Tokat

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

TOKAT

‘’Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin’’ (Mat. 5:39)
    İsa bize ‘’ öbür yanağınızı da çevirin’’ derken, aşağılanmaya katlanmak anlamını içeren bie Yahudi deyimi kullanmaktadır.
    Dikkat edersek, metinde İsa, eger biri sağ yanağımıza bir tokat atarsa sol yanağımızı da çevirmemizi söyler.
    Çoğu zaman bu söz, eger bir kimse suratımızın bir tarafına vurursa, diger tarafıda ona sunmalıyız şeklinde algılanır.
    Fiziksel bir saldırıya ugradıgımızda, kendimizi korumak için hiçbirşey yapmaya hakkımız olmadıgını ögretir gibi görünür bu söz.
    Sanki bizi ezip geçmek isteyenler için paspas olmalıyız, anlamı taşıyor gibidir.
    Hiç zannetmiyorum.

İsa’nın kullandığı kelimelere bakacak olursak eger,sağ yanaga vurulmasından bahsedilmektedir.
    Farzedin ki bir kişiyle yüzyüze durmaktasınız.
    O kişi sizin sag yanagınıza tokat atmak istiyor.
    Bunu nasıl yapabilir? İki ihtimal var.
    -kişi size ya sol eliyle vurmalı.
    -Yada sağ elinin tersiyle.
    İnanların büyük çoğunlugu sag ellerini kullanırlar. Yani saglaktırlar.
    Saglak bir insan tokat atmak için normalde sol elini kullanmaz.
    Elbette çok iyi egitimli bir sol yumruğu yok ise.

Yahudi deyiminde, kişinin sağ yanağına tokat atılması, elin tersiyle atılan aşagılayıcı bir tokatla küçük düşürülmek anlamı taşır.
    Ortaçağda, duelloya kışkırtmak için bu yolu kullanırdı insanlar.
    Kişiyi rencide etmek için uygulanırdı.
    İsa, bu sözleri söylediğinde, onu dinleyen kalabalık şunu anlamıştır.
    Eger bir kimse seni aşagılar, sana hakaret ederse, o kişiye aynı şekilde yanıt vermemelisin.
    Kötülüge, kötülükle karşılık vermemeliyiz.
    En önemli olan şey, sözel hakaretlere esenlik dolu özdenetim ve saldırgan olmayan tavırlarla tepki göstermektir.

Yargılanması sırasında İsa aşagılanmış ve tokatlanmış olduğu halde bu hakaretlere sessizlikle katlanmayı seçti.
    O’na lanet edenleri kutsadı.
    O’ndan nefret edenlere karşı iyilik yaptı.
    Yani, düşmanlarına sevgi gösterdi.
    Sevgi’de kaldı.

Anonim
    Pasif

Gerçekten çok ilginç ve güzel bir yazı olmuş, çok teşekkürler.

Bu söz çok kullanmamıza rağmen, nereden geldiğini net bir şekilde bilmiyordum, bu vesileyle öğrenmiş oldum.Tekrar sağolun :)

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.