Şehvet Ve Sevgi

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24581
  Anonim
  Pasif

  İsa'nın Yasa anlayışına göre nefretin adam öldürmeye eş olduğu gibi şehvet de zinaya eşittir. Tanrı'nın evlilik için olan standartı ilk önce saflık sonra adanmışlıktır.

  Günümüzün ahlak anlayışının Kutsal Kitap standartlarıyla bu noktada içerisinde olduğu zıtlık, başka hiçbir konuda bu denli aşırı bir şekilde karşımıza çıkmamaktadır. Kitle iletişim araçları, seksi yem olarak kullanarak dünyayı materyalizme ve zevk düşkünlüğüne çekmeyi amaçlamaktadır. Filmler bundan daha da kötüdür. Şehirlerimizin en gözde yerleri bile pornogratif ya da kanlı filmler gösteren yerlerle doludur.Gazetelerin böylesine filmlerin reklamını yaparken kullandıkları resimler birkaç yıl öncesine kadar çılgınlık olarak nitelendirilen türden resimlerdir.20. yy.ın zevk düşkünlüğü sözde playboy felsefesiyle belirlenmiştir…..zevk düşkünlüğü, kişisel zevki birnumaralı araç haline getirir; ikinci bir ev ya da üçüncü bir araba alma, belirli tipte arkadaşların peşinden koşma, sözde cinsel özgürlük ve deneyim kazanma arzusunda görülmektedir bu düşkünlük……….

  Yeni ahlak anlayışına cevap olarak şunu verebiliriz: eğer bizler tanrı'nın sevdiği gibi sevebilseydik ve içinde bulunduğumuz duruma ait her şeyi bilseydik ve seçimlerimizin yol açacağı sonuçların tam olarak bilincinde olsaydık, doğru davranışı en iyi belirleyecek kıstas sevgi olurdu. Fakat bizler bencilce seviyoruz. Bununla birlikte sözde “bencil olmayan” ve “sevgi dolu” davranışımızın getireceği sonuçları bilemiyoruz………………..

  Medya, zevk düşkünlüğü ve Yeni Ahlak'ın “Eğer sana zevk veriyorsa, yap ! ” çağrısı çağımızın sloganı olmuştur. Peki bu yeni standart kabul edilmeli midir ? Tanrı'nın on emri ve dağdaki vaaz ışığı altında hristiyan kişinin cevabı ” Hayır ! ” olmalıdır. Fakat aynı zamanda C. S. Lewis'in sözlerinin doğruluğunu alçakgönüllülükle itiraf etmeliyiz: ” Hristiyan standartı öylesine zor, iç güdülerimize öylesine zıttır ki ” bu karşıtlık kişisel ve toplumsal olarak ciddi sapkınlık içinde olduğumuzu açıkca gösterir. ( J. M. BOICE )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.