Tanrı’nın affına nasıl sahip olabilirim?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

Yanıt: Elçilerin işleri 13:38 derki; “Dolayısıyla kardeşler, şunu bilin ki, günahların bu Kişi aracılığıyla bağışlanacağı size duyurulmuş bulunuyor. Şöyle ki, iman eden herkes, Musa’nın Yasasıyla aklanamadığınız her suçtan O’nun aracılığıyla aklanır.”
    Affedilmek nedir ve benim buna niye ihtiyacım var?
    “Af” kelimesi borcun silinmesi, her şeyin temizlenmesi anlamına gelir. Birisine karşı suç işlersek ilişkimizin düzelmesi için o kişinin affını isteriz. İnsan affedilmeyi hak etti diye affedilmez. Hiç kimse affedilmeyi hak etmez. Af etmek sevgiden, inayetten gelir. Af etmek bir insanın size yaptıklarına karşı koz olarak kullanılan bir şey de degildir.
    Kutsal Kitap bize hepimizin Tanrı’nın affina ihtiyacı olduğunu soyler. Hepimiz günah işledik. Vaiz 7:20 der ki; “ Gerçek, yeryüzünde iyilik edip suç işlemeyen salih adam yoktur”. 1 Yuhanna 1:8 de “Günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız ve içimizde gerçek olmaz.” der. Tüm günahlar aslında Tanrı’ya karşı işlenmiş suçlardır (Mezmurlar 51:4) Sonuç olarak Tanrı’nın affına ihtiyacımız vardır. Eğer günahlarımız affedilmeyecek olursa sonsuza dek günahlarımızın cezası ile yüz yüze kalacağız. (Matta 25:46, Yuhanna 3:36)
    Affedilmek: Nasıl sahip olabiliriz?
    Çok şükür ki Tanri seven ve inayetli olandır, günahlarımizı affetmek ister! 2Petrus 3:9 bize şunu der, “9Bazılarının gecikmiş saydığı gibi Rab, vaadini yerine getirmekte gecikmez; ama size karşı sabrediyor. Çünkü hiç kimsenin mahvolmasını istemiyor, herkesin tövbe etmesini istiyor.” Tanrı bizi affetmeyi arzular ve bu yüzden bize bir çözüm yolu sağlamıstır.
    Günahlarımızın cezası ölümdür. Romalılar 6:23 ilk kısmı “Çünkü günahın ücreti ölüm,” derken günahlarımız yüzünden ölümü hak ettiğimizi belirtir. Tanrı kendisinin harika planıyla İsa Mesih’te insan oldu. (Yuhanna 1:1-14) İsa bizim hak ettiğimiz ölüm cezasını üstlenerek çarmıhta öldü. 2 Korintliler 5:21 bize şunu öğretir; “Tanrı, Mesih sayesinde kendisinin doğruluğu olalım diye, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah yaptı.” İsa bizim hak ettiğimiz ceza yüzünden çarmıhta öldü. İsa’nın ölümü tüm dünyanın günahlarının affedebilinme yolunu açtı. 1 Yuhanna 2:2 der ki; “Kendisi günahlarımızı ve yalnız bizim günahlarımızı değil, bütün dünyanın günahlarını da bağışlatan kurbandır.” İsa ölümden dirilerek ölüme karşı zafer kazandı (1 Korintliler 15:1-28). Tanrı’ya hamdlar olsun zira İsa Mesih’in ölümü ve dirilişi sayesinde Romalılar 6:23 un ikinci bölümü gercekleşti, “Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır.”
    Günahlarınızın bağışlanmasını istiyor musunuz? İçinizde sizi devamlı rahatsız eden bir sucluluk duygusu var mı bir türlü kurtulamadığınız? Eğer İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak iman edecek olursanız siz de günahlarınızdan kurtulabilirsiniz. Efesliler 1:7 “Tüm bilgelik ve anlayışla üzerimize yağdırdığı kendi lütfunun zenginliği sayesinde, Mesih’in kanının aracılığıyla Mesih’te kurtuluşa, suçlarımızın bağışına sahibiz.” Diye yazar. İsa bağışlanabilmemiz icin bizim borcumuzu ödedi. Tüm yapacağınız şey İsa’nın sizin borcunuzu ödemek üzere öldüğüne iman ederek Tanrı’dan İsa Mesih aