Tövbe ve tanrıya dönüş..

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26607
  Anonim
  Pasif

  Daha özgür,yaşamak için,23 yaşındaki bir genç,yaşlı,yanlız annesini evde bırakarak,bulundugu küçük kasabadan ayrılmış. 5,sene sonra başına gelenler, yaşadığı zorluklar en sonundada, hastalanması ile eve dönmek istemiş. Fakat utanç pişmanlıkda yaşamıyor degilmiş, bu 5 senede annesini hiç aramadıgından,annesinin eve dönüşünü,nasıl karşılayacağı konusunda,da çok endişeliymiş. Bu yüzden önce annesine mektup yazarak, kendisini affetmesini ve eve dönmek,istediğin,belirtmiş… Yaşlı annesinin kendisini kabul ,edip etmiyeceğinden emin olmadıgı için eve,dönüşünü kabul ederse,beyaz bir kumaş parçasını bahçedeki bir ağaçın üzerine, asmasını istemiş,annesinin cevabını bu işaretle ögrenirim diye düşünmüş..

  Kasabaya gelmiş,tek katlı bahçeli olan evlerine, doğru yaklaşmış,karşıdan eve bakınca, bahçedeki her agaçta,küçük, büyük beyaz kumaş parçalarının ,rüzgarda sallandıgını görmüş. Yaşlı anne eğer bir ağaça beyaz kumaş parçası koyarsa, belki oğlunun göremiyeceğini düşünüp, her ağaça bu kumaş parçalarını bağlamış.
  Bu bize ,bir annenin oğluna, olan derin, sevgisini gösterir. Anne oglunun, ayrıldıgı günden itibaren gözyaşları içinde oğlunun geri dönüşünü beklemişti. Oğlunun işledigi günahı,unuttu. Önemli olan, oğlunun yaptıgı yanlışın farkına varmasi;tövbe edip geri dönmesiydi.

  Tanrının kullarına olan sevgisi,bir annenin ogluna duydugu sevgiden,kat kat fazladır,yukardaki örnekteki gibi insanların ona dönüşünü beklemektedir.

  (Luka.15:10) “Size şunu söyleyeyim,aynı şekilde Tanrının melekleri,de tövbe eden bir tek günahkar için sevinç duyacaklar”.

  Buradaki annenin sabrına karşılık,Rabbim,izin biz kullarına gösterdigi sabır ve merhamet kat kat daha fazladır.

  (2Timoteus.2:25) “Kendisine karşı olanları yumuşak huyla yola getirmeli.gerçeği anlamaları için Tanrı,belki onlara bir tövbe yolu açar”.

  Biz inanlıların iç varlıgı nasıl..? çekememezlik, kıskançlık dedikodu,riyakar,ikili oynayan,benlikle el ele yürüyen,kullarmıyız..?Rabbimiz İsa Mesih İkiyüzlülüğü ve şekilçiligi nedeni ile Ferisileri agır bil dille azarlamıştı.

  (Matta.23.25.26) “Vay halinize ey din bilginleri ve ferisiler, ikiyüzlüler.Bardagın ve çanagın dışını temizlersiniz,oysa bunların içiaçgözlülük ve taşkınlıkla doludur. Ey kör ferisi..!Sen önce bardagın ve çanagın içini temizle,ki dıştanda temiz olsunlar”.

  Rabbin bizden ne istedigini biliyoruz…Yüzümüzü ona dönüp günlük hayatımızda bile işledigimiz günahlar için tövbe edip benlikteki ve içimizdeki tüm pislikler için dua etmeliyiz.

  (Matta.3:8) “Bundan böyle tövbeye yaraşır, meyveler verin” der. Sevgi, hoşgörü, alçak gönülülük,bagışlamayı yüregimize koymalıyız.

  (Elçilerin İşl.8:22) “Bu kötülügünden tövbe et ve Rab’be yalvar, yüregindeki bu düşünce belki bağışlanır.’

  Tertemiz akan bir su,ona derinden bakmadıkca çok berrak görülebilir. Yaklaşıp da suyu incelersek dibinde olan kum taneleri suyun berraklıgını bulandırmaya başlar. Bu da suyun aslında temiz olmadıgını gösterir. Aynı şekilde bizler de herşey yolunda iken kendimizi dogru sevecen iyi biri olarak görürüz, ama birden yaşamımıza acı sıkıntı getıren birşey olursa yüregimizin derinliklerinden ortaya neler neler çıkar. Belki de o ana dek bünün farkında degildik ya da görmezden geldik. İşte böyle bir durumda, Tanrı bizden… tövbe… ederek kendisine gitmemizi ister .

  (2 Kor 7:10) ‘Tanrının isteği ile çekilen acı,kişiye kurtuluş ile sonuçlanan ve pişmanlık dogurmayan tövbeye götürür’.

  Rab,bimiz seni memnun edilme gücünü,bizlere ver.Etkin olan diri sözlerin yaşamımızda herzaman görülsün.Senin sevgini her zaman yansıtabilelim.Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.