Şimdi de Ermeni aydınlar özür diliyor

• Bu konu 3 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

Şimdi de Ermeni aydınlar özür diliyor

Ermeni aydınlar, Türkiye’de büyük tartışma yaratan “Ermenilerden özür kampanyası”na, “Türklerden özür kampanyası” ile karşılık vermeye hazırlanıyor. Ermeni diasporasından bazı aydınlar, Ermeni çetelerinin ve ASALA’nın eylemleri için Türklerden özür dileyecek.

Türk Ermeni diyalog grubu eşbaşkanı Dr. Armen Gakavian, Radikal gazetesine yaptıkları çalışma hakkında bilgi verdi.

İmzaya açılacak bildiride, “Ermeni halkı adına işlenen cinayetler için özür diliyor, bunların acısını duyan masum Osmanlıların ve Türklerin duygularını paylaşıyorum” deniyor.

Dr. Armen Gakavian, Ermeni aydınlara bu adımı attıran olayın, Türkiye’de başlatılan ‘Özür diliyorum’ kampanyası olduğunu vurguladı.

Taslak bildiriye, önümüzdeki hafta son şekli verilecek ve dünyadaki bütün Ermenilere imzalamaları için ulaştırılacak.

Bazı Türk aydınların başlattığı Ermenilerden özür kampanyası büyük tartışma yaratmış; kampanya hakkında suç duyuruları yapılmıştı.

Savcılık, “Demokrasilerde karşıt görüşler de koruma altındadır” diyerek kampanyayı düşünce özgürlüğü çerçevesinde bulduğu görüşüyle takipsizlik kararı vermişti.

http://www.cnnturk.com/2009/dunya/02/01/simdi.de.ermeni.aydinlar.ozur.diliyor/511524.0/index.html

Armagan
    Anahtar yönetici

Bence Türk aydınları gibi Ermeni aydınları da en doğru olanı yapıyorlar. Umarım onların arasında da imzaya katılanlar bu önyargıların yıkılmasına olumlu katkılarda bulunurlar. Geçmişte her iki toplum arasında yaşanmış korkunç olayları bugüne getirip bunların hesabını bu suçları işleyenlerin bugünkü torunlarından sormak zaten başta hatanın kendisidir. Anadoludaki Ermeniler bu toprakları davul zurna eşliğinde, güle oynaya terketmediklerine göre, canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kalmışlar, kaçamayanlarsa ya müslüman olmaya zorlanmışlar ya da yok edilmişlerdir. Bunlar bilinen gerçeklerken bunlardan hiç söz etmemekle ya da sadece karşı tarafı suçlayıp kendini suçsuz görmekle bir yere varılamayacağını bir asır boyunca gördük. En büyük meziyet, suçunu kabul edip özür dilemektir. Bunu başaranlara ne mutlu!

Anonim
    Pasif

Ermeni aydınların özür dilemeleri gecikmiş bir durumdu. Özür dilemek bir erdemdir bu erdemi kendinde görmek ise fazilettir. Kim özür dilerlerse kendisini yüceltir.

Armagan
    Anahtar yönetici

Bundan 94 yıl önce yaşayıp yaşananları kendi gözlerimizle görmediğimiz için olayı şahsen yaşayanların ifadelerine göre değerlendirmekte yarar var. Amacımız ulusları kötülemek değil. Ama şu bir gerçek ki, yeryüzünün ulusları arasında sütten çıkmış, hatasız, tertemiz bir tek ulus yoktur. Ulusları bireyler oluşturur ve bireyler günahlı ve Tanrıdan uzak olduğu gibi uluslar da mükemmel değildirler. Hataları ve günahları vardır. 100 yıl önce yaşananlar dönemin siyasi iradelerinin kararı sonucunda yaşandıysa bunda suclu olan onlardır. Küçük bir zümrenin yanlış kararı ve hatası nedeniyle elbette bütün bir ulus suçlanamaz. İncile inanan bireyler olarak bu tür olayları milliyetçilerin penceresinden bakarak değil, ama Rabbin öğretişleri açısından bakarak değerlendirmeliyiz. Rab, hiçbirimizin doğru ve haklı olmadığımızı, ama hepimizin yoldan sapıp Tanrıdan uzak olduğumuzu söylüyor. Bırakın, tarihçiler bir sonuca varsınlar..bizler değil. Üstelik özür dilemek alçakgönüllülüğün bir belirtisidir. Tanrı gurululara karşıdır, ama alçakgönüllülere lütfeder. İncil, Yakub 4:6. Türk aydınları ve çok sayıda sivil toplum örgütleri İsa Mesih’i ve O’nun Sözlerini tanımadığı halde, ve yine Ermeni aydınları diyasporanın sert doktrinlerine ragmen geçmişte yaşananlardan dolayı vicdanlarında suçluluk duyup özür dileyebiliyorlarsa, Mesih’i ve O’nun Sözlerini tanıyan bizler bunu onlardan daha iyi yapamaz mıyız? O yüzden biz kesinlikle suçsuzuz, suçlu olanlar sadece onlardır gibi ifadeler, yüreğimizde hala bir yerleri Mesihin ellerine teslim etmediğimizi gösteriyor.

