Türk Ne Demektir? Yılmaz Öztuna *Türkiye Gazetesi

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26605
  Armagan
  Anahtar yönetici

  yilmazoztuna.gif TÜRK ne demek?

  Türk kelimesi şu manalara gelir: 1- Türk: Dünyada Türkçe’nin herhangi bir lehçesi ile konuşan ve kendini Türk sayan herkes. En geniş ve en çok kullanılan mana budur. Ancak yalnız Türkiye Türkleri için de kullanılmış, hattâ (Osmanlı Türkü, Anadolu Türkü, Türkiye Türkü, Batı Türkü) şekillerinde de vurgulanmıştır.
  2- Türk: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan –Hıristiyanlar dahil- herkes, hangi dili konuşurlarsa konuşsunlar bütün vatandaşlar. Anayasamıza göre bu anlam geçerlidir.
  3- Türk: Azınlık statüsündeki Hıristiyan ve Mûsevi vatandaşlar dışında Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları. Bu mana ile çok kullanılmakla beraber anayasamıza aykırıdır.
  4- Türk: Yalnız ana dili Türkçe olan bütün Türkler. Bu mana, ana dili Türkçe olmayan, fakat kendilerini Türk sayan ve zaten Türkçe de bilenleri dışladığı için hem ilim dışı, hem tam bir ırkçı algılamadır, ceza yasasına girer. Hitler Almanyası’nda geçerli olmuştur. Bu tarife göre Ziyâ Gökalp Kürt, Mehmed Âkif Arnavut, Rauf Orbay Çerkes, bugünkü İspanya ve İsveç kralları Fransız, İngiltere ve Danimarka kraliçeleri Alman, Napolyon İtalyan’dır.
  Türkiye vatandaşına Türk denir. Vatandaşların tamamı Türk Milleti’ni oluşturur. Irk, dil, din, mezhep, renk ayırımı yoktur. Fransa vatandaşlarına Zenci, Yahudi, Arap, Türk, Çinli, Rus, hangi asıldan olursa olsun Fransız denmesi gibidir. Bütün devletlerde böyledir. (Fransalı, Almanyalı, İspanyalı, İtalyalı) gibi bir kavram olmadığı gibi Türkiyeli diye bir kelime de yoktur.
  Ana dili Türkçe olmayan vatandaşlarımız istisnasız Türk’tür. Türk Milleti’ni oluştururlar. Ayrıca aslen, Kürt’üm, Kürt asıllıyım, yahut sadece Kürt’üm demekte sakınca yoktur.
  Binaenaleyh Türkiye Cumhuriyeti’nin (Türk Milleti) tarifini (Türkiye Vatandaşı) olarak değiştirmek, Türkiye’yi milletsiz devlet hâline getirir. Bölücülük, ana dillerine bölmek, ayrıştırmak ve parçalanmak tehlikesini taşır. Irkçılığı çağrıştırır. Ayrıca bir vatandaşımıza (sen Türk değilsin, T.C. vatandaşısın!) demek açık hakarettir.

  Yılmaz Öztuna

  Turkiye Gazetesi- 17 Kasim 2009
  http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=424899

  #33932
  Anonim
  Pasif
  Irk, dil, din, mezhep, renk ayırımı yoktur.

  Gel bir de bunu yurdumun insanına sor. İnsanlar otomatikman Hristiyan kelimesini duyunca siper alıyorlar sana karşı ya da kilisenin sokağına girince bir bakışları değişiyor milletin, bundan nasıl bahsedilebilir ki, tamam anayasada böyle ben de biliyorum fakat malesef bu da devletimizin uygulatamadığı, aşılayamadığı kavramlardan biri.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.