tyanalı apollonius

• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

tyanalı apollonius isimli bir zat var tarihte. kitapları var. ee diyeceksiniz. fakat bu kişi Hz.İsa’nın mucizelerini de gerçekleştirmiş (bir yazar öyle söylüyor) ve Hz.İsa ile çok fazla ortak yanı var. ikisi de aynı zaman diliminde yaşamış insanlar. Hz.İsa bu kişi miydi?

Anonim
    Pasif

Sevgili Closer,

Diyorsun ki:

“tyanalı apollonius isimli bir zat var tarihte. kitapları var. ee diyeceksiniz. fakat bu kişi Hz.İsa’nın mucizelerini de gerçekleştirmiş (bir yazar öyle söylüyor) ve Hz.İsa ile çok fazla ortak yanı var. ikisi de aynı zaman diliminde yaşamış insanlar. Hz.İsa bu kişi miydi?”

Yaşadığımız bu çağda da, mucize yaptığını söyleyen yada yapan,bir çok insan’ın var olduğunu biliyoruz.Bu onların Tanrı oldukları anlamına gelmez.

Tyanalı Apollonius’un yaşadığı çağda mücizeler yapmıştır,bu doğru,
    Tyanalı Apolonius. MÖ 4 Yüzyılda doğmuş, ve M.S 1 Yüzyılda ölmüş ve yaşadığı Tyana ‘da Paganist( Çok Tanrılık) inancına sahip..Ailesinin yönlendirmesiyle 16 yaşında Pisagor’un kurduğu okulda gizem,felsefe temeline dayanan yarı dinsel öğretiler sunan yerde eğitim alıyor.bu okul ophism ile paraler görüşe sahip.

(Ophism:Orfeusçuluk MÖ 4 yüzyıldan itibaren ortaya çıkmış olan Orpheus’un adından gelen bir öğretidir. birtakım gizemli güçlerle ve ölüm sonrası ile ilintilidir. içinde metafizik de barındırır.
    Orfeusçuluk ruhun varlığını ve ölümsüzlüğünü kabul eder.)

Apolonius’un okuduğu okul zamanla, dinsel bir örgüt şeklini almış,gizem kardeşliği,büyü, örgüt üyelerinin ilği alanlarıymış.Hatta bu okulda konuşmama,saç sakal kesmeme,kadınlarla birlikte olmama gibi kurallar geçerliymiş(Yani bir nevi Tarikat)

Okul bitince,Apolonius İran,Efes,Mısır,Hindistan,Atina,Roma,gibi değişik ülkeleri dolaşmış.Din bilginleri ,halk arasında dolaşıp,Ahlak,erdem,sevgi üzerine söylevlerde bulunmuş, ve o dönem sifa ve büyü üzerine ünlenmiş.bu konular o dönen imparatoru rahatsız etmiş, bir çocuğu öldürüp iç organlarını inceleme,ve ve yaptığı büyüler imparator tarafından yargılanmasına yol açmış,yargılanırken,ortadan kaybolmuş,(yani kaçmiş)

Daha sonraları, Dr Richart Gotthell Asur el yazmaları üzerinde çalışırken,Apolonius’un ,arap dünyasında bilğe olan, Balinius adında kişi ile aynı kişi olduğunu öne sürmüş. Dr Richart’ın yaptığı incelemelerde,yargılanırken ortadan kaybolan Apolonius, Balinius adıyla araplar arasında yaşadığını söylemiş.

Konu bu.

Diğer taraftan Öne çıkarılma konusunda tamamen ,siyasi güç dengeleri konusu geçerli. bu nasıl olmuş.İmparator Septimus Severus zamanında Hrıstıyanlık gelişirken ,kendi güç ve konumunu kaybedeceğinden korkan İmparator,Apolonius’u İSA Mesih’e karşıt olarak öne çıkarmış.
    Büyü yapıyor,sifa,felsefi görüşü,(Dikkat edersen büyü diyorum,İSA Mesih büyü yapmadı O kendinde olan Tanrı’sal güç’ünü kullandı) bu iş için en iyi seçim diye düşünmüş.

İmparatorun eşi Kralice Julia Domna ünlü hatip ve yazar Flavio Flastro’ya Tyanalı Apolonius’un hayatını anlatan bir biyoğrafik bir kitap yazmasını istemiş.İmparatorluk arşivinden verdiği belgelerle.

Hatta daha da ünlenmesi için adına birde İmparator tarafından Mabet yapılıyor. Yazar Flavi Fladtro kıtab’ı 6 Yıl sonra bitiriyor.

Yani Apolonius iyi bir felsefeci ve vaiz miş bana göre, geldiği yer yani okul Tarikat,yaptığı mucilerin, İSA Mesih’in Mücizeleri ile hiç alakası yok.
    Şu aklınıza geldimi bilmiyorum,Apolonius Hiç ölmüş birini dirilt’timi. Gelecekle ilğili şeyler bildimi İsa Mesih yaşayacağı her anı önceden belitti.Hayır.İsa Mesih’le hiç benzerlik taşımıyor.ve anlatılan Apolonius kesinlikle İsa Mesih değildir.Yaşamları ve bulundukları konumlar farklı,doğumları ve ölümleri de farklı,biri arapların içinde sağlıklı yaşayarak ölüyor.İsa Mesih ÇARMIH’ta. ve Ölümü alt ederek,
    DİRİLİYOR.

Öyle birzaman gelecekki sağlam öğretiye katlanamıyacaklar,Kulaklarını okşayan sözleri duymaki çin çevrelerine kendi arzularına uygun öğretmenler toplayacaklar”
    2 Timoteus4:3.

İSA mesih diyor ki:
    “Bana iman eden hiç kimse karanlıkta kalmasın diye dünya’ya ışık olarak geldim.”
    Yuhanna 12:46

Sevgili Closer,
    Esenlik ve İsa Mesih’in sevgisi seni bulsun.

Anonim
    Pasif

sevgili saba,
    kitabın tanıtımının yapıldığı sitede onun da İsa Mesih gibi babasız doğduğu ve ona da Tanrı’nın oğlu dendiğini okumuştum. başka bir sitede İsa Mesih’in mucizelerini o da gerçekleştirdi yazıyordu, ölüleri dirilttiği açık açık yazmıyordu zaten.
    toplumlara göre İsa Mesih gibi kişilerin isimleri değişiyor Jesus; İsa, David; Davut, Maria; Meryem gibi.. liste uzayabilir. ben acaba İsa yaşamadı mı demem zaten. acaba tyanalı apollonius’a biz İsa mı dedik, ikisi aynı kişi midir diye düşündüm. apolloniusun pagan olması, büyü yapması belki de onun gerçekleştirdiği mucizeleri kapatmak için uydurulmuş bir şeydir diye düşünüyorum çünkü tyanalı apollonius döneminde tek Tanrı’lı inancın yayılmasından korkan bir kral var.
    ama ölümleri baya farklıymış zaten bunlar saklanmış olma ihtimalleri olsaydı bile. teşekkür ederim bilgiler için, esenlikle.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.