Türkiye’de Hrıstıyan Olmak.

• Bu konu 6 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

“Türkiye’nin yüzde doksan dokuzu Müslüman’dır”
    “Türkler Müslüman’dır”, “Her Türk Müslüman doğar…”

Sizce gerçek bu mudur.?

Türkiye’de yaşayan başta Hıristiyanlık dinine sahip birçok topluluk var.

Ermeniler, Süryaniler, Yahudiler,Budistler, bunların varlığı nasıl gözmezden gelinebilinir ki,diğer bir gerçekte şudur. Türk Hıristiyanların sayısı da giderek artmaktadır.

Türkiye laik ve demokratik bir ülkedir. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı Anayasa hükümlerinin gözetimindeki kanunlarla ile yönetilmektedir.

Demokrasi;
    Tüm üye veya vatandaşların, eşit haklar sahip olduğu bir yönetim biçimideğil miydi ?
    Ya özgürlük;
    Anayasamızda, özgürlük hiçbir kimse ayırt edilmeden verilmiştir.

MADDE 24. – Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Sizce ,bir kişinin Türk olması için illa ki Müslüman olması mı gerekmektedir..?
    Tabik ki Hayır.
    Çünkü;
    Madde 66 – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.

Bu maddeye göre bir Türk vatandaşı her dinden hatta dinsiz bile olabilir. Din bir insanın ruhani kimliğidir. vatandaşlık kimliği değildir.
    Bir kimse dini görüşünü değiştirebilir. Ailesinin dinini bırakarak bir başka dine geçebilir. Bu onun vatandaşlığına bir şey yapamaz. O hala vatandaşlık kimliğini taşımaktadır.

Neden?
    Hala özellikle bir Türk’ün Hıristiyanlığı seçmesi toplumda
    “vatan hainliğiyle” eş değer görülür.
    Potansiyel bir vatan hainliği muamelesi görmek için sadece dininizi değiştirmek yeterli midir?
    Neden:?
    Hala bir Türk Hıristiyan’a “bir Hıristiyan ülke ile savaşa girsek sen hangi tarafta yer alacaksın?” en çok sorulan sorulardan biridir?

Bir Düşünün.
    Çanakkale savaşlarında Müslüman Sudanlıların bize karşı savaşmaları ya da 1’inci Dünya Savaşında Müslüman Arap dostlarımızın İngilizler ile Müslüman Osmanlıya karşı işbirliği yaptığını sorgulayabiliyor muyuz?

Bir Türk Hıristiyan’ın sadece kendi iradesi ve hür fikri ile inancını değiştirmesine neden hala “parayla Hıristiyan oldu” söylemleri karışmaktadır.
    Özgür müyüz.?
    İnancımızı bazen saklamak durumu ile, hangimiz karşılaşmadık ki.!

Hangi para sizin çocuklarınızın ismiyle, diniyle alay edilmesini karşılayabilir?
    Tehditler alarak yaşamayı hangi değer ölçebilir?
    Rahatça ibadet etme özgürlüğumuzu yada yapılan saldırılar karşısında duyulan eziyetler para ile satılabilincek kadar mı ucuz ve basit.?

Ya Kutsal olarak kabul ettiğimiz, Kitabımızın değiştiğini, tahrif edildiğinden bahsedilmesi,neden hala devam etmektedir?
    Ki elde onca kanıt ve belgelere ramen..

Bu ülkenin değerleri, kültürü hepimizindir. Korumak, kollamak, saygı duymak ve sevmek herhangi bir gurubun tekeline giremeyecek kadar değerlidir.
    İnandığımız ve bize ahlaki, ruhsal, düşünsel olarak da rehberlik eden Kutsal Kitap’tır

Anonim
    Pasif

Romalılar 13. Bab 1. Ayet :Herkes, altında bulunduğu yönetime bağlı olsun….
    Romalılar 13. Bab 2. Ayet: Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı’nın düzenlediğine karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır.
    Romalılar 13.Bab 5. Ayet :5 Bunun için, yalnız Tanrı’nın gazabı nedeniyle değil, vicdan nedeniyle de yönetime bağlı olmak gerekir.

Herhalde yeryüzünde yönetimlere ve devlete bağlılığı en fazla vurgulayan inanç Hristiyanlıktır. Bununla birlikte en fazla devleti ve milleti prarçalamakla ilgili komplo teorilerine muhattap olanlarda yine aynı Hristiyanlardır. Gerçekten trajikomik bir durum…

Anonim
    Pasif
    Muhammed06;21388 wrote:
    Romalılar 13. Bab 2. Ayet: Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı’nın düzenlediğine karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır.
    Romalılar 13.Bab 5. Ayet :5 Bunun için, yalnız Tanrı’nın gazabı nedeniyle değil, vicdan nedeniyle de yönetime bağlı olmak gerekir.

