ANASAYFA Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Tarihte Hristiyan Türkler Türk Azizler (Turkish Saints)

 • Bu konu 3 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25060
  Anonim
  Pasif

  Aziz Ahmet Kalfa (Anma Günü – 3/16 Mayıs)

  http://www.pravoslavie-islam.ru/saints4.htm

  Aziz Ömir (Anma Günü – 19/2 Mayıs)

  http://www.pravoslavie-islam.ru/saints5.htm

  #29227
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Cizvit, verdiginiz linkler Romen Harflerle uyumlu degil ve hickimse tek bir sey anlamiyor bundan. Foruma katkida bulunmak istiyorsaniz anlasilir yazilar getirmeniz gerekir. Yoksa bundan sonra getireceginiz Kiril harfli “garip” site linkleri yayinlanmayacaktir.

  #29919
  Anonim
  Pasif

  ORTODOKSLUK ve İSLAM

  Y.V. Maksimov

  İslam’dan dönmüş olan Ortodoks Kilisesi Azizlerinin Hayat Hikayeleri

  1 Eylül 2008 tarihine kadar Maksimov’un yazdığı çalışmayı Türkçeye çevirmeyi düşünüyorum. Azizlerin bir kısmı Anadolu Türkü, bir kısmı Arap, bir kısmı da Tatar ve Volga Bulgar Türkleri.

  #29926
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Cizvit kardeşim.. Hristiyanlık tarihi içerisinde kayıtlara geçmiş TÜRK Hristiyanlar hakkında bilgi, döküman, arşiv bulursanız ve bunları Türkçeye kazandırabilirseniz çok büyük bir hizmet etmiş olursunuz. Rab çalışmalarınızı bereketlesin.

  Rab İsa’nın esenliğini diliyorum!

  #34356
  Anonim
  Pasif

  Bu konu çok ilginç bir konu… üzerinde araştırma yapmaya çok değer.

  Ortodoks kilisenin aziz menakibnamelerinde ‘yeni şehitler’ denen bir şehitler kategorisi vardır. Bu şehit azizler genellikle Osmanlı döneminde zımmilik statüsünün ağır koşullarından kurtulabimek amacıyla hayatlarının bir noktasında Müslüman olmuş, sonradan pişman olup geri dönmeyi istediklerinde ise idam edilmiş (ağır işkencelere tabi tutularak ekseriya) kişilerdir. Ama aralarında Müslüman ailelerde doğup da Hristiyanlığa geçmiş olanlar da vardır. O zamanların zımmilik ortamında bu kişilerin hayatlarında olanlarla ilgili malümat toplamak bile tehlikeli olduğundan haklarında toplanabilmiş malümatlar çok azdır. Dilden dile geçmiş anlatılardır genelde ama buna rağmen şehit edilmiş oldukları tarihe dair bilgiler mevcuttur. Ne yazık ki bu azizlerin hayat hikayelerine İngilizce, Fransızca gibi çoğumuzun bildiği beynelmilelliği olan dillerde rastlamak zordur. Bu şehit azizler Ortodoks ortamda yaşamış olduklarından Katolik veya Protestant ortamlarda pek bilinmezler. Biyografilerine genelde Rumca ve Slavca menakibnamelerde rastlanır.

  Rab izin verirse burda, elden geldiğince bu azizler hakkında malümat vermeye çalışırız artık. Özellikle Türk doğup, azizliğin kutsal aşırılığına, deliliğine, cesaretine nail olmuş kişilerin hayat hikeyelerinin başkaları tarafından bilinip de Türkler tarafından bilinmemesi çok acı. Bu adamlar hem kendi ailelerinin mensup olduğu cemaatte nefretle karşılanıp kovuldular hem de resmi Hristiyan cemaatinin kuşkusu ve başını belaya sokmama endişesiyle karşılaştılar. Ama Rab İsa Mesih’e olan yılmak bilmez müridlikleri kendilerine akıl almaz cesaret gerektiren şeyler yaptırdı. Hayat hikayelerinin imkan varken Türk halkına tanıtılmaması günah bile sayılır…

  #34385
  Anonim
  Pasif

  Bugünkü Yunan devleti sınınırların dahilinde kalan ama bir nev’i otonom statüye sahip Kutsal Dağ (Aynaros) bölgesindeki yirmi manastırdan birinin ismi Kutlumuş manastırıdır. Manastırın kuruluşu onikinci asıra rastlar. O zamanlarki ilk yapısının kurucusunun kim olduğuyla ilgili iki rivayetten biri Selçuklu Kutlumuş sülalesi mensubu biri olduğudur (öteki Kudüs’teki Kurtarıcı Mesih Doğuş kilisesi nöbetçileri meclisinden birileri olduğu rivayetidir). Bu Selçuklu prenslerinden biri olarak bilinen kurucusunun rahip olduğu da söylenir ve bugüne kadar kendisi aziz Kutlumuş olarak anılır.

  Tarihteki Türk azizlerle ilgili mesajlarımızı bu hakkında pek de ayrıntılı bilgi sahibi olmadığımız ama manastırı ziyaret edenlere hala günümüzde bile manastırın tarihi anlatıldığında ilk söylenenlerden olan bir rivayet ile başlatalım dedik. Manastırdaki rahipler bu rivayeti Hristiyanlık’ta azizliğin millet ve ırkla hiç bir alakası olmadığını vurgulayarak da anlatırlar hatta.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.