Tanrı’nın benim için isteğinin ne olduğunu nasıl anlayabilirim?

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26862
  Anonim
  Pasif

  Tanrı’nın bizim için isteğinin ne olduğunu nasıl anlayabiliriz?

  Hayatımızda Rab’bin isteğinin ne olduğunu anlama konusunda hepimiz zaman zaman zorluklar, sıkıntılar yaşamışızdır. Örneğin, hangi mesleği seçmeliyim, kiminle evlenmeliyim, nerede yaşamalıyım, hangi okulu okumalıyım? Hele bir konuda karar vermemiz gerektiği zamanlar bir de birkaç seçenek varsa, karar vermek cok daha zorlaşır. Bu ve buna benzer önemli kararlarımızda doğru olan kararı verebilmemiz için ne yapabiliriz, ne yapmalıyız?

  Tanrı’yla yürüyorsak, her durumda herseyde bizleri yönlendirmesini istiyorsak, mutlaka Tanrı’yla dua yoluyla konusmalıyız, Tanrı’nın Sözleri’ni okumalıyız. Kutsal Kitap’ı okuduğumuzda Tanrı’yı daha iyi tanıyabiliriz, bizlerden isteklerinin ne olduğunu öğrenebiliriz. Kutsal Kitap’ta belki sormuş olduğumuz konu hakkınde kesin bir yanıt alamasak da, yaşamımızın her alanını yönlendirebilecek ruhsal ilkeler bulabiliriz. Karar vermemiz gereken bazı konularda Rab’bin isteğinin ne olduğunu araştırırken zorlandığımız zamanlar olabilir. Çünkü Tanrı’nın yanıtı bazen çok geç gelebilir. Bizim planlarımız ve zamanlamamız Tanrı’nınkine uymayabilir. Bu bizlere zor gelse de, her zaman Tanrı’nın planları ve zamanlaması en iyisidir. Acele edip Tanrı’nın yanıtını beklemediğimizde yanlış kararlar verebiliriz ve bu da yaşamımızın akışını bambaşka bir yöne götürebilir ve bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalabiliriz. Dualarımıza geç yanıt gelmesi, dualarımızın işitilmediği anlamına gelmez. Tanrı’nın zamanını beklemek en doğru olanıdır; sabırla Tanrı’nın yanıtını beklemeliyiz. Zamanı geldiğinde Kutsal Ruh bizi doğru olana yönlendirecektir. Yaşamımız Rab’be aittir, bizler O’nun güvenli ellerindeyiz, O’na kesinlikle güvenmeliyiz. İtaat edip söz dinlediğimizde, Rab bizleri kendi iradesine göre yönlendirecektir.

  ‘O her şeyi kendi zamanında güzel yaptı. İnsanların yüreğine sonsuzluk kavramını koydu. Yine de insan Tanrı’nın yaptığı işi başından sonuna dek anlayamaz’ (Vaiz 3:11).

  Mezmurlar 40:8de Kral Davut şöyle dua eder: ‘Ey Tanrım, senin isteğini yapmaktan zevk alırım. Yasan yüreğimin derinliğindedir!’

  Tanrı’nın isteğiyle bizim isteğimiz örtüşünceye dek, ‘Gökte olduğu gibi yerde de senin isteğin olsun!’ diyerek duaya devam etmeliyiz. Bizler, Mesih’e iman etmiş olanlar olarak, Tanrı’ya itaat etmeye çağrıldık. Çoğu kez Tanrı’nın isteğine karşı savaştığımız anlar olmuştur, itaatsizlik ederek Tanrı’nın değil de kendi isteklerimizi yaptığımızda bunun acısını fazlasıyla ödemişizdir. Ama Mesih’i yaşantımızın ilk sırasına koyarak bencil tutkularımızı, isteklerimizi O’nun çarmıhına attığımız zaman gerçek mutluluk, sevinç ve huzur dolarız. İsa Mesih diyor ki:

  ‘Eğer buyruklarımı yerine getirirseniz sevgimde kalırsınız, Tıpkı benim de Babam’ın buyruklarını yerine getirdiğim ve sevgisinde kaldığım gibi..’ (Yuhanna 15:10).

  ‘Eğer bende kalırsanız ve sözlerim sizde kalırsa, ne isterseniz dileyin, size verilecektir’ (Yuhanna 15:7).

  Sevgili kardeşlerim, Rab sizleri çok seviyor, bundan hiç kuşkunuz olmasın. Tanrı’nın, her birimiz için çok iyi planları, çok iyi tasarıları vardır. O sizin için en iyi olanı vermek ister, sizin için en iyi olanı bilir. Bu konuda O’na güvenin, O’nun sizin için planladığı şeyin gerçekleşmesi için dua edin. Kendi başınıza kararlar vermeyin, mutlaka Rab’be danışın ve Rab’den yanıt alana kadar bekleyin, hiç pişman olmayacaksınız. Rab kendi zamanında en iyi olanı yapacak ve kendisine olan güveninizden dolayı sizi ödüllendirecektir.

  ‘Sana güvendiği için düşüncelerinde sarsılmaz olanı tam bir esenlik içinde korursun. Rab’be sonsuza dek güvenin, çünkü Rab, evet Rab sonsuza dek kalıcıdır’ (Yeşeya 25:26).

  Rab’bin sevgisinde ve esenliğinde kalın!
  Sevgilerimle

  #34953
  Anonim
  Pasif

  İman etmeden once ilk öğrenmem gereken konu hatta imana gelmemde ki en büyük etkenlerden biri bu oldu. Rab’bin benim için isteğinin ne olduğunu bilmek…

  “Bu konunun içinde o kadar debelendin, anladin mi simdi tam olarak ne oldugunu?” derseniz, parça parça ve zamanı geldikçe öğrenme yoluna geçtim ben diyebilirim…

  Sonra gördüm ki, tüm dunyasal bağımlılıklarimizdan kurtularak Rab’be tam olarak kendimizi teslim etmek, Rabbin bizden iman hayatımız boyunca istediği en önemli unsurlardan biri. Çünkü sen Rab’bi sağına, soluna ya da arkana değil de hayatının en önüne aldığında, O da sana lutuf edip en çok sevdiğin ve değer verdigin seyleri (mesela sevdiginiz bir insan, mesela para kazanmak .. vb) senin için hayatinda en ön alıyor.

  Hamdolsun Rabbimiz’e ve hayatımıza kattığı tüm güzelliklere…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.