• Dieses Thema hat 1 Teilnehmer und 0 Antworten.
Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Autor
  Beiträge
 • #26196
  Anonym
  Inaktiv

  merhabalar bir sitede okuduğum yazı ilgimi çektiği için sizlerle paylaşmak istedim

  şimşon

  Kırk sene boyunca İsraelliler Filistliler‘ kölelik yaptılar. Manoah isimli bir adam vardı ve hiç çocuğu yoktu. RAB’in meleği Manoah’ın karısına göründü ve yakında bir oğlu olacağını söyledi. ‘’ Fakat oğlunun saçını hiç kesmemelisin’’ dedi melek.

  Manoah ve karısının Şimşon isimli bir oğulları oldu . Şimşon uzun boylu ve güçlü bir çocuk oldu ve onun saçını hiç kesmediler. Yetişkin biri olduğunda Timnat isminde bir kasabaya gitti . Orada bir Filistli’nin kızını görerek aşık oldu ve onunla evlenmek istedi.

  İlk başta ailesi bunu kabul etmedi çünkü oğullarının kendi halkından biriyle evlenmesini istiyorlardı. Fakat bunun Filistlileri yok etmek için Rab’bin planının bir parçası olduğunu bilmiyorlardı.Şimşon ısrar edince kabul ettiler.

  Böylece Şimşon ailesiyle birlikte Timnat’a giti. Üzüm bağlarına yaklaştığı sırada bir aslan ona saldırmaya kalktı ve Şimşon aslanı elleriyle öldürdü ; fakat bundan annesiyle babasına bahsetmedi. Yollarına devam ettiler ve Filistli kızı gördüler. Şimşon’un onu çok sevdiğini anladılar.

  Eve giderken , öldürmüş olduğu aslanın durması gerektiği yerden geçtiğinde orada arı sürüsünün ve balın olduğunu gördü. Bir avuç bal alarak yedi; biraz annesiyle babasına verdi ama onlara aslanın olması gerektiği yerde bu garip olayın gerçekleştiğini söylemedi.

  ŞİMŞON’UN BİLMECESİ
  Şimşon ile güzel Filistli kızın düğünü planlandı ve ziyafet hazırlandı. Yemekte otuz Filist’li vardı ve Şimşon onlara ‘’ Şimdi size bir bilmece soracağım. Yedi gün içinde bunu çözebilirseniz size otuz kat giysi vereceğim ama cevabı bulamazsanız siz bana giysi vereceksiniz. ‘’ dedi. Bunun üzerine ‘’ Bilmecen nedir? ‘’ diye sordular. Şimşon onlara şöyle dedi : ‘’ Yiyenden yiyecek çıktı ; ve kuvvetliden tatlı çıktı.’’
  Üç gün geçti ve Filistliler bilmecenin cevabını bulamadılar. Yedinci gün Şimşon’un karısına şöyle dediler : ‘’ Kocandan bu bilmecenin cevabını öğren yoksa babanın evini yakar sizleri öldürürüz. ‘’ Şimşon’un karısı ağlayarak Şimşon’a şöyle dedi : ‘’ Sen beni sevmiyor aksine benden nefret ediyorsun. Çünkü benim halkıma bir bilmece sordun ve bana cevabını söylemedin. ‘’ Ama ben bunun cevabını anneme babama bile söylemedim’’ dedi Şimşon. Şimşon’un karısı yedi gün ağladı ve bu sürede düğün ziyafeti devam ediyordu. Sonunda yedinci gün Şimşon daha fazla dayanamadı ve karısına cevabı söyledi ; karısı da halkına cevabı iletti.

  Yedinci günün sabahında şehrin insanları Şimşon’a şöyle dedi : ‘’ Baldan tatlı , aslandan güçlü ne vardır? ‘’ Fakat Şimşon’un karısı daha sonra olanları anlattı ve Şimşon adamlara ‘’ Eğer karımı tehdit etmiş olmasaydınız bilmecemi asla çözemezdiniz .’’ dedi. Şimşon Aşkelon’a gitti ve orada otuz adam öldürdü ; giysilerini aldı ve bilmeceyi çözen adamlara verdi. Sonra karısına veFilistliler’e duyduğu büyük bir öfkeyle babasının evine gitti.

  ŞİMŞON’UN ÖFKESİ
  Şimşon üçyüz tilki yakaladı ve hepsini kuyruklarından bağlayarak kuyruklarının arasına bir meşale koydu. Sonra meşaleleri ateşe vererek tilkileri Filistlier’in mısır ve tarlalarına saldı ; böylece tüm mısırlar ve bağlar yandı. Filistiler çadırlarını Şimşon’a yakın yere taşıdılar ve oradaki insanlara ‘’ Şimşon’u yakalamaya geldik. ‘’dediler. Üçbin adam Etam kayasının tepesine gelerek Şimşon’a ‘’ Filistliler senin yüzünden hepimizi öldürecek. Seni bağlayacağız ve onlara vereceğiz. ‘’ dedi.

  ‘’ Bana saldırmayacağınıza dair söz verin ‘’ dedi Şimşon.

  ‘’ Hayır ama ellerini ve ayaklarını bağlayacağız ve seni onlara vereceğiz. ‘’ dediler.