Quote:
    26Öfkelenin, ama günah işlemeyin. Öfkenizin üzerine güneş batmasın. 27İblis’e de fırsat vermeyin. 28Hırsızlık eden artık hırsızlık etmesin. Tersine, kendi elleriyle iyi olanı yaparak emek versin; böylece ihtiyacı olanla paylaşacak bir şeyi olsun. 29Ağzınızdan hiç kötü söz çıkmasın. İşitenler yararlansın diye, ihtiyaca göre, başkalarının gelişmesine yarayacak olanı söyleyin. 30Tanrı’nın Kutsal Ruhunu kederlendirmeyin. Kurtuluş günü için o Ruh’la mühürlendiniz. 31Her kötü niyetle birlikte her türlü kin, öfke, kızgınlık, bağrışma ve sövgü sizden uzak olsun. 32Birbirinize karşı iyi yürekli, şefkatli olun. Tanrı sizi Mesih’te bağışladığı gibi, siz de birbirinizi bağışlayın. İncil, Efesliler 4:26-32
    Anonim
    Pasif

Ermeniler ya da Türkler, geçmişte yaşananlar için birbirlerinden özür diliyorlarsa ne mutlu onlara! Özür dilemek, bir kişinin ya da toplumun, yaptıklarından üzüntü duyması ve hatalı olduğunu kabul etmesi demektir. Özür dilemek, kardeşinden af dilemek, büyüklüktür ve Tanrı bundan çok hoşnut olur. Hem özür dilemekle kimse birşey kaybetmez, tersine çok şey kazanır.

Kutsal Kitap’ta Süleyman’ın Özdeyişleri 28:13‘te şöyle okuyoruz:

‘Günahlarını gizleyen başarılı olmaz, itiraf edip bırakan ise merhamet bulur.’

Sevgiler
    Suna

Anonim
    Pasif

Biliyorsunuz, buradaki tek amacımız Rabbimiz İsa Mesih’in adını yüceltmek, ve insanlara kurtuluş müjdesini iletmek. Bunun dışında, Tanrı’nın adına yücelik getirmeyen, rencide edici ve kışkırtıcı yazılara yer vermek istemiyoruz.

‘Şimdi de Ermeni aydınlar özür diliyor’ başlıklı haberi foruma koymamızın nedeni, özür dileme ve bağışlamayla ilgilidir. Türk aydınlardan sonra Ermeni aydınların da özür dilemesi, alçakgönüllülüğün bir göstergesi olmakla birlikte örnek bir davranıştır.

Eğer bizler burada geçmişte yaşanan olayların kavgasını yaparak karşımızdakilerini suçlarsak, istemeyerek çizgimizin dışına çıkmış oluruz. Ben hiç bir zaman forum sayfamızda politik ya da dünyevi konulara yer vermek istemedim, çünkü bu beni her zaman çok rahatsız etmiştir. Rabbimiz de bu tür konulara değil, ama herkese, her insana, her ulusa saygı ve sevgiyle yaklaşmamızı istiyor. İman etmemiş kişiler foruma geldiklerinde bu tür politik, ve dünyevi yazılarla karşılaştıklarında ne gibi bereket alabilecekler merak ediyorum. Üstelik taraf tutarak karşımızdakileri suçlamamız, insanlara Mesih’in sevgisini yansıtacak mı? Tabii ki hayır! Kimlerin haklı ya da haksız olduğunu biz bilemeyiz, ama Tanrı herşeyi biliyor ve görüyor. İyi ya da kötü, herkese yaptıklarının karşılığını verecektir.

Bu yüzden bazı kardeşlerin bu konudaki mesajlarını silme gereğini duydum. Bunu anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. İsa Mesih’in verdiği kardeşlik sevgisiyle sizleri seviyorum ve O’nun adıyla her birinizi bereketliyorum.

Sevgiler
    Suna

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.