Türkiyede Hristiyan Olmak Nasil Bir Seydir?

• Bu konu 21 izleyen ve 39 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 40)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

“Türkiye’nin yüzde doksan dokuzu Müslüman’dır”, “Türkler Müslüman’dır”, “Her Türk Müslüman doğar” gibi sözleri her zaman çevremizde duyuyoruz. Bu söylemlere inananların sayısı da az değildir.

Ancak Türkiye’nin gerçeği bu yukarıdaki gibi midir?

Türkiye’de yaşayan başta Hıristiyanlık dinine sahip birçok topluluk var. Ermeniler, Süryaniler, Rumlar, Yahudiler, Budistler hatta son zamanlarda Bahailer.

Türk Hıristiyanların sayısı da giderek artmaktadır.

Peki bu kişiler Türkiye’de nasıl yaşamaktadır, hangi haklara sahiptirler?

Türkiye laik ve demokratik bir ülkedir. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı Anayasa hükümlerinin gözetimindeki kanunlarla ile yönetilmektedir. Demokrasi tanımı “Demokrasi, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. Yani çoğunluğun azınlığı yönettiği bir yönetim biçimi değildir. Özelikle bu çoğunluğu belirleyen inanc bile olsa kimsenin hakkı bir diğerinin hakkından üstünlüğü yoktur.

Anayasamızda da bu özgürlük hiçbir kimse ayırt edilmeden verilmiştir.

Madde 24 – Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Tarihe bakıldığında bütün Türklerin Hıristiyan olmadığı da görebiliriz. Karaman Türkleri buna en güzel örnektir. Bu kavm ne yazık ki Mübadelede vatanlarını terk etmek zorunda kalmışlardır. Gagavuz Türkleri Hıristiyan bir Türk kavmı olarak yaşamlarını hala sürdürmektedirler.

Bir kişinin Türk olması için illa ki Müslüman olması gerekmemektedir. Çünkü yine anayasamıza göre Türklüğün tarifi şöyle yapılmaktadır;

Madde 66 – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.Bu maddeye göre bir Türk vatandaşı her dinden hatta dinsiz bile olabilir. Din bir insanın ruhani kimliğidir, vatandaşlık kimliği değildir.

Bir kimse dini görüşünü değiştirebilir. Ailesinin dinini bırakarak bir başka dine geçebilir. Bu onun vatandaşlığına bir şey yapamaz. O hala vatandaşlık kimliğini taşımaktadır.

Bu gerçekler aslında kimsenin gözünden saklı değildir. Anayasamızı okuyan herkes vatandaşlık hakkında bilgi sahibi olabilir. Tarihimizi araştıran hatta bu konuda birkaç belge karıştıran herkes Türklüğün ve dini inançların bağlantısı hakkında pek çok şey öğrenebilir.

Ancak neden hala özellikle bir Türk’ün Hıristiyanlığı seçmesi toplumda “vatan hainliğiyle” eş değer görülmektedir? Bu kişi Hıristiyan olmakla vatanına da ihanet etmiştir. Potansiyel bir vatan hainliği muamelesi görmek için sadece dininizi değiştirmek yeterli midir?

Neden hala bir Türk Hıristiyan’a “bir Hıristiyan ülke ile savaşa girsek sen hangi tarafta yer alacaksın?” en çok sorulan sorulardan biridir?

Tarihin derinliklerine daldığımızda Çanakkale savaşlarında Müslüman Sudanlıların bize karşı savaşmaları ya da 1. Dünya Savaşında Müslüman Arap dostlarımızın İngilizler ile Müslüman Osmanlıya karşı işbirliği yaptığını sorgulayabiliyor muyuz?

Bir Türk Hıristiyan’ın sadece kendi iradesi ve hür fikri ile inancını değiştirmesi neden hala “parayla Hıristiyan oldu” iftiralarıyla karşılanmaktadır? Hangi para sizin çocuklarınızın ismiyle, diniyle alay edilmesini karşılayabilir? Tehditler alarak yaşamayı hangi değer ölçebilir? Rahatça ibadet etme özgürlüğünüzü pek çok saldırıyla ya da soruşturmayla bölünmesi kaç paradır?

Bütün ülkede sizin seçtiğiniz ve yaşamınızı bu yönde şekillendirdiğiniz inancınız hakkında pek çok iddialarla dolu olması ne demek olduğunu kim bilebilir? Her gün gazetelerde televizyonlarda Kutsal olarak kabul ettiğiniz Kitabınızın değiştiğini, tahrif edildiğinden bahsedilmesi, kendi inançlarını açıklarken bile sizin inancınızla kıyaslanılması neden hala devam etmektedir?

Türkiye’de Hıristiyan olarak yaşamaya devam ediliyor. Çünkü bu ülke sadece burada doğan Müslüman kardeşlerimizin değil yine bu ülkede doğan Hıristiyanlarındır da. Bu ülkenin değerleri, kültürü hepimizindir. Korumak, kollamak, saygı duymak ve sevmek herhangi bir gurubun tekeline giremeyecek kadar değerlidir.

İnandığımız ve bize ahlaki, ruhsal, düşünsel olarak da rehberlik eden Kutsal Kitap yani Tevrat Zebur ve İncil’dir. Onun ışığında yaşamaya bu ülkede devam edeceğiz. Bu ayetlere de aynı şekilde bağlıyız ve onu yaşıyoruz;

Herkes, baştaki yönetime bağlı olsun. Çünkü Tanrı’dan olmayan yönetim yoktur. Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur. Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı buyruğuna karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır. İyilik edenler değil, kötülük edenler yöneticilerden korkmalıdır. Yönetimden korkmamak ister misin, öyleyse iyi olanı yap, yönetimin övgüsünü kazanırsın. Çünkü yönetim, senin iyiliğin için Tanrı’ya hizmet etmektedir. Ama kötü olanı yaparsan, kork! Yönetim, kılıcı boş yere taşımıyor; kötülük yapanın üzerine Tanrı’nın gazabını salan öç alıcı olarak Tanrı’ya hizmet ediyor. Bunun için, yalnız Tanrı’nın gazabı nedeniyle değil, vicdan nedeniyle de yönetime bağlı olmak gerekir. Vergi ödemenizin nedeni de budur. Çünkü yöneticiler Tanrı’nın bu amaç için gayretle çalışan hizmetkârlarıdır. Herkese hakkını verin: Vergi hakkı olana vergi, gümrük hakkı olana gümrük, saygı hakkı olana saygı, onur hakkı olana onur verin” (Romalılar 13: 1-7).

Bu ülkede yaşayan Hıristiyanlar İncil’in emrettiği gibi yaşamak için çalışmaktadırlar. Çünkü İncil böyle söyler. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine İncil’e göre yaşamak demek bağlı bulunduğumuz toprakları, vatanını sevmeyi gerektirir. Bu yüzden işte yine aşağıdaki ayetleri yerine getirmeyi de bir borç biliriz.

“Her şeyden önce şunu öğütlerim: Tanrı yoluna tam bir bağlılık ve ağırbaşlılık içinde sakin ve huzurlu bir yaşam sürelim diye, krallarla bütün üst yöneticiler dahil, bütün insanlar için dilekler, dualar, yakarışlar ve şükürler sunulsun” (1. Timoteus 2:1-2).

Anonim
    Pasif

Cok guzel soylemissiniz,
    Turk dogulur ama musluman dogulmaz.
    Elhamdulilah muslumanim demeklede musluman olunmaz.
    Din insanla tanri arasindadir, kimse araya giremez. Kimseyi araya sokmayin.
    Turkiye de cogunluk musluman olmakla beraber, tarihte hristiyanligi kabul etmis Turk boylari da vardir. Bu boylarin asimile olmalarinin sebebi, Hristiyan olmalari degil yasadiklari cografyada yeterli turk olmamasi ve turklerle beslenememesidir.
    Beslenmeden kastim, Osmanli’da Turkmenler anadolu’ya goc ediyorlardi ve Osmanli bu insanlara kalacak yer saglayarak hem onlarin sempatisini kazanmis oluyordu hemde anadolu daha hizli turklesiyordu.
    Hristiyanligi kabul etmis Turklerin avrupa’da yasamis olmasi ve goclerle beslenememis olmasi bundandir. Ayni sey Cin’deki turkler icin de gecerlidir.

Anonim
    Pasif
    Türkiye’de Hristiyan olmak o zamana kadar sizinle iyi geçinen kişilerin, meslek kuruluşunuzun, kazancınızın olumsuz gelişmeler yaşamasına izin vermenizdir, bu riski göze almanızdır. Ermeni, Rum, Süryani ve diğer yabancı milletlerin Hristiyanlığı pek tartışılmaz sessizce kabul görmüştür bir ölçüde ama Türkseniz sanki ihanet etmişsinizdir vatana… Hatta benimsenmiş olan İnançlarındaki şekli şartları titizlikle yerine getirenler tarafından incinmişlikle karşılanırsınız. Bu duygusal yaklaşımı biraz anlayabilirim, ama bazen bu sizden uzaklaşmaya ve öfkeye de götürebilir. İnancında sevgiyi savunurken sizden nefret edenler çoğalır. Yeaşam tarzınız belirgin bir şekilde değiştiğinde de bazen bazı insanlara hatalarını ya da kendilerini hatalı,huzursuz hissedecekleri bazı yönlerini göstermiş olursunuz yaşamınızla. Bu da yine okları size yönlendirir.
    Ama güzeldir hepsi, sizi geliştirir, duruşunuzu bir kere daha düşünüp bir kere daha emin olmanızı sağlar ve belki belli mi olur bazı kişilere düşünme ve yaklaşma fırsatı verir.
    Anonim
    Pasif

İslâm’ın şartları şöyle sıralanıyor:

1) Kelime-i Şahadet getirmek
    2) Oruç Tutmak
    3) Zekât Vermek
    4) Namaz Kılmak
    5) Hacce Gitmek
    6)Cihad Etmek (Bu son madde, Suudi Arabistan’da, son zamanlarda, bu 5 maddeye eklenmiştir).

O zaman, şartlar bunlar ise, Müslüman kimdir? Kimler bu şartların tümünü yerine getirmiştir? Hadi şimdi, “Eğer malî durumunuz müsait değilse, Hac’ce gitmeseniz de olur” deniliyor. Bunu da kabul ettik diyelim; diğer şartların tümünü, kaç kişi yerine getiriyor? İşte hakikî Müslümanlar sadece onlardır. Bu sayı da, belki da 3-5 milyonu geçmemektedir. Zaten Aleviler’i Müslüman olarak kabul etmiyorlar. Onları dışlıyorlar. Ve yine zaten, reşid olana kadar kimsenin dini ve imanı kabul edilmiyor. Çünkü bu bireysel birşeydir. Kimse, ana rahminde dinleri okuyup da, kararını vermiş bir şekilde doğmuyor ve Tanrı da empoze edilmiş imanı, imandan saymıyor. O zaman nasıl olur da, “Türkiye halkının %99’u Müslümandır” deniliyor?

Bu yanlıştır ve bir sindirme politikasıdır. Bir de farkında mısınız bilmem ama, bu 5-6 Şart’ta, ‘Tövbe Etmek’ bile geçmiyor. ‘Kutsal Olmak’ ise hiç. Yani bu ne demek? Ben bu 5 şartı yerine getirir, ama bir katil isem, hırsız isem, tecavüzcü, yalancı, dolandırıcı, merhametsiz, gururlu, öfkeli, sadist, sevgisiz, karımı döven, çocuklarımı ezen biri isem, halâ Müslüman sayılabilirmiyim? Cevap ‘Hayır’ ise, o zaman niye bu, İslâm’ın Şartlarına eklenmiş değildir? Yoksa bu Şartlar, şartlara göre mi değişiyor?

