca, abla-kardeş olduklarını kanıtlayamazlar ise, zina yapmaktan tutuklanırlar.

  Erkek ve kızlar,parti veremezler,birlikte yakananırsalar hemen evlendirilirler.Kadınlar statyuma giremez bu yasaktır,nedeni erkeklerin şort giyip oynamalarıdır.Avukatlık kadınlara yeni verilmeye başlandı.
  İranda üst yönetim ve hukuk kadrolarının hiçbirinde kadınlara makam-mevki verilememiştir.
  Humeyni 9 yaşına gelen kızların evlendirilecek olgunluğa eriştiklerini açıklamıştı,geçmişte.

  *BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ:

  Kadınların örtünmesi genel kural olmakla birlikte,daha riberal bir ortam vardır.Ancak çok kadınla evlilik;kadına haber vermeksizin onu boşama,dişardan getirilen yabancı kadınlarla büyük meblağlar karşılığı
  belli süre için”metres tutma”gibi şeyler yaygındır.

  Boşanma,erkeğin tekelinde olunca,bu kez, kadınlarda aldatma, oranı,yani zina, gizlide olsa gerçekleşmektedir.İslamcılar ise,şeriat gereği çok evlenmeyi teşvik.etmekte,birden fazla kadın alan her erkeğe yaklaşık 10 bin dolar yardım yapmaktadır.

  Ülkede bakanlıklarda,kadın çalıştırılması hoş karşılanmıyor.Mesela kadın doktora ev yapmaları için yardım yapılmazken,erkek doktorlar devletten bunun için 200-300 bin dolar yardım alabiliyor.

  *KUVEYT….
  Kadınlar her bakımdan,(seçme,seçilme v.s) ikinci sınıf muamelesi görürler.Ancak,erkeklerle birlikte çalışabiliyorlar.Bununla birlikte,1993’te çıkan yasa gereği erkeklerin kadın kuaförlerinde çalışması yasaklandı.
  Bir zamanlar,kadınların peçe takarak araba sürmesi genel koşulken, sonraları bu yasada kaldırıldı.1990 Körfez krizi ve Kuveyt’in Irak tarafından işgali sonrasında boşanmalarda büyük tırmanış oldu.Evliliklerin üçte biri,boşanma ile sonuçlandı.Buda erkek egemen toplumunun İslami bir biçimi.

  Kuveytli köktendincilerle müslüman Kardeşler adlı şeriatçı örgütler,parasal yardım ve başka teşvikler yoluyla kadın ve kızları örtünmeye zorluyor.Günümüzde Kuveytli kızların %60’ı şeriat kuralınca örtünmeye başladı.Örtünmeyen kızlara da her tür tehtit var.
  Örn:Tıp fakultesi bombalanması bunlardan.

  *SUUDİ ARABİSTAN….

  Peçe takmamak,sokakta tek başına dolaşmak,üniversiteye gitmek,beden eğitimi öğrenimi görmek,sıçramak,veya koşmak,araba sürmek kadınlara yasaktır.1990’da araba sürmek isteyen kadınların yaptığı gösteriler,ülkede büyük yankılar yarattı.Kadınların hepsi tutuklanıp,kocaları”bir daha böyle bir suç işlemiyecekler”ine dair teminat alındıktan sonra salıverild.
  Kadının kocasının izni olmadan tek başına yurt dışına çıkamaz.Halka açık otel havuzlarına gidemez.Hiç bir topluluk veya işyerinde erkeklerle bir arada bulunamaz.
  Ramazan ayı dışında camilere gidemez Ramazanda camiye giderse caminin,en arka kısmında oturma mezburiyetindedir.

  Örtünen her kadına 22,54 dolar ödüyorlar.Durumu iyi olmayan aile’lerde bunu. mecburen kabul ediyorlar.Kadının yeri evi olup,görevi yemek pişirme,Ailesi ile ilgilenmedir.

  Ürdünlü Müslüman Kardeşler örgütü üyesinin Milli Egitim Bakanı olduğu 1990’lı yıllarda,karma eğitim ortadan kaldırıldı;kız öğrencilerin şort giymeleri,gösteri yapmaları yasaklandı.Görücü usülü evlilikleri eleştiren bir filim gösterime girerken,çevreye sis bonbası atıldı.Kadın sığınma kampı bonbalandı.

