Şeriat çözüm olabilir mi?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Aylardır insanların genellikle kullandığı sloganlardan bazıları “Şeriat geliyor!” , “Hoş geldin şeriat!” ya da “Şu şeriat gelse artık.”.
    Fakat İslam şeriatının amacı ne?
    Şeriat çözüm olabilir mi?
    Bunlar akla gelen ilk sorulardır.
    Şeriatın amacı, insanların yaptığı ahlaksızların, kötülüklerin kısacası günahların önünü kesmektir. İlk bakışta mantıklı gelebilir. Ama acaba çözüm şeriatta mı?

Günümüzde İslam’ı olduğu gibi yaşayan ülkeler arasında İran ve Suudi Arabistan gibi ülkeler var. Bu ülkelerin hali ortada, insanlar gitmeye çekiniyorlar (özellikle kaıdnlar gitmek istemiyorlar). İnsanların adam öldürmesinin, çalmamasının sebebi polistir, yani devletin anayasasıdır. Fakat bu yasayı çiğneyenlerde oluyor. 1999 yılındaki Düzce depreminde kimin ne olduğu belli oldu. Enkaz altından uzanan eldeki yüzüğü almak için parmak kesenler, bilezikleri çalmak için bilek kesenler, tecavüzcüler vs.
    Eminim ki depremden bir gün önce bu vahşeti ve iğrençliği yapanlar “Allahtan korkan, ölürse cennete gideceğini hayal eden, harama el sürmeyen” kişiler olarak tanıtırlardı kendilerini. Ama düşündükleri gibi değilmiş, tam tersine bir karakterleri varmış.
    Demek ki, bir insan çalmıyorsa o insan hırsız değil anlamına gelmiyor. Eğer adam öldürmüyorsa, katil değil anlamına gelmiyor. Bir adam tecavüz etmiyorsa, tecavüzcü değil anlamına gelmiyor.
    Şeriat kuralları katıdır. El kesmek, meydan dayağı, taşlama gibi cezaları vardır. Artık hırsızlık yapan hapse girmez belki (belki de girer) ama eli kesilmiş olur. Bu da insanda korku yaratır. Korku insanın bazı şeyleri yapmasını engelleye bilir beklide ama aklı yönetemez. Adam tecavüz etmez ama bunu yapmayı isteyebilir. İncil diyor ki: “Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, zaten yüreğinde o kadınla zina etmiştir.” (Matta 5:27)
    Yanındaki adamı tutup boğmuyorsun belki ama bir fırsat olsa öldürürsün. İncil diyor ki: “Ama ben size diyorum ki, kardeşine karşı öfkelenen her kişi yargılanmayı hak edecek.” (Matta 5:22)
    İsa Mesih bunları söylüyor. Kadına yan gözle bile bakma diyor. Şeriat buna engel olabilir mi? İnsanın aklını kim denetleyebilir Tanrı’dan başka?
    Öyleyse şeriat çözüm değildir! Kırbaçlamalar, el kesmeler, taşlamalar çözüm değil. TEK çözüm İSA MESİH’tir! İsa Mesih’e iman eden kişi günahtan nefret etmeye başlar. İnsanlardan değil, günahtan! İncil diyor ki: “Bir kimse Mesih’te ise, yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur.” (2.Korintliler 5:17)
    Başka söze gerek var mı?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.