Şeytanın Taktiği

• Bu konu 11 izleyen ve 55 yanıt içeriyor.
11 yazı görüntüleniyor - 46 ile 56 arası (toplam 56)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Sevgili Olcaytaka,

İblis’in ve cinlerinin veya meleklerinin, Adem önünde secde etmesinin istenmesi, Kuran’daki birçok çelişkiden bir tanesidir. Bizim inandığımız Kitaplar olanTevrat, Zebur ve İncil’de böyle birşey yer almaz. Aksine, hiçbir yaratığın, hiç başka bir yaratığa ibadet etmesi veya huzurunda diz çökmesi veya secde etmesi onaylanmadığı gibi, en büyük ve ölümle cezalandırılması gereken bir günah sayılmaktadır. Tanrı, kendisinden başka kimseye secde edilmesini istemez.

Bu masal, sadece Kuran’da yer alır. Böyle birşey olmamıştır. Kutsal Kitap boyunca, ne melekler insan oğluna ve ne de insan oğlu meleklere secde etmişlerdir ve böyle olaylarla karşılaşıldığında, Rab’bin kutsal kulları, melek olsun, insan olsun; bunlara kesin bir şekilde karşı çıkmışlardır. Çünkü, ibadet veya secde kabul eden hiçbir kimse veya melek, Tanrı’nın dostu olamaz, değildir ve de olmamıştır.

Esenlikler Dilerim,
    Sevgi ve Dualarımla.

Anonim
    Pasif

Tamam incildede bu şekilde anlatılmasada çeşitli anlatımlar var bu kadar katı değil tabii kabul ediyorum bu bir hikaye olabilir gerçekle pek az ilgisi olan,ancak siz bu konuyu kendi bilgilerinize dayanarak açıklayın bende sizi dinleyeyim çok sığ konuyu açıklıyorsunuz neden sonuç ilişkisine değinmeden kestirip atıyorsunuz siz öykü olmayanı anlatın bana öğreneyim eleştireyim yargılayayım neden sonuç ilişkisinde bilimle bağdaştırmaya çalışayım mesele öykü ise bugün bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok yüzde yüz gerçeğin karşısında incildede tevratta bir çok öykü var mesela bilim başka diyor tevrat 6 günde yaratıldı sonra Allah dinlendi diyor Allah dinleniyor insan gibi size 4 kitap farklı yorumlanmış 4 incil ve örneklerle anlatayım sizde açıklayın ve öğretin bu öyküleri isterseniz açıklayarak yazabilirim yanlış hatırlamıyorsam bir öykü daha şeytan cennete giriyordu ve adem ile havvayı kandırıyordu insiyatif ve karar verme düşünme yetisine sahiplerken, bana sadece bunu istediğinizi söyleyin bu bir öykü olabilir ama bende size öykü göstereyim ben İsanın mucizelerine öykü diyormuyum tanrının oğlu olduğunu kabul etmesemde mucizelerini kabul ediyorum ve tanrının kutsal ruhunun bir eseri sonucu olduğunu söylüyorum lütfen cevap verirmisiniz ben dört kitabı okumak istiyorum bilimsel gelişmeleride yakından takip etmekteyim dinin bugün geldiği bilinçlenme ve bilimin ışığındaki geldiği yer ortadadır bazı şeyleri bilimden fazla uzaklaştırmayalım tamam diyelim bu uzaktı ben size uzak çok şey göstereblirim isterseniz ben sizin kendi yazdığınız incillerden bulayım sizde anlatın öğretmen olun ama dikkat edin açıklayamayacak öğretiler vermeyin bilim dışına fazla çıkmayın gerçekçi olun

