Türkiye Rahiplerini Korumalı

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Zülfü Livaneli

19. yüzyılda doğan “ulus” kavramından sonra işler iyice karıştığı ve özellikle bazı çocukların gözünde, ulus, din, ırk kavramları birbirine girdiği için, sık sık facialarla karşılaşıyoruz.

Rahip Andrea Santoro’dan Malatya katliamına, İzmir’de bir rahibin bıçaklanmasından yeni suikast girişimine uzanan kanlı zincir, ülkenin boynuna, lanetli bir gerdanlık gibi asılmak üzere.

Çünkü bu işe kalkışan gençleri birer prototip gibi incelediğimiz zaman karşımıza çok ürkütücü bir tablo çıkmakta.

Planladığı suikastı gerçekleştiremeden yakalanan genç “rahip vurarak meşhur olmak istediği”ni söylüyor.

Aynı sözü İzmir’deki saldırganın ağzından da duyduk.

Şu anda birçok gencin içinde, böyle ucuz bir “kahramanlık” hayalinin yattığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Ortada bir örgüt, bir gizli teşkilat yok ama bunun yerine daha tehlikeli bir “ortam” var.

Çeşitli yayınlarla beyni yıkanan, rahip öldürmenin milliyetçilik olduğu öğretilen bir ortam; insanoğlunun en aşağılık suçu olan “öldürme”nin yüceltildiği bir ahlak yapısı.

Bazı televizyon dizilerinin bu tavrı özendirdiği ise çok açık.

Ben bunlardan birinin finalini seyrettim ve doğrusu dehşete düştüm.

Çünkü birçok cinayet işlemiş genç insanlar, hakime bu cinayetleri övünerek, kahramanlık taslayarak anlatıyordu ve hakim de yapılanları “millete hizmet” olarak görüp hepsini beraat ettiriyordu.

Böyle beyin yıkanmazsa nasıl yıkanır.

Bakın başka dine mensup birçok ülkede binlerce imam yaşıyor.

Siz hiç Fransa’da arka arkaya imam öldürdüğünü, ya da meşhur olmak isteyen Alman, İtalyan gençlerinin imam avına çıktığını gördünüz mü?

Ayrıca bu gençler, rahip öldürmenin sevap olduğuna inanıyorlarsa, Fatih Sultan Mehmet’e ne diyecekler?

İstanbul’u fethettiğinin ertesi günü, yeni seçilmiş olan patriğe hilat giydirip avluda atının üzengisini tutarak, binmesine yardım eden Fatih’i.

Yoksa Fatih bu gençlerin kafasına göre “kahraman” değil mi?

Vatan sevgisinden şüphe mi duymak gerekecek koskoca padişahın.

Rahip Santoro, Hrant Dink, Malatya katliamı, İzmir’deki öldürme girişimi, şu anda belki de onlarca gencin yüreğini yakıp tutuşturan ünlü olma ihtirası.

Bunlar çok tehlikeli şeyler.

Devlet bu ülkede başka dine mensup olanların da canından, malından, ırzından sorumludur.

Bu yüzden derim ki; vakit geçirilmeden rahipler polis tarafından koruma altına alınmalı, beyni yıkanmış gençlerin gerçekleri görmesine yarayacak programlar, eğitim faaliyetleri düzenlenmeli ve medya da neyin yanlış neyin doğru olduğunu öğretecek tarzda yayın yapmalı.

Osmanlı yüzyıllarının bir arada yaşama kültüründen sonra, adımızı “katil ülke”ye çıkarmak istemiyorsak, bu önlemleri bir an önce almalıyız.

http://w10.gazetevatan.com/root.vatan?exec…yid=4&wid=5

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.