ANASAYFA Forum DUYURU PANOSU, SORU, MESAJ, HABERLER, (NEWSBOARD) Duyuru Panosu, Mesajlar, Haberler, Bülten "Tövbekarlar Yarışıyor" programı, İngiliz Guardian gazetesinde "şaka gibi ama değil"

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26262
  Armagan
  Anahtar yönetici

  “Şaka gibi ama değil”

  Türkiye’de bir özel televizyon kanalının eylülde yayınına başlayacağı bildirilen “Tövbekarlar Yarışıyor” programı, İngiliz Guardian gazetesinde “şaka gibi ama değil” diye yorumlandı.
  548656182500.jpg

  “Şaka gibi ama değil”

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun sert tepkisini çeken “yarışma” programı üzerine Guardian’ın internet sitesinde, “Hidayete Er, Mekke’yi, Kudüs’ü, Tibet’i Kazan” başılığıyla verilen haberi şöyle başlıyor:

  “Aynı odada (stüdyoda), 10 tanrıtanımaz, bir imam, bir Rum Ortodoks papazı, bir Musevi haham, bir Budist keşişi; 10 ateisti dine döndürmeye çalışacak. İlk bakışta şaka gibi geliyor ama değil.”

  Bunun “Kim 500 Bin İster – Kim 1 Milyon İster” programından çok daha cazip olabileceğini hatırlatan muhafazakar Guardian gazetesi, programı şöyle tanıttı:

  “Yarışmacılar, bu dünya veya ötede tanrıtanımazlığın neler getirebileceğini bir kez daha mülahaza ederek, Hac Yolu, Hıristiyan veya Musevi Kudüs Yolu, Tibet’in başkenti Lasa Yolunda hakikat bilincine erişme imkanına kavuşacak.”

  “Dediğim Dedik” diyen ateistler, din yolu ve Vatikan-İstanbul Patrikhanesi veya üç semavi dinin merkezi Kudüs Eski Kent veya Tibet-Himalaya’nın şaheser serin ikliminden mahrum kalacak.

  İlgili televizyon kanalının müdür yardımcısı Ahmet Özdemir’ın Türk medyasındaki “Eylül projemizin amacı tanrıtanımazları Tanrı’ya yöneltmek” şeklindeki mesajı da Guardian’ın haberinde yer alıyor.

  Guardian, programın reklamının şöyle yapıldığını yazdı: “Yeryüzünde gökyüzünde size mükafatın en büyüğünü sunuyoruz: Tanrı’ya imanı temsil ediyoruz. Bu yarışmada gerçekten huzura ereceksiniz”

  SADECE HAKİKİ TANRITANIMAZLAR KATILABİLİR
  Programın sadece “hakiki tanrıtanımazları kabul edeceğini” hatırlatan Guardian, sekiz ilahiyat bilimi uzmanının hakiki tanrıtanımazları programa kabul edeceğinini bildirdi.

  Türkiye’de bazı din adamlarının bu programın Tanrı bilinci ve imanı “adi, kanıksanmış sıradan mevzu” gibi gösterdiğini düşündüğünü hatırlatan Guardian, TV’nin müdür yardımcı Ahmet Özdemir’in şu hususu hatırlattığını aktardı:

  “Bu programa sahte tanrıtanımazlar veya basit menfaatçı kişiler, bedava seyahat imkanı el edilebilir diye giremez. Bu program gerçekten dini tecrübeye dayalı olacaktır.”

  İSTANBUL MÜFTÜSÜ İLE BARDAKOĞLU
  İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı’nın demecine yer veren Guardian, Çağrıcı’nın şu sözünü verdi:
  “Bu programı doğru bulmuyoruz. Din inancı böylesi ortamda münakaşaya açılamaz.”

  Guardian, “Türkiye’de ateizm zaten iyi karşılanmıyor. Bu programın faydası olmayacaktır” yorumunu da yazdı.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakdoğlu, Tövbekarlar Yarışıyor programı hakkında daha önce sert tepki göstermiş ve şunları söylemişti:

  “Bu çok büyük ve vahim hata. Şaklabanlık ve soytarılık. Reyting uğruna yapılmadık şey kalmadı. Artık hiç olmazsa dini rahat bıraksınlar. Din adamlarını ortaoyuncuları gibi kullanmak en hafif tabiriyle büyük saygısızlıktır. Benim ülkemde böyle bir girişimde bulunulduğuna inanmakta zorlanıyorum. Bizim bünyemizde hiçbir din adamının buna katılmasına izin vermeyiz.”

  http://www.sabah.com.tr/Dunya/2009/07/03/saka_gibi_ama_degil

  #33109
  Anonim
  Pasif

  “Hidayete Er, Mekke’yi, Kudüs’ü, Tibet’i Kazan”

  Böyle birşey yokmuş. programı sunan kadın dedi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.