Anonim
    Pasif

Ben aslında bilimsel olarak, eleştirel, yargılayıcı ve açıkgörüşlü bir şekilde konulara yaklaşırım. bir zamanlar, bu konularla birde kutsal kitapları okuyayım dedim. orda ne yazıyor semavi dinlerde inancın, öykülerin, tarihsel gelişimini bilinçlenmenin, geldiği noktayı öğreneyim dedim. Bu nedenle bir müslüman olarak bu siteye üye oldum bu arada tevratta ve incilin dört yorumunda kurandada bilimselliğe ters şeyler gördüm .Zeburun bir kısmını okudum ve sığ buldum. insanlar onları yorumladıkça karıştırmış farklı boyutlara taşımışlar bunu genelde menfaatleri için bireysel duygularıyla yapmışlar bu süreç 1517 yılından itibaren son bulmaya başlamış hristiyanlıkta bilinçlenme hızla müslümanlıkta daha ağır işlemiştir ve bugüne gelmiştir . dürdündede çeşitle öyküler var, peygamberlere vahyedilenler var, bunları deşmek istemiyorum, zaten bana gelen fırat isimli bir arkadaştan mesaj ,tatminkar ve tarafsız ve bilimsel bir açıklamaydı bence şeytanın varlığı insanların hatalarından yanlışlarından kaçmak için uydurdukları bir bahanedir. en azından çoğu zaman inanlar zaaflarından, ihtiraslarından, güdülerinden, ihtiyaçlarından, hırslarından, dolayı hata yaparlar yanlış yola saparlar, sonrada bahane olarak şeytanı ortaya atarlar. bence insan insiyatif sahibi bir varlık olarak yaratıldı. ve kararları ,yaptıkları, konusunda kontrol ,çoğu zaman ondadır Kuranda yazılan bu öyküde doğruluk payı ne kadardır tartışılabilir. Ancak şekil ne olursa olsun Şahsi fikrim Allah Ademi yarattığında saygı duyulmasını istedi belkide orta yol budur

Anonim
    Pasif

Sevgili Olcaytaka,

Ben de bir zamanlar sizin gibi düşünüyordum. Herşeyi ‘Bilim’ denen şeyle ölçerdim. ‘Hakikat cetvelim’, bilim idi. Bir şeyi, bilim onaylıyorsa, o şey ‘doğru’; onaylamıyorsa da, o şey ‘yanlış’ idi. Ama 38 yıllık araştırmamım bana öğrettiği gibi, insanoğlundan doğan herşey, adına ‘Bilim’ dahi dense, hatalı ve taraflı olabilmektedir. Öz bilim, yani hakikî ve tarafsız bilim, asla Tanrı ve O’nun sözleri aleyhinde olmamıştır.

Yıllarca insanoğluna, bilim adına çok büyük yalanlar yutturulmuştur. İnsanoğlunun yüreği, Tanrı’ya isyan halindedir. O’na boyun eğmek ve bilhassa günah diye bilinen bazı zevklerinden dönmek istemediği için, O’nu ‘yok sayacak’ herşeye büyük bir şevk ile sarılmakta; Tanrı’nın ve Sözlerinin doğru olmadığını ispatlar gibi görünen her düşünceye ise ‘Kurtarıcı’ (yani Rab’den kurtarıcı) gözüyle bakmaktadır.

Tevrat, Zebur ve İncil’e göre, kurtulacakların sayısı çok az olacaktır. Yani, Şeytan’ın kulları, Rab’bin kullarından çok daha fazladır. Hatta bu oranın yüzde birden daha az olduğuna inanıyorum. Yani, Tanrı düşmanları, dünya nüfusunun %99’unu teşkil eder. Tabii ki bu oran, Bilim adamlarına da yansır. Yani, bu alanda da, Tanrı aleyhinde çalışanların oranı %99 civarındadır. Hal böyle iken, Tanrı’nın doğrularının ölçütü, nasıl bilim adamları olabilir? Rab’be mi güvenelim, yoksa özel hayatları her türlü şehvetle yanıp tutuşmuş olan Rab düşmanları bilim adamlarına mı?

Ama Hakikî Bilim, Rab’bin dostudur. Çünkü hakikat, hakikate karşı değildir. Ne de tüm bilim adamları, Tanrı’yı inkâr eden günahkârlardır. Amerika’daki ‘Creation Research Institute’ (Yaratılışı Araştırma Enstitüsü) en azından 1200 profesör olan üyesi vardır. Bunların tümü bilim adamı olup, hepsinin en az 2 üniversite diploması vardır. Bunlar, Tevrat, Zebur ve İncil’de yazılı olan herşeye inanırlar ve bilimsel açıdan kanıtlayıcı deliller gösteren yazılar ve kitaplar yazmışlardır. Bence, bu kitapları okumadan ‘Hakikî Bilim’den bahsetmek imkânsızdır. Çünkü, asırlardır bilim adına öne sürülüp beyinlerimizi yıkamış olan bir çok tez ve teoriyi çürütmüşler ve bunların sahte olduklarını ortaya koymuşlardır. Ama iman eden herkes, herşeyi Rab’bin şaşmaz sözü ile yargılamaktadır. Doğruluk cetveli, Rab’bin Kelâmı’dır. Ne benim, ne senin ve ne de bir bilim adamının düşüncesidir.

