Toplumun Içinde Bulunduğu Panoraya

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24235
  Anonim
  Pasif

  Misyonerler Çankaya’da

  Ankara Ticaret Odası’nın hazırladığı raporda, farklı dinlerin propoganda çalışmasını yapanlar özellikle Çankaya bölgesinde yoğun olarak görülüyor.

  Ayine katılana 250 dolar maaş

  Ankara Ticaret Odası’nın raporuna göre, Türkiye’de misyonerlik faaliyeti içinde 300’den fazla kilise ile çeşitli noktalar bulunurken, Başkent Ankara’da da misyonerlerin özellikle Çankaya bölgsinde çalışmalarını yoğunlaştırdıkları ileri sürüldü.

  ÇANKAYA Belediye Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz, Avrupa Birliği uyum yasalarının yürürlüğe girmesinin ardından Çankaya bölgesinde kilise ve havra sayısındaki artıştan kaygılı olduğunu belirterek, “Olacak şey değil. Pazar günleri ayine giden Türk vatandaşlarına yoklama yapıyorlar ve 250’şer dolar aylık veriyorlar” dedi.

  Göreve geldiği tarihte Çankaya ilçesi sınırları içinde sadece bir kilise bulunduğuna dikkat çeken Başkan Eryılmaz, kilise havraların sayısının 7’ye ulaştığını dile getirdi. Kilisi sayısının artmasında AB uyum yasalarının etkisi bulunduğunu da kaydeden Eryılmaz, şunları söyledi:

  BODRUM KATLARDA BİLE

  “Apartman altlarında, balkonu olan olmayan yerlerde bile kilise var. Kilise, havra, yani camilerin dışındaki yerler 7’yi buldu. Örneğin Cebeci’de var. Hatta orada öyle misyonerlikler yapılıyor ki, Türk vatandaşı olanlara her Pazar günü yoklama yapılıyor. Oraya giden, orayı kabul eden adama bir de 250’şer dolar aylık veriyorlar. Yani felaket birşey bu. Bağış gibi veriyorlar, onlar da her Pazar gidip orada ibadetlerini yapıyorlar. Artık para için mi yapıyorlar, oralara girmiyorum.”

  MİSYONER RAPORU

  Misyonerlik faaliyetleri konusunda bir rapor hazırlayan Ankara Ticaret Odası da, Türkiye’de misyonerlik faaliyeti içinde 300’den fazla kilise ile çeşitli noktalar bulunduğunu açıklamıştı. Rapora göre 300’den fazla kilisenin yanısıra, çok sayıda kitapevi, 1 kütüphane, 6 dergi, onlarca vakıf, yayınevleri, 5 radyo, çok sayıda manastır, 2 kafe, 1 acente, 1 mahfil, 7 şirket, 1 otel, 1 tercüme bürosu, 7 gazete, 1 tarihi eser, 2 müze, 4 harabe, 1 kale, ve onlarca dernekte misyonerlik faaliyeti yapılıyor.

  ATO RAPORUNA GÖRE ANKARA

  ATO’nun misyonerlik raporunun ’Başkent’te etkinlikler’ başlıklı bölümünde i es şu bilgilere yer veriliyor:

  “Ankara’da özellikle protestan topluluğu ve Yahova Şahitleri’nin faaliyetleri yoğunluk kazanıyor. Protestan topluluğunun misyonerlik faaliyetlerini Kurtuluş Kilisesi’ne bağlı Protestan Kiliseleri yürütüyor. Kurtuluş Kilisesi’ne bağlı 10 kilise bulunuyor. Bala ilçesi Kesikköprü Beldesi’nde her yıl Ağustos ayında öğrencilerin katıldığı bir çadır kampı kuruluyor ve kamp masraflarının bir şirket tarafından karşılandığı belirtiliyor.”

  KİTAP VE BROŞÜR

  Yahova Şahitleri kapsamında misyonerlik faaliyetinde bulunan grubun merkezi de ABD’de bulunduğu belirtilen rapora göre grup, Ankara’da cemaat adı altında bir oluşumla faaliyet yürütüyor, kendilerine yakın olan vatandaşlara kitap ve broşür dağıtmak suretiyle misyonerlik faaliyetinde bulunuyor. Ankara Protestan Kurtuluş Kilisesi bünyesinde 2003 yılı içerisinde 60 kişinin din değiştirmesinin sağlandığı, 15 kişinin vaftiz edildiği, halen kilisenin 130 kişiden oluşan faal bir grubunun olduğu belirtilen raporda sözkonusu grubun yüzde 10’unun üst düzey grubuna, yüzde 40’ının orta gelir grubuna, yüzde 40’ının dar gelirli gruba mensup olduğu ifade ediliyor.

  Öldükten 13 yıl sonra davet edildi

  DİKKATLER misyonerlik faaliyetlerinin yoğunlaşmasına çevrilmiş iken, Keçiören semtinde ilginç bir olay yaşandı. Yaklaşık 13 yıl önce yaşamını yitiren Tarık Caner isimli kişiye, Amerika’dan hristiyanlığa davet eden bir mektup geldi. ’Türkiye’nin dostları’ imzası ile gelen ve hristiyanlık propagandası yapılan mektupta, ücretsiz incil vaad ediliyor ve “Alo Dua” hattı tanıtılıyor. Yetkililerin tüm sorunlar için dua etmek üzere hazır beklediği belirtilen mektupta, Ankara, İstanbul ve İzmir’den çeşitli cep numaraları ve sabit telefon numaraları veriliyor.

  Hürriyet Gazetesi 31 Mart 2007

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.