• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24990
  Anonim
  Pasif

  Şehitlikteki Haç İşaretine Tepki

  Mersin’in Tarsus İlçesinde 2008 yılı Saint Paul yılı olarak kutlanmaya hazırlanılırken, ilçede bulunan Eshab-ı Kehf şehitliğinin girişindeki haç işareti tepkilere neden oluyor.

  Tarsus-Çamlıyayla karayolunun 15. kilometresinde bulunan Eshab-ı Kehf ziyaretgahı ve aynı mevkideki Ulaş köyünde bulunan şehitliğin giriş kapısının haç şeklinde olması buradan geçenlerin ve köylülerin tepkisini çekiyor.

  Köylülerden Kerim Bozoğlu, köylerinin girişinde Eshab-ı Kehf’in adı geçen ve kurtuluş savaşında hayatını kaybetmiş 4 şehidin mezarının bulunduğu Şehitliğin çok pis olduğunu, ayrıca bir de Hıristiyanlığın sembolü olan haç işaretlerini taşımasının büyük bir gaf olduğunu söyledi.

  Kerim Bozoğlu “Bu şehitlik uzun yıllar önce yapılmış olmasına rağmen birçok kişi bizlere bu şehitliğin giriş kapısının çirkin olduğunu ve Hıristiyanların haç işaretini taşıdığını söyledi. Bizde dikkatlice inceleyince bu görüşe hak verdik. Gerçekten de yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede bulunan hem de Müslüman şehitlerin yattığı mezarlıkta böyle bir işaret konulması bizleri üzmektedir. Bu işaretin bir an önce düzeltilmesini istiyoruz. Ayrıca şehitliğimiz çok pis ve bakımsız. Mezarların üzerini otlar ve çalılar kaplamış. Bu büyük bir ayıptır.

  Şimdi Hıristiyanların sembolü olmuş olan Saint Paul adlı Hıristiyan şahsın adına kutlamalar yapılmaya hazırlanılıyor. Tarsus’ta yaşayan bu zatın adına kilise bile yapılmış. Onlar Vatikan’dan ve başka ülkelerden gelip kilisesine sahip çıkarken biz ise şehitliğimize bile sahip çıkamıyoruz” dedi.

  Söz konusu Eshab-ı Kehf şehitliğinde içeriye girip tuvaletini bile yapanların olması nedeniyle etrafta pis koku olması da büyük bir ayıp olarak nitelendiriliyor.

  HABER 7

  #29032
  Anonim
  Pasif

  Doğru söze ne denir?

  Bu habere ağlasak mı, gülsek mi bilmiyoruz, ama yapacağımız tek şey, Tanrı’nın, bu tür düşünen insanların yüreklerine sevgisinden dökmesi için dua etmek.

  #29034
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Peki, Eshab-ı Kehf denen şeyin Hristiyan Çıkışlı Olduğundan haberiniz var mı?

  grotto_of-seven_sleepers_photo.gif
  Efesteki Yedi Uyuyanlar Magarasi

  Hristiyanlığın ikinci yüzyılında Anadolu’da, dönemin putperest hükümdarları tarafından hristiyanların diri diri ateşe atıldıgı günlerde, Efes civarında bir mağarada uyuyakalan ve uyandıklarında aradan 200 yıl geçmiş olduğunu farkeden yedi hristiyanın hikayesi anlatılır. Buna ‘Yedi Uyuyanlar’ denir. Olay İncil kayıtlarında gecmez. Ama Kur’an’da ‘Eshab-ı Kehf’ suresinde Allahın bir vahyiymiş gibi anlatılır. Oysa olay Hristiyanlık tarihinin çok tanınmış bir olayıdır.

  Şimdi, hristiyanlık tarihinde çok iyi bilenen bir olay Kuran’da gecerken ve bu olayın adının Tarsus’taki bir şehitliğe verilmesinde bir sakınca bulunmazken, mezarlıktaki girişin haça benzemesi gibi önemsiz şeyler birilerini neden rahatsız ediyor??? :aklikarisik:


  Evangelist

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.