Ve cevap ‘hayır’ ise, yani böyle günah işleyen birileri Müslüman sayılamıyorsa, o zaman siz söyleyiniz: “Türkiye’nin kaçta kaçı Müslümandır?” Yani; çıkarın hırsızları dışarı, listeden atın dolandırıcıları, saymayın katil ve tecavüzcüleri, merhametsizleri, gururluları, karısını çocuğunu ezenleri vs. vs. Geriye birileri kaldı mı? Kaç Müslüman var?

Rab Hepimizi Bereketlesin.

Anonim
    Pasif

ben uzun zamandır araştırıyorum üç gündür stenize giriyorum. burda kendımı cok huzurlu hıssedıyorum.ancak yazınızı okudukdan sonra cok endişelendim..türkiyede hıristiyan olmak bukadar zormu..hadı ben bellı bır yas ve karıyerdeyım..benı etkılemez ya çocuklarım..inanın yazınızdan cok etkılendım..toplum baskısından cocuklarım ve aılem adına korkmaya basladım..saygılar..

Anonim
    Pasif

Syn Poseidon …

Benim adımdan ötürü herkes sizden nefret edecek. Ama sonuna kadar dayanan kurtulacaktır. 23Bir kentte size zulmettikleri zaman ötekine kaçın. Size doğrusunu söyleyeyim, İnsanoğlu gelinceye dek İsrail’in tüm kentlerini dolaşmış olmayacaksınız.
    Kutsal Kitaptan ; Rab bin sözü…

Anonim
    Pasif

Sevgili Heaven,
    Herşeye sadece Kutsal Kitap’tan, İncil’den ayetlerle yanıt veriyorsun. Bence de en etkili ve en güzel yanıtları Tanrı’nın Sözü veriyor. Rab seni bereketlesin.

Sevgilerimle

Anonim
    Pasif

Syn Rüzgar ;
    Bu mesajınızdan dolayı teşekkür ediyorum,Saygılarımla. Rab Yahsuah herdaim bizi bereketlesin,Baba,Oğul Ve KUTSAL RUH’UN adıyla,

Amin.

Anonim
    Pasif

Bereket almana,sevindim,ben iman ettigim zamanlar ( 95te iman ettim) her konuda bilgi sahibi degildik ve her şeyi sormaya da çekiniyorduk.şimdi Rab,be gelenler şanslılar.en azından böyle bir forum var, Tanrı seni her zaman bereketlesin.

Anonim
    Pasif

@IIIposeidonIII 16186 wrote:

ben uzun zamandır araştırıyorum üç gündür stenize giriyorum. burda kendımı cok huzurlu hıssedıyorum.ancak yazınızı okudukdan sonra cok endişelendim..türkiyede hıristiyan olmak bukadar zormu..hadı ben bellı bır yas ve karıyerdeyım..benı etkılemez ya çocuklarım..inanın yazınızdan cok etkılendım..toplum baskısından cocuklarım ve aılem adına korkmaya basladım..saygılar..

Sayın Poseidon,
    Malesef ki, Hristiyanlığa karşı çok da söylendiği gibi bir hoşgörü yok toplumda. Hoşgörülü olduklarını söyleyen insanlar bunu eyleme dökemiyorlar, eh eylemde olmadığından laf bir anlam ifade etmiyor.
    Gerçekten böyle şeyler başınıza gelmediği için çok şanslısınız. Ama illa da çok merak ediyorum diyorsanız, görünür ebatta bir haç takıp sokakta gezin, insanların bakışlarının kolyenizde odaklandığını ve yan yan baktıklarını göreceksiniz ya da kilisenin olduğu sokağa dönerken bakışların değiştiğini hissedeceksinizdir. Bunları ben rahatsızlık duyarak hissediyorum…:(

Anonim
    Pasif

@Kemal Başaran 16184 wrote:

İslâm’ın şartları şöyle sıralanıyor:

1) Kelime-i Şahadet getirmek
    2) Oruç Tutmak
    3) Zekât Vermek
    4) Namaz Kılmak
    5) Hacce Gitmek
    6)Cihad Etmek (Bu son madde, Suudi Arabistan’da, son zamanlarda, bu 5 maddeye eklenmiştir).