Herhalde yeryüzünde yönetimlere ve devlete bağlılığı en fazla vurgulayan inanç Hristiyanlıktır. Bununla birlikte en fazla devleti ve milleti prarçalamakla ilgili komplo teorilerine muhattap olanlarda yine aynı Hristiyanlardır. Gerçekten trajikomik bir durum…

Sevgili Muhammet
    Aslinda trajikomik bir durum yok.Gercekten devletine baglilik konusunda gercek hristiyanlar herzaman ön plandadir ama Kutsal Kitab’a sadik olmayan “kimlik hristiyanlari”aynen devletlerine de sadik olmayip hem devletle hem de milletle ilgili komplo teorilerine bizzat önayak olup yikimlara neden olmuslardir.Gercek hristiyanla “kimlik hristiyan”inin birbiriyle karistirmamak gerekir.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

Gel kardeşim! yaşam önderine gidelim
    Gerçek sevgiyi- sevmeyi ondan öğrenelim
    Bizleride sevgiyle donatmasını ondan isteyelim
    İnan ellerimiz boş göndermeyecek bizi
    Kocaman sevgi demetleriyle döneceğiz.
    İnsanlığın acil ihtiyacı olan sevgi demetleriyle

Yaşam önderi bu kardeşim!
    Onda kocaman sevgi demetleri var
    İsteyeni eli boş çevirmiyor
    Gülümseyerek karşılıyor kapıda
    Sıcacık yüreğiyle sarıyor
    Al diyor
    bu gerçek sevgi demetleri
    bunu alınca seveceksin –düşmanın dahi olsa seveceksin
    benim gibi olacak-esenlik dileyeceksin.

Tanrı kuzusu
    Hiç kimse senin gibi sevmez
    Hiç kimse senin gibi acı içindeyken esenlik dilemez.

Dileğim! herkesin bu gerçeğin farkına varması ve seni yüceltmesidir.

Anonim
    Pasif

@Muhammed06 21388 wrote:

Sevgili Muhammed, yorumları tekelleştirmeden yapmak en doğru tavır olacakken, Sadece Hristiyanlar adına bu şekilde bir fikir beyan etmen yakışık almadı..!
    Hristiyanların ülke bölme amaçları yoktur. Hristiyanlık sevgiyi birleşmeyi, dirlik içinde yaşamayı, paylaşmayı benimsemektir. Senin İnsansal egoları tüm Hrsitiyanlkığa mal etmen yakışıksız…
    Şimdi bizde El Kaide, Hizbullah vb. şiddet yanlısı müslümanlar yüzünden tüm Müslüman Ülkeleri mi karalayalım.?
    Nasıl Diğer inançların kimlikte olanı varsa Hristiyanında sadece kimlikte yaşayanı var.. Gerçek İsa Mesih inanlısı bölmeyi tasvip etmez, savaşı benimsemez..
    Bu yüzden traji komik olan bana kalırsa durum değil bilmeden konuşandır….!!!!

Anonim
    Pasif

@NURDEM 21414 wrote:

Sevgili Muhammed, yorumları tekelleştirmeden yapmak en doğru tavır olacakken, Sadece Hristiyanlar adına bu şekilde bir fikir beyan etmen yakışık almadı..!
    Hristiyanların ülke bölme amaçları yoktur. Hristiyanlık sevgiyi birleşmeyi, dirlik içinde yaşamayı, paylaşmayı benimsemektir. Senin İnsansal egoları tüm Hrsitiyanlkığa mal etmen yakışıksız…
    Şimdi bizde El Kaide, Hizbullah vb. şiddet yanlısı müslümanlar yüzünden tüm Müslüman Ülkeleri mi karalayalım.?
    Nasıl Diğer inançların kimlikte olanı varsa Hristiyanında sadece kimlikte yaşayanı var.. Gerçek İsa Mesih inanlısı bölmeyi tasvip etmez, savaşı benimsemez..

