TÖvbe Nedİr?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

TÖVBE NEDİR? :aklikarisik:

İsa Mesih tövbenin önemini şu sözlerle açıklar:

‘Size hayır diyorum. Ama tövbe etmezseniz, hepiniz böyle mahvolacaksınız’ (Luka 13:5).

‘.günahların bağışlanması için tövbe çağrısı da Yeruşalim`den başlayarak bütün uluslara O`nun adıyla duyurulacak’ (Luka 24:47).

Elçi Pavlus da bu konuda şunları belirtir:

‘Tanrı, geçmiş dönemlerin bilgisizliğini görmezlikten geldi; ama şimdi her yerde herkesin tövbe etmesini buyuruyor’ (Elçilerin İşl. 17:30).

Sanırız bu ayetler bizlere tövbenin kurtuluşumuz için ne derece önemli bir koşul olduğunu açıkça göstermektedir. Tövbe Tanrı ve Mesih’in bir buyruğu olup, Tanrı’yla ilişkiye geçerek, O’nunla yeni bir yaşama başlamanın ilk adımıdır. Tövbe, günahlı insanın Tanrı’nın çağrısına vermiş olduğu yanıttır. Belki şöyle bir soru sorabillirsin: ‘Madem ki tövbe bu derece önemlidir, bu tam olarak nedir?

Yunanca ‘metanoia’ dan çevrilmiş olan tövbe kelimesi kısaca, ‘karar vermek’, ‘düşünmek’, ‘pişmanlık duymak’, ‘vazgeçmek’ gibi anlamlara gelir. Bu, bir dinden başka bir dine geçiş değil; yürekte, düşüncede ve yaşamda Tanrı ve günah konusunda yapılmış olan köklü değişim kararıdır. Yaşamımızın yönünü, yanlış bir yönden doğru bir yöne çevirmektir. Yani işlenen günahlara tam bir pişmanlık duyup Tanrı’dan Mesih’in adıyla af dilemek, bunlardan kesin bir şekilde vazgeçerek Tanrı’ya yönelmektir.

Tövbe etmek veya dönmek yavaş yavaş değişim sağlayan bir şey değil, ama yaşamımızın belirli bir anında Mesih’i izlemek için Tanrı önünde aldığımız dönüş kararıdır. Her ne kadar imanlı yaşantımızda işlemiş olduğumuz hata ve günahlar için birçok kez Tanrı’ya yönelip af dilesek de, gerçekte bu büyük dönüş kararı bir kez alınır. Bu karar anında günahlı kişi günahlarından aflık bulup Tanrı’nın çocuğu olur. Şeytanın egemenliğinden Tanrı’nın Egemenliği’ne geçer. İsmi Yaşam Kitabı’na yazılarak ölümden yaşama geçer. Tövbe eden günalı kişinin tövbe edince Kutsal Ruh’un gerçekleştirdiği etkinlikle yeniden doğar (ruhsal olarak).

Şunu da belirtelim ki, bir insan İsa Mesih’e iman edip kurtulur, ama günah ya da hatalara düşerse bunlar için ayrı ayrı tövbe etmelidir. Büyük tövbe, ruhsal olarak yeniden doğmak başka bir şey, günlük yaşantımızda günaha düşüp tövbe etmek tamamen farklı şeylerdır.

‘Yavrularım, bunları size günah işlemeyesiniz diye yazıyorum. Ama içimizden biri günah işlerse, adil olan İsa Mesih bizi Baba`nın önünde savunur.

O günahlarımızı, yalnız bizim günahlarımızı değil, bütün dünyanın günahlarını da bağışlatan kurbandır’ 1.Yuhanna 2:1-2).

Tanrı’ya ve Mesih’e dönmek için alınan büyük dönüş veya tövbe kararı ayrıdır.

Sen sevgili arkadaş, sen ne durumdasın? ‘Adam öldürmedim, zina işlemedim, şu veya bu büyük günahı işlemedim!’ diyerek, tövbenin senin için gerekli olmadığını mı düşünüyorsun? Eğer böyle düşünüyorsan yanılıyorsun. Günahın küçüğü de büyüğü de insanı Tanrı’dan uzaklaştırır ve O’nun kurtuluşundan yoksun bırakır ve sonsuz ölüme götürür. Günahların için ciddi bir pişmanlık duyup, Tanrı’dan af dilemeli ve Mesih’i izlemek için tam bir karar almalısın. Bu, kurtuluş için atacağın çok önemli bir adımdır. İsa Mesih diyor:

‘Eğer tövbe etmezseniz hepiniz böylece helak olacaksınız’ ( Luka 13:5).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.