O zaman, şartlar bunlar ise, Müslüman kimdir? Kimler bu şartların tümünü yerine getirmiştir? Hadi şimdi, “Eğer malî durumunuz müsait değilse, Hac’ce gitmeseniz de olur” deniliyor. Bunu da kabul ettik diyelim; diğer şartların tümünü, kaç kişi yerine getiriyor? İşte hakikî Müslümanlar sadece onlardır. Bu sayı da, belki da 3-5 milyonu geçmemektedir. Zaten Aleviler’i Müslüman olarak kabul etmiyorlar. Onları dışlıyorlar. Ve yine zaten, reşid olana kadar kimsenin dini ve imanı kabul edilmiyor. Çünkü bu bireysel birşeydir. Kimse, ana rahminde dinleri okuyup da, kararını vermiş bir şekilde doğmuyor ve Tanrı da empoze edilmiş imanı, imandan saymıyor. O zaman nasıl olur da, “Türkiye halkının %99’u Müslümandır” deniliyor?

Bu yanlıştır ve bir sindirme politikasıdır. Bir de farkında mısınız bilmem ama, bu 5-6 Şart’ta, ‘Tövbe Etmek’ bile geçmiyor. ‘Kutsal Olmak’ ise hiç. Yani bu ne demek? Ben bu 5 şartı yerine getirir, ama bir katil isem, hırsız isem, tecavüzcü, yalancı, dolandırıcı, merhametsiz, gururlu, öfkeli, sadist, sevgisiz, karımı döven, çocuklarımı ezen biri isem, halâ Müslüman sayılabilirmiyim? Cevap ‘Hayır’ ise, o zaman niye bu, İslâm’ın Şartlarına eklenmiş değildir? Yoksa bu Şartlar, şartlara göre mi değişiyor?

Ve cevap ‘hayır’ ise, yani böyle günah işleyen birileri Müslüman sayılamıyorsa, o zaman siz söyleyiniz: “Türkiye’nin kaçta kaçı Müslümandır?” Yani; çıkarın hırsızları dışarı, listeden atın dolandırıcıları, saymayın katil ve tecavüzcüleri, merhametsizleri, gururluları, karısını çocuğunu ezenleri vs. vs. Geriye birileri kaldı mı? Kaç Müslüman var?

Rab Hepimizi Bereketlesin.

Kemal bey biraz geç oldu ama cevabınıza çok teşekür ederim.yazınızı defalarca arka arkaya okudum ve çok beğendim.çok doğru söylüyorsunuz….zaten bende bu düşüncelerde olduğum için aydınlanmaya çalışıyorum…selamlar…

Anonim
    Pasif

Antalya’ya gelen Norveclı turıst olarak sızın ulkede turıst oldugum ıcın Katolik Kristiyan olmam natural.Sız Turkler ıcın zor.Europe bıle Turk denılınce Muslım dını aklımıza gelıyor Turkısh Kristiyanlar’a Jesus & Mader Maria yardım etsinhalleluya

Anonim
    Pasif

Sayın Albert,
    Meryem Ana kimseye yardım etme gücüne sahip değildir. Yaşarken edebilirdi. Ama o da her insan gibi öldü. Bir tek Yardımcı olduğunu incilde okuyoruz. O da Rab olan İsa Mesih’tir. Esenlikler..

Anonim
    Pasif

ben 1 yıldır herkesden gizli iman ediyorum, etmyede devam edeceğim. incli bile bulabilmek için kırk oyun ettim ama artık mutluyum. bagnaz anlayıştan yoksun islamiyetten uzaklaşmaktan huzurluyum. ne kadar sıkıntı veya zorluk çekersem cekeyim yaşadığım manevi huzur her şeye değer.

Anonim
    Pasif

Savasi insan öldürmeyi emreden adın cihat diyen din din deyil cehalettir.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 40)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.