Sanırım yazımı tam okumadınız ya da ben meramımı tam olarak istirham edemedim.
    Yazımda İncil’in pek çok ayetinde yönetimlere sadık olunması gerektiği söylenirken, Türkiye’de ki Hristiyanların çoğu zaman ”vatanı bölmek, devlete karşı olmak” la itham edildiğini, suçlandığını belirttim.
    Halbuki Hristiyanları bu gibi suçlamalarla zan altında bırakmak isteyenler açıp bir kere İncil’i okusalar, bir Hristiyan için ülkesine bağlılığın tercih bir tarafa dini bir görev olduğunu görürüler.
    Antlatmak istediğim buydu…
    Bu arada bilginiz olsun henüz vaftiz olmadım ama bende İsa Mesihi Rab ve Kurtarıcı olarak kabul etmiş bir Hristiyanım…
    Dostlukla…

Anonim
    Pasif

@NURDEM 21414 wrote:

Sanırım yazımı tam okumadınız ya da ben meramımı tam olarak istirham edemedim.
    Yazımda İncil’in pek çok ayetinde yönetimlere sadık olunması gerektiği söylenirken, Türkiye’de ki Hristiyanların çoğu zaman ”vatanı bölmek, devlete karşı olmak” la itham edildiğini, suçlandığını belirttim.
    Halbuki Hristiyanları bu gibi suçlamalarla zan altında bırakmak isteyenler açıp bir kere İncil’i okusalar, bir Hristiyan için ülkesine bağlılığın tercih bir tarafa dini bir görev olduğunu görürüler.
    Antlatmak istediğim buydu…
    Bu arada bilginiz olsun henüz vaftiz olmadım ama bende İsa Mesihi Rab ve Kurtarıcı olarak kabul etmiş bir Hristiyanım…
    Dostlukla…

Anonim
    Pasif

Biz hrıstiyan oluyoruz ve olmaz çileyi çekiyoruz..
    Eee..bize müjdeci olarak gelenler (Amerikalı,koreli vs. ülke vatandaşları) ne yapıyor?!..
    Rahatlar be dostlar.. “dua edelim” den öte bir şey demiyorlar.
    Realiteden bahsediyorum.. Belki durum anlaşılmıştır.

Anonim
    Pasif
    xxakadir;21431 wrote:
    Biz hrıstiyan oluyoruz ve olmaz çileyi çekiyoruz..
    Eee..bize müjdeci olarak gelenler (Amerikalı,koreli vs. ülke vatandaşları) ne yapıyor?!..
    Rahatlar be dostlar.. “dua edelim” den öte bir şey demiyorlar.
    Realiteden bahsediyorum.. Belki durum anlaşılmıştır.

)) Neden böyle düşünüyorsun, Sharoton Otelde kalıyorlar da sen de bunu gördün seni davet mi etmediler… Ve ya ne bileyim dua edelim kardeşler dedikleri ile bierlikteyken verdikleri yemek aralarında kendileri pirzola yerken dua edelim dedikleri kardeşlerimiz soğan ekmek mi yiyorlar..?
    Değerli Kardeşim, Tebliğ görevlerinin sen ne denli zor olduğu konusunda ne kadar bilgilisin..?
    Amerikalı, Koreli değil tüm Irk’lardan tebliğci vardır. Türklerden de…!
    Ve bu imanda yükseki, cesarette yüksek kardeşlerimiz Dünyanın her yanına gidip, sadece İsa Mesih’in duyulması adına canlarını riske sokmaktadırlar.. Örnek mi… Çok Fazla Malatya’Da Türk gibi can veren Alman kardeşimiz de vardı.
    Sen uzun süren seyehatlari hiç her gün yaşadınmı ? İnan bana araç hangi marka olursa olsun o yollar çekilmiyor?
    Yargısız İnfaz yapmamaya özen göstermelisin..
    Sen Afrika Ülkelerinde Tebliğ görevlerinde bulunup İsa Mesih adının ve gerçeğin lanse olması adına çekilen zorlukları hiç okudun mu?
    Ve söler misin.. BİZ HRİSTİYAN OLUYORUZ, OLMAZ ÇİLEYİ ÇEKİYORUZ… derken neden bahsediyorsun.. SENİ BİRİSİ ZORLA MI HRİSTİYAN YAPTI? çünkü burada kullanılan cümle böyle bir izlenim veriyor…. ya da Çile derken, Başına Dikenli Teller mi geçirildi, Çarmıha mı Gerildin, Arena da aslanlara mı yem edildinde kurtuldun? Halk galeyana gelip ardından kılıçlarla mı kovaladı? Yüzüne mi tükürüldü….? SANMIYORUM…!
    Sana karşı tavırlar değişmiş, dışlanmış olabilirsin, Ama Rab adamları inan bana o kadar kolay işlerin peşinde değiller…

Rab Seni Bereketlesin

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.