Bazı söylediklerinize katılıyorum. “Şeytan bana bunu yaptırdı” deyip sıyrılamayız. Çünkü insanoğlu manevî bir varlıktır. Doğru ve yanlışı bilir. Şeytan teşvik etse de ona direnebilir. Ama kötü yüreklerimizden dolayı, ona değil, Rab’be direnmeyi tercih ederiz. Ve işte İsa Mesih, bize kendi yüreğini, kendi hayatını vermek için geldi. Yalnız şunu da bilmeni istiyorum: Şeytan vardır ve gerçektir ve çok güçlüdür. Onunla hiçbir insanoğlu baş edemez. Onu tek yenen kişi İsa Mesih’tir. Günah işlemeyen tek kişi O’dur.

Tevrat, Zebur ve İncil’de kesinlikle hiçbir bilimsel hata yoktur. Sığ bulduğun yerler, sizin ruhsal sığlığınızdan kaynaklanmaktadır. Olaylara sadece bilimsel bakmaya çalışırsanız öyle olur. Kutsal Kelâm’ın derinliği sonsuzdur.

Gelelim “Şeytan Adem’e secde etmedi” olayına. Bu bir hatadır. Sadece Kuran’da yer almaktadır. Söylediğinizin aksine, Tevrat, Zebur ve İncil’de buna hafiften bile benzeyen bir öykü yoktur. Çünkü, bu öğreti Tanrı Ruh’undan gelmemiştir. O’nun karakterine aykırıdır. Buna inanmak, “Tanrı hırsızlık yaptı”ya inanmak gibidir. Ve bu konuda da daha fazla yorum istemek; “Kırmızı Şapkalı Kız, niye kurdu ninesi zannetti?” sorusuna yanıt aramaya benzeyecektir. Birinin hakikat payı ne ise, diğerinin de aynidir.

Verdiğim cevaplar azacık sığ olabilir. Ama sadece bu Forum’da bile, hemen hemen tüm sorularınızı cevaplayacak o kadar çok şey var iken, hepsini yeniden sizin için yazmak, çok zor ve zaman alıcı. Doğru olan, önce yazılanları okumaktır. Çünkü inanın ki, sizin sorduğunuz veya sorabildiğiniz her şey, daha önce de başkaları tarafından sorulmuştur. Ama sizin kopmamanız için, araştırmanıza devam etmeniz için gayret ediyorum. Biraz araştırın ki bizim de yükümüz hafiflesin. Size canı gönülden yardım etmek istiyoruz. Ama, kesinlikle tartışmak istemiyoruz.

Rab araştırmalarınızı bereketlesin.
    Sevgi ve Dualarımla.

Anonim
    Pasif
    olcaytaka;15259 wrote:
    Tamam incildede bu şekilde anlatılmasada çeşitli anlatımlar var bu kadar katı değil tabii kabul ediyorum bu bir hikaye olabilir gerçekle pek az ilgisi olan,ancak siz bu konuyu kendi bilgilerinize dayanarak açıklayın bende sizi dinleyeyim çok sığ konuyu açıklıyorsunuz neden sonuç ilişkisine değinmeden kestirip atıyorsunuz siz öykü olmayanı anlatın bana öğreneyim eleştireyim yargılayayım neden sonuç ilişkisinde bilimle bağdaştırmaya çalışayım mesele öykü ise bugün bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok yüzde yüz gerçeğin karşısında incildede tevratta bir çok öykü var mesela bilim başka diyor tevrat 6 günde yaratıldı sonra Allah dinlendi diyor Allah dinleniyor insan gibi size 4 kitap farklı yorumlanmış 4 incil ve örneklerle anlatayım sizde açıklayın ve öğretin bu öyküleri isterseniz açıklayarak yazabilirim yanlış hatırlamıyorsam bir öykü daha şeytan cennete giriyordu ve adem ile havvayı kandırıyordu insiyatif ve karar verme düşünme yetisine sahiplerken, bana sadece bunu istediğinizi söyleyin bu bir öykü olabilir ama bende size öykü göstereyim ben İsanın mucizelerine öykü diyormuyum tanrının oğlu olduğunu kabul etmesemde mucizelerini kabul ediyorum ve tanrının kutsal ruhunun bir eseri sonucu olduğunu söylüyorum lütfen cevap verirmisiniz ben dört kitabı okumak istiyorum bilimsel gelişmeleride yakından takip etmekteyim dinin bugün geldiği bilinçlenme ve bilimin ışığındaki geldiği yer ortadadır bazı şeyleri bilimden fazla uzaklaştırmayalım tamam diyelim bu uzaktı ben size uzak çok şey göstereblirim isterseniz ben sizin kendi yazdığınız incillerden bulayım sizde anlatın öğretmen olun ama dikkat edin açıklayamayacak öğretiler vermeyin bilim dışına fazla çıkmayın gerçekçi olun

