Travestilik

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23980
  klaus
  Anahtar yönetici

  Travestilik bir erkeğin cinsel sapma nedeni ile kadın giysileri ile, bir kadın gibi davranarak dolaşmasıdır. Böylelikle cinsel anlamda bir heyecan ve doyum aramaktadır. Bu davranışın arkasında birçok psikolojik neden aranabilir. Bu kişinin psikolojisinde oldukça karmaşık bir yapılanma söz konusudur. Allah insanı kadın ve erkek olarak yaratmıştır. Bu iki cins, yaradılışın başında belirgin olarak ayrılmıştır. Cinsellik konusunda Allah’ın görüşü ancak heteroseksüel ilişkiye izin vermektedir. Bu ilişki de ancak evlilik kurumu içinde ve tek bir eşle gerçekleştirilebilecek bir ilişkidir. Oysa eşcinsellik konusunda olduğu gibi travestilikte de Allah’ın kişiye verdiği cinsiyeti kabullenememe söz konusudur.

  Şu ya da bu nedenle olsun, isterse bir takım psikolojik rahatsızlıktan kaynaklansın bu tarz davranışlar Kutsal Kitab’ın dışında olan ve Allah’ın hoşlanmadığı davranışlardır. Bu nedenle Eski Antlaşma’da bu konu da ele alınmıştır. Eşcinselliğin reddedildiği gibi travestilik de reddedilmiştir. Yalnız burada da iyi anlaşılması gereken bir konu vardır. Allah eşcinselleri, travestileri reddetmemektedir. Allah’ın reddettikleri Allah’ın standartlarına aykırı davranışlardır:

  “Kadının üzerinde erkek esvabı olmayacak, ve erkek kadın esvabı giymeyecek; çünkü bu şeyleri yapan herkes Allah’ın Rab’bin mekruhudur.”

  Tes. 22:5

  Giyim ve kuşamımızla da Allah’a onur getirmeliyiz. Bu nedenle eğer Allah’a onur getirecek şekilde yaşıyorsak, Allah’a onur getirecek, başkalarının gözünde Allah tanıklığımıza gölge düşürmeyecek şekilde davranmalı ve giyinmeliyiz. Bu ayette de cinsler arasındaki farkın belirgin olarak kalması cinsel sapmaların engellenmesi açısından Allah görüşünü iyi bir biçimde yansıtmaktadır. Bizler Allah çocukları olarak bulunduğumuz çağın erkek ya da kadın giysileri olarak adlandırılabilecek giysilerini giymeliyiz. Günümüzde bazı mağazalarda satılan unisex dediğimiz giysiler vardır. Yani hem erkeğin hem kadının giydiği giysiler vardır. Bunları bu kapsamda algılamak yanlıştır. Çünkü üç aşağı beş yukarı olsun her çağda erkeğin erkeksi olarak giydikleri ve kadının kadınsı olarak giydikleri giyim tarzları bellidir. Bu nedenle giysinin unisex olup olmaması değil, erkeksi ya da kadınsı olup olmamasıdır. Çünkü giyimler aynı zamanda kişinin iç dünyasını da yansıtmalıdır.

  Travesti bir kişinin Allah’ı öğrenmesi ve Mesih İsa’yı kurtarıcı ve Rab olarak kabul etmesi yine homoseksüeller gibi aynı yaklaşım gerektirmektedir. Bu kişiler her şeyden önce Allah’ın yarattığı insan kardeşimiz olarak değerlendirilmeli ve kendilerine önyargısız olarak yaklaşılmalıdır. İman ettikten sonra iyileşmeleri için gereken kilise önderlerinin ve cemaatinin yardım etmesi ve Allah’ın halkına katılmaları ve büyümeleri için bütün yollar açılmalıdır. Travesti olan kişinin iman ettikten sonra artık tövbeli bir kişi olarak yalnız yüreğini değil, bütün bu yanlış alışkanlıklarını da düzeltmesi gerekmektedir. Bu iyileşme için itaat eden, sabırla yeni yaşamı uygulamaya çalışan bir kişi olması en büyük önceliği olmalıdır.

  Eşcinsellikte ve birçok cinsel sapmalarda olduğu gibi travestilikte de sorunlar çok derin olabilir. Bu durumda tıp ilminden yararlanmak çok önemlidir. Ama tıp ilminden yararlanırken gidilen doktorların Allah’ın kelamına saygı gösteren, en azından Kutsal Kitap öğretisine karşı durmayan doktorlar olması, kişinin bu ruhsal bozukluğundan daha çabuk kurtulmasına ve kilisedeki yerini almasını sağlayacaktır.

  Derleme

  Rev. Turgay Üçal

  Derek Malcolm

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.