  Böylece Şimşon’u iki iple bağladılar ve Filistiler’in bulunduğu yere götürdüler. Fakat Şimşon’un üzerine Allah’ın ruhu geldi , ipler gevşedi ve Şimşon’un üstünden düştü.Şimşon etrafına bakındı ve beyaz bir eşek çene kemiği gördü. Bu çene kemiğiyle bin kişiyi öldürdü. Sonra kemiği atarak RAB’den sadece biraz su istedi çünkü çok susamıştı. RAB kayaya dokundu ve kayadan su fışkırdı. Şimşon gücünü geri kazanana kadar su içti. Bu olaydan sonra Şimşon İsrael’de hakim oldu ve yirmi sene onlara hükmetti

  ŞİMŞON’UN GÜCÜ
  Şimşon Dalila isimli bir kadına aşık oldu. Filist liderleri Dalila’ya giderek ‘’ Gücünü nereden aldığını öğren ve her birimiz sana bunun için bin yüz parça gümüş vereceğiz ‘’ dediler. Bunun üzerine Dalila Şimşon’a ‘’ Yalvarırım söyle bana . Sana bu gücü veren nedir? ‘’ diye sordu.
  ’ Eğer hiç kurumamış yedi taze kirişle bağlanırsam diğer adamlar kadar güçsüz olurum. ‘’ dedi Şimşon. Filist liderleri Dalila’ya kurutulmamış yedi taze kiriş getirdiler ve Dalila Şimşon’u bunlarla bağladı. Bu esnada adamlar Dalila’nın odasında saklanıyordu. Dalila, Şimşon’a ‘’Filistliler seni öldürecek. ‘’ dedi. Şimşon kirişleri bir ipmiş gibi kopardı. Yani gücünün sırrı bulunamadı

  Dalila Şimşon’a ‘’ Bana yalan söyledin. Yalvarırım, söyle bana. Seni gerçekten ne bağlayabilir? ‘’ dedi. Ve Şimşon ‘’ Hiç kullanılmamış yeni ipler beni tutabilir. O zaman herhangi biri kadar güçsüz olurum. ‘’ dedi.

  Dalila yeni ipler alarak Şimşon’u bağladı ve ona tekrar ‘’ Filistliler seni öldürecek .’’ dedi. Ve yine adamlar Dalila’nın odasında saklanıyordu. Ve bir kez daha Şimşon ipleri bir iplik gibi kopardı.

  ‘’ Hala bana yalan söylüyorsun. Doğruyu söyle .’’ dedi Dalila Şimşon’a.

  ‘’ Saçımın yedi örgüsünü dokuma ile beraber doku. ‘’ dedi Şimşon. Dalila Şimşon uyurken bunu gerçekleştirdi . Sonra da ona ‘’ Filistliler seni öldürecek Şimşon! ‘’ dedi. Fakat Şimşon uyandığında tezgahın kazığını ve dokumayı kopardı.

  SIR
  ‘’ Bana üç kere yalan söylemişken nasıl beni sevdiğini iddia ediyorsun?’’ dedi Dalila Şimşon’a ve onu hergün bu konuda sıkıştırdı. Şimşon Dalila’yı çok seviyordu ve onu mutsuz görmek Şimşon’u çok üzüyordu. Ve sonunda Dalila’ya sırrını açıkladı.

  ‘’ Şimdiye kadar hiç saçlarımı kestirmedim çünkü doğduğumdan itibaren RAB’be adandım. Eğer saçlarımı kestirirsem gücümü kaybedecek diğer adamlar gibi güçsüz olacağım. ‘’ dedi Şimşon.

  Dalila bunun gerçek sır olduğunu anladı ve Filistliler ’in reislerini çağırdı. Reisler gelirken Dalila’ya söz verdikleri gümüşü de beraberlerinde getirdiler.
  Dalila Şimşon’u dizlerinde uyuttu . Bir adam çağırarak Şimşon’un yedi örgü saçını kestirdi. Ve şöyle söyledi: ‘’ Filistliler seni öldürecek Şimşon ! ‘’

  Şimşon uyandı fakatRAB’bin vermiş olduğu gücü kaybettiğini bilmiyordu . Filistliler onu alarak hapise attılar.

  ŞİMŞON’UN İNTİKAMI
  Fakat Şimşon’un saçı tekrar uzamaya başladı ve Filistliler bunu farketmediler. Şimşon’u yakaladıkları için büyük bir şölen düzenlediler ve ‘’ Şimşon’u çağırın da bizi eğlendirsin. ‘’ dediler. Şimşon’u hapisten çıkardılar ve onunla mabedin sütunları arasında dalga geçtiler. Onu direkler arasında durdurduklarında Şimşon elinden tutan gence ‘’ Bırak da mabedin üzerlerinde durmakta olduğu direklere dokunayım ve onlara dayanayım.’’ dedi. O anda ev Filistliler’in en büyük liderleri ile doluydu. Şimşon’u izleyerek onunla alay eden üçbin kadar kadın ve erkek vardı.
  Ve Şimşon RAB’be haykırdı : ‘’ RAB‘ beni hatırla ve sadece bir kerelik gücümü bana geri ver. ‘’

  Ve Şimşon mabedin üstünde durduğu iki sütunu tuttu ve sıkıca kavradı . Birini sağ eli diğerini ise sol eli ile tuttu.

  Şimşon ‘’ Peliştilerle beraber öleyim. ‘’ dedi ve tüm kuvveti ile iki sütunu iki yana itti. Mabed, içinde bulunan tüm insanların üzerine çöktü ve Şimşon tüm insanlarla birlikte öldü.

Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Du musst angemeldet sein, um auf dieses Thema antworten zu können.