Türkiye’nin Farklı Yolu

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24298
  Anonim
  Pasif

  2000-2006 döneminde W. Bush’un önde gelen danışmanlarından biri olan Michael Gerson, Washington Post’ta Türkiye’nin din özgürlüğüne ilişkin yaklaşımını “Türkiye’de Farklı Yol” başlıklı makalesinde değerlendirdi.

  “Modern Türkiye’nin parlak başarısını etrafındaki karanlık belli ediyor” ifadesini kullanan Gerson, Suudi Arabistan veya Kuzey Sudan’da dini değiştirmenin idamla cezalandırılan bir suç olduğunu, geleneksel olarak hoşgörülü olan Malezya’da bile dini değiştirmek isteyen bir kişinin mahkemece engellendiğini belirtikten sonra Türkiye’deki uygulamalara dikkat çekti.

  Gerson şunları yazdı: “Türkiye’de ise, nüfus cüzdanınızda yasal bir din değişikliği, sadece noterden bir yazı gerektiriyor ve şimdiye kadar Hıristiyanlığa geçen birkaç yüz kişi bunu yaptı.”

  Buna karşın Türkiye’de de din özgürlüğünün en tartışmalı özgürlük olduğunu, “mezheplerin güçünden korkan” laik düzenin geleneksel olarak azınlık dini gruplara bazı hakları vermeyi reddettiğini yazan Gerson, misyonerlere yönelik iddialara da yer verdi.

  Michael Gerson, Erdoğan hükümetinin, hem Müslümanlara, hem de dini azınlıklara daha da özgürlük sağlayacak AB üyeliğinden yana tavır aldığını, din özgürlüğü konusunda bazı adımlar atıldığını belirtirken de “Türkiye’de din konusundaki yasal çerçeve iyileşirken bile yükselin İslami etkinin birdenbire şiddet fırtınaları yarattığı” yorumunu da yaptı.

  Malatya cinayetlerinin yurt dışında yarattığı şoka da değinen Gerson, ancak cinayetlerin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun yaptığı, misyonerliğin bir “doğal hak” olduğu yolundaki açıklamasına dikkat çekerek, Türkiye olmazsaydı “Bir Müslüman liderden gelen bu tür bir açıklığın” icat edilmesi gerekeceğini yazdı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.