Tanrı’nın Seslenişi.

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27544
  Anonim
  Pasif

  Bir bina inşa edilirken,hepimizin bildiği gibi, önce onla ilğili planlar, taslak olarak çizilir,bu iş için gerekli çalışmayı yapan mimar yada mühendis,yapı ile ilğili en boy,derinlik hesapları ile birlikte,değişik planların yer aldığı değişik perspektiflerin içinde barındığı, plana ait çizimler ile işe başlanılır.

  İncil.
  Hiç düşündünüz mü.?Yada hiç dikkatinizi çektimi.?
  Tanrı tasarısını gerçekleştirirken,tasarısına ait planı oluştururken,bunu tıpkı bir bina yapımında kullanıldığı gibi(derinlik boy,en uzunluk gibi ) bizlere çok yönlü bir yaklaşımla bilgi veriyor.Bu Tanrı’nın çok yönlü bilgeliğinin göstergesidir.

  İncildeki bölümlere dikkat ettinizmi.?
  İsa Mesih’in yeryüzündeki yaşami ile ilğili olan bölümler.
  Burda,İsa Mesih’in sözleri,Yaşami,İşleri,sevinçleri ve elemi ile kaydedilmiş ve birbirini tamamlamış anlatımlar.
  Matta,Markos,luka,Yuhanna.

  Genelde hep sorarlar:?
  Neden..?birbirini tekrarlayan,bazı yerlerinde farklılıklar gösteren İsa’nın dört tane yaşam öyküsü var.?
  Neden tek değil:?
  Sizin inandığınız İncil dört İncil’midir.?

  Bu gün bile normal mahkemelerdeki tanıklıklarda birden fazla tanığa ihtiyaç duyuluyor. İncil’i düşündüğümüzde, dört kişinin tanıklığı bir kişinin tanıklığından daha güçlü bir kanıttır.Aralarda benzerlikler yada farklılıklar İncil’in güvenirliğini kanıtlar. mahkemelerde bile,tıpa tıp tamamen aynı ifadeler,yada yazılım süphe uyandırır.

  Dört ayrı bölüm demek ,dört ayrı İncil demek değildir.Matta İncili..ifadesinde İNCİL kelimesi kitap anlamında değil sözcüğün karşılığı olan “Müjde” anlamını ifade eder.yani Matta Müjdesi(İNCİL’i).
  Yada “Matta’nın kaydettiği İsa Mesih’in Müjdesi”anlamına geliyor.

  İsa Mesih, yeryüzünden ayrıldıktan sonra, kendi topluluğunun kuruluşunun olduğu bölüm;”Elçilerin İşleri”olarak bilinen bu bölümde Kutsal Ruh’un aracılığıyla RAB’bin İlk Mesih İnanlılarına lütfettikleri yer alıyor.

  Sonra,İnanlı topluluklara söyleyecekleri ile ilğili elçiler aracılığıyla,öğüt,uyarı,ders,tarzında Kutsal Ruh’un esinlemesiyle yer alan bölüm,Tanrı’nın İnanlılar topluluğuna gönderdiği adına da “Elçilerin Mektupları” denilen bölüm.

  Ve “Vahiy” yada diğer adıyla”Esinleme”.
  İsa Mesih’in dünyaya ikinci gelişi ve gelişinden hemen önceki olayları açıklayan bölüm.Gelecek,dünya’nın sonu ile ilğili ön bildirimler kenanetlerin açıklandığı kısım.

  İncil’de yer alan Tanrı’nın direk sözleri, İsa Mesih’in yaşamı,Havarilerin öğretişleri ve yazdıkları,Tanrı’nın Kutsal Ruh ‘un esinlemesi aracılığı ile yazdırdığı sadece tek bir İncil’i oluşturur.Sorulan sorularda olduğu gibi dört incil değil,İsa Mesih’i Rab ve Kurtarıcı kabul etmiş ,İnanlıların inandığı, değişik bakış açısıyla yazılmış, dört gurup’ta toplanan tek bir İncildir.
  Esenlikle.

  #36588
  Anonim
  Pasif

  Dünya! bil ki iblis, gerçeği (İsa’yı) hep senden gizledi-gerçeği (İsa’yı) hep sana kötüledi-sözünün (İncil) yalan olduğunu söyledi.Bunu da başardı. Sende boş durmadın, onunla birlikte (İblis’le) ölüm dedin.Gerçeği (İsa’yı) bırakıp yalana koştun-yaşamın katili, Tanrı’nın düşmanı iblise dost oldun.Soruyorum? İsa’da kötü olan ne gördün.Kesinlikle hiçbir şey görmedim diyeceğini biliyorum-yine de ondan (İblis’ten) ayrılmıyorsun-bile bile kendini katiline teslim ediyorsun-bu hastalıklı duruma seni düşüren, kendisi gibi yaşam katili eden iblis’e yaşamında dur demiyorsun.

  ” Kutsal Ruh’ta yaşamak doğruluk içinde yaşamaktır.” (Romalılar 8:10)

  Sevgili kardeşlerim! bizler Türk Hıristiyan’ lar olarak İsa’nın gerçek izleyicileri olabiliriz.İlk kilise imanlıları gibi tam sevebilir, Rab’ de eksik sevgi olmadığını, Dünya’ya-sözde Hıristiyan’lara duyurabilir- gösterebiliriz. Böyle düşünüp, böyle davranırsak (Gerçek Hıristiyan gibi ) emin olun Tanrı’mız çok sevinecektir.Gerçek Hıristiyan yaşamına dönüşümüz, tanıkları oluşumuz, en iyiyi hak eden rabbimiz İsa’yı da , cennetteki kutsalları da sevindirecektir.

  “ Ben dünyanın ışığıyım. Ardımdan gelen yaşam ışığına kavuşur, hiçbir zaman karanlıkta yürümez.” (Yuhanna 8:12)

  İsa’ nın tam sevgisi insanı mutlu eder.İblis’ in eksik sevgisiyse insana kan kusturur.

  İsa’nın ruhu insana, tüm insanları sevdirir.İblis’ in ruhuysa insana, kargaşa, kavga, hesaplaşma ölüm getirir.

  İsa yaşam verir- yüreğine basar.İblis’ se sırtını sıvazlar ölüme gönderir.

  İsa herkesi sevin der.İblis’ se şunu, şunu , bunu sevin der.

  Dua: Karşılıksız Lütfunu tüm insanların üzerine döktüğün için, sen Göklerdeki Babamız’a teşekkür ediyoruz. Rab İsa Mesih, bizim yerimize öldüğün, bizi Baba’yla barıştırdığın için sana dua ediyoruz. Ve Kutsal Ruh, İsa’nın adına bize güç verdiğin, yaşamımız olduğun için sana dua ediyoruz. Kiliselerin günahlarını bağışla, gerçeği arayanlara elçilerini yolla. Âmin.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.