• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25092
  Anonim
  Pasif

  UAÖ 2007 Hak İhlallerini Dizdi, “Şiddet Artıyor” Dedi

  UAÖ yıllık raporunu bugün açıkladı. Raporun Türkiye bölümünde TCK 301 ve 216, TMY 7/2, Dink cinayeti, Malatya katliamı, Festus Okey’in öldürülmesi, polis şiddeti, hak savunucularına baskılar, kadına yönelik şiddet ve cezasızlık var.

  BİA Haber Merkezi – İstanbul

  28 Mayıs 2008, Çarşamba

  Erhan ÜSTÜNDAĞ

  2008 raporunu açıklayan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Türkiye’de “artan siyasi belirsizlik ve askeri müdahalelerin ardından milliyetçi duygular ve şiddette artış
  görüldüğünü” söyledi.

  [IMG]http://www.bianet.org/resim/olcekle/3569/300/182[/IMG]

  UAÖ Türkiye Şube Başkanı, avukat Özlem Altıparmak ve şube direktörü Ville S. Forsman, bugün Taksim Eresin Otel’de düzenlenen basın toplantısında tüm dünyayla aynı zamanda örgütün yıllık raporunu açıkladı.
  Geçen yıl tüm dünyada adaletsizlik eşitsizlik ve hak ihlallerine karşı cezasızlığın sürdüğünü belirten Altıparmak, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 60. yılında tüm hükümetlerin geçmişte yaşanan ihlaller için özür dilemesini ve hakları hayata geçirmek için kararlılık göstermesini istedi.
  Yasalar ve uygulama

  Raporun Türkiye kısmı UAÖ temsilcilerinin mayıs, temmuz ve eylülde gerçekleştirdiği ziyaretler sonucunda hazırlandı. Altıparmak’ın özetlediği raporda Türkiye’yle ilgili belirtilenler şöyle:

  İfade özgürlüğü: Düşüncelerin barışçıl yolla ifade edilmesi yasalarla ve uygulamada kısıtlanmaya devam ediyor. 301. madde davaları arttı. Bu maddeden yargılanan Hrant Dink öldürüldü. Cinayetle ilgili soruşturmada emniyet güçlerinin sorumluluğu tam olarak mercek altına alınmadı.

  Rapor, Malatya katliamına da atıfta bulunuyor ve TCK’nin 216. ve Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2. maddesinin de keyfi ve aşırı kısıtlayıcı biçimde kullanıldığını belirtiyor.

  Haberin ilgili bölümü alıntılanmıştır

  http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/107242/uao-2007-hak-ihlallerini-dizdi-siddet-artiyor-dedi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.