  *MISIR….

  Mısırda en çok tutulan İslam atasözü şudur”Kadınların cenneti kocalar-ının ayakları altındadır”
  Müslüman dünyasında ilk feminist hareketin 1880 yıllarında başladığı Mısır’da İslamcıçevrelere yaranmak için 1979 da çıkarılan “Uyum yasası”kadını tamamen kocasının buyruğu altına sokmuştur.Mısırlı kadınlar aile geçiminde 525-30 arasında katkıda bulunmasına ramen kökten dinciler kadınları eve kapatma yönünde baskıları sürdürmekte,halkı islamcılığa ve kadınları örtünmeye teşvik ediyor.bu konuda ünlü sanatcılar dahi kullanılarak islami propagandası yaptırılmaktadır.

  1950’li yıllarda Kahire Üniversitesi’nde tek peçeli/türbanlı kadın yoktu.1970 ‘lerde ise üniversiteli kızların %30’u peçe/türban takıyordu.Şimdi bu oran daha da yukarılarda.Örtünmeyen kızlara yapılan tehtitleri ve tecavüzleride saymazsak.Erkeğinboşadığı veya üstüne kuma getirilen kadın,ikinci evliliğin kendisine zarar verdiği kanıtlamak zorunda.Boşanan kadın hem evini hemde çocuklarını kaybeder.Şeriat gereği.

  1992 yılında Mısırlı İslamcılar,otobüs koltuğundan kalkan jkadının yerine en az on dakika oturmazlardı.Çünkü,kadının koltuğa bıraktığı ısı bile,”Şeytan”olarak nitelendiriliyor.

  *PAKISTAN….
  15-40 yaş gurubu arasında ölenler arasında kadınların oranı 575’e ulaşır.Başlıca nedeni,kadınlarda doğum sırasında ölmesidir.Çünkü,Pakıstanlı gebe kadınların597.4’ü kansızlık hastalığına muzdariptır.
  Tecavüze uğramış kadın ,ister,bekar isterse evli olsun,zina yapmış sayılır.Şikayet edemez.şikayette gittiği taktirde “kötü ahlaklı kadin”denilerek polis tarafindan, şiddete maruz kalınmakta ve tacizde edilmektedir. mahkemeye başvuransa “Fahişe”damgasını yiyip cezaevine konulmaktadır.

  Pakıstanlı kadın görevliler Şeriat yasa’ları gereğince örtünmek zorundadır.1980 de bir mollanın kışkırtığı fanatik gurup,babası belli olmayan bir bebeği taşlayarak (Recm)öldürdü.1991’de Benazir Butto’nun, koltuğunu korumak için, mollalara verdiği tavizler sonuçu,kadınların durumu iyice kötüleşti.

  Mülk başkasına gitmesin diye,Aileden biri ile, Kuran’la evlendirilen kızlardaki sayı bir hayli fazladır.Bu şekildeki evliliklerde kız evden çıkamaz ve yaşam boyu yanlızlığa mahkum olur.

  Ceyiz götüremeyen gelinler,erkek ailesi tarafından hertür şiddete maruz kalabilirler ,hatta bu ölüm bile olsa.

  Köktendincilerin yönetimindeki ülkelerde kadın “yaşayan bir ölü”dur.

  KAYNAK:Allah Devletinde demokrasi.Faik Bulut

  #34666
  Anonim
  Pasif

  Seytan Yaradilisin basinda Havva’yi kandirdi.

  Simdi baslattigi isi daha da büyütmüs görünüyor.Dünya’da islam toplumlarinda kadina yapilanlar o kadar vahim ve korkunctur ki burda Saba kardesin bize aktardiklari azdir bile.

  Kadin bu kadar degersiz ve önemsiz midir? Yazik! Tanri’nin yarattigi bu yüce varliga yapilanlar saygisizliktir.Kadin saygi duyulmaya,sevilmeye ve erkeklerle her türlü ortak haklara sahiptir.Incil bu konuda cok acik yazar ve kadini korur.Hristiyanlikta kadinlar cok daha iyi bir konumdadir.,Hamdolsun Tanri’miza.

  Yüce Tanri’miz Yahve’nin bu karanliktaki kadinlara merhamet etmesini ve esaretten kurtarmasini diliyorum.

  Esenlikler ve saygilar.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.