Sevgili Olcaytaka

Hristiyantürkforum ailesine hosgeldiniz.Burada ögrenmek istediginiz hersey icin cevap bulacaksiniz.Kardesler size yardim etmek icin seve seve zamanlarini harcayacaklardir.Umarim ki birbirimizi anlayabiliriz.Lütfen forumdaki yazilardan da yararlaniniz.Asagidaki yazinizla ilgili birkac cümle yazmak istemistim.Demissiniz ki:

olcaytaka;15259 wrote:
    isterseniz ben sizin kendi yazdığınız incillerden bulayım sizde anlatın öğretmen olun ama dikkat edin açıklayamayacak öğretiler vermeyin bilim dışına fazla çıkmayın gerçekçi olun

Sevgili olcaytaka Bizim iman ettigimiz Kutsal Kitap bir bilim kurgu kitabi degildir.Tanri Söz’üdür.Yazdiran Tanri’nin kendisidir.Bizim “kendimizin yazdigi inciller “diye birsey yoktur.Bu yüzyillardir Kutsal Kitap düsmanlari tarafindan uydurulan bir iftiradir.Insanlar maalesef insafsizca kandirilmislardir.

Eger Incil’de merak ettiginiz,anlamadiginiz bir bölüm varsa tabi ki seve seve sizlere aciklamaya haziriz.Aciklayamayacagimiz ögretiler yoktur.Bilim disina cikmayin dan kastiniz nedir bilmiyorum fakat gercegi söyleyecegimizden emin olabilirsiniz.

Isa kendisine iman etmis olan Yahudiler’e,”Eger benim sözüme bagli kalirsaniz,gercekten ögrencilerim olursunuz.Gercegi bileceksiniz ve gercek sizi özgür kilacak ” dedi. Yuhanna 8,31-32

Sevgi ve saygilarimla

Anonim
    Pasif

Ey parlak yıldız,seherin oğlu,göklerden nasıl da düştün!Ey ulusları ezip gecen,nasıl da yere yıkıldın!İçinden, ”Göklere çıkacağım” dedin.”Tahtımı Tanrı’nın yıldızlarından daha yukseğe koyacağım.İlahların toplandığı dağda,Safon’un doruğunda oturacağım.Bulutların üstüne çıkacak,kendimi Yüceler Yücesi’yle eşit kılacağım.”–>Ancak ölüler diyarına,ölüm çukurunun dibine indirilmiş bulunuyorsun… (YEŞEYA 14.12-15)

Anonim
    Pasif

Sevgisiz şeytan!
    İyilikle dolu olan rabbin düşmanı
    Bilki ölüm olan sen değil-yaşam olan İsa kazanacak
    Gerçeği kötüleme çabalarında boşa gidecek
    Dünyada istediğin sen ben olmayacak
    İnsanlar haklıyla, haksızı ayırdedecek
    Yalanla-gerçeğin farkına varacak
    Dünya sevgiyle dolacak
    İşte o vakit kadınlar ve çocuklar artık ağlamayacak
    Yeryüzünden senin istediğin ölüm değil-İsa’nın istediği yaşam fışkıracak.

Anonim
    Pasif

Cansu kardesi okudum; Danieli kardesi okudum; carpildim. Üst üste böylesi güzel duygular carpiyor insani. Rab sizleri her kötülükten korusun, bereketlesin kardeslerim. Sizler icin Rab bin yüce adi yensin Golyatlari amiiin ve amiiin

Anonim
    Pasif

Sevgisiz Dünya!
    İyi olan İsa’yı görmeyen dünya!
    Her gün biraz daha tükenen dünya
    Gerçeği görmenin vakti gelmedimi?
    Yaşam demenin vakti gelmedimi?

Anonim
    Pasif

Sevgili Kardeşim, Kur’anda Adem’in yaratılış efsanesinden itibaren okumaya başladığımızda çok net bir çarpıklık aslında görülmekte olup bizler bunu dayatma eğitim ve bizim bilmediğimiz Allah Katındadır diyerek sorgulamamak öğretildiğinden inceleme ve analizden ne yazık ki uzak kalmışız.

Adem yaratılıyor,kaburgasından Havva yaratılıyor ama öncesinde Şeytan dahil tüm meleklerin Adem önünde secde edilmesi isteniyor… ( SECDE EDİLEBİLECEK OLANIN TÜM GÜNAHLARDAN YAŞAMSAL ZEVK VE İHTİYAÇLARDAN ARINMIŞ OLMASI GEREKİR Kİ BU BİR TEK TANRI’YA ÖZEL AYRICALIKTIR) Adem bir insan olarak hayatını sürdürecek ve secde edilebilecek bir arınmaya asla sahip olamayacaktır. O halde devam edelim:

Melekler ve onlarında arasında aslı bir melek olan Şeytan secde etmeye karşı çıkıyor ve lanetleniyor. Ben ondan daha yüce yaratılmışken çamurdan yaratılanın önünde neden diz çökeyim diyor… ee bence doğruda diyor…!

Sonra kıyamete kadar güya süre istiyor insanlarını yoldan çıkaracam diyor ve Tanrı’da diyor ki..”TAMAM SANA O SÜREYİ VERDİM SEN KIYAMET GÜNÜNE KADAR MÜHLET VERİLENLERDENSİN” yahu bu nasıl bir Tanrı’ki yarattığına başka bir yarattığının verdiği emir doğrultusunda karşı çıkacağını düşünemiyor…? Hadi düşündü diyelim o halde nasıl bir Tanrı yarattıklarını siz benim sevgili kullarımsınız dediği varlıkları yoldan çıkarılıp cehennemde odun ateşi olmaları adına Bir kötülüğün (Şeytan’ın) onlara erişmesi için izin verebilir….?

Devam ediyoruz: Sonrasında Şeytan kovuluyor, Adem güllük gülistanlık içinde cennette gününü gün ediyor, sıkılmasın diye Havva’da ona hediye ediliyor .. Nerede bu ”CENNET’TE” burada bir yılan (ŞEYTAN) Havva’nın aklını çeler ve elma olduğu varsayılan yasak meyveyi yemesine sebep olur.. SORUM; HANİ ŞEYTAN KOVULANLAR VE LANETLİLER ARASINDAYDI. CVENNETTE NE İŞİ VAR?

Sonra masal devam eder, Tanrı’nın buyruğuna uymayan Adem ve Havva kovulur, yeryüzüne atılır… KENDİSİNE SECDE EDİLMESİ İSTENİLEN BİR VARLIK BÖYLESİ KÜÇÜK BİR HATAYA DÜŞME HAKKINA SAHİP MİDİR? ŞEYTAN TANRI’YI DİNLEMEYİP KIYAMETE KADAR LANETLENİP VE YERİNİN DE CEHENNEM OLDUĞU BİLDİRİLEN KUR’ANDA ADEM’E KIYAK GEÇİLMİŞ OLMAZ MI? O’DA EMRE İTAATSİZLİK ETMESİ NEDENİ İLE CEHENNEMLE BİLDİRİLMİŞ OLANLAR ARASINDA YER ALMASI GEREKMEZ MİYDİ?

Kur’an da ki hataları anlayabilmek için çok keskin bir zeka yada farklı ayetler ile birleştirip koparıp anlam çıkarmak gerekmiyor, Ayetler zaten kendi içinde çelişkilerini ortaya koymakta.

Anonim
    Pasif

Kardeşlerim! bilinki iblis önce bizlere küçük sevgisiz tohumlar ekiyor.-bunu da her geçen gün büyütüyor-bu arada bizde ona farkında olmadan hizmet ediyor, onunla birlikte yüreğimize yerleştirdiği sevgisiz tohumu yeşertiyoruz-sonunda hem tanrının hemde insanlığın başına bela oluyoruz.İşte en önemli olan, iblisin- o tek küçük tohumu yüreğimize ekmesine izin vermememiz.Sevgisiz en küçük davranışın bile iblisten olduğunu bilerek yaşamamız.Dikkat edin! İsa yaşamında en ufak bir sevgisizliğe dahi yer vermeden yaşadı-çektiklerine rağmen dünyadan sevgiyle ayrıldı.

11 yazı görüntüleniyor - 46 ile 56 arası (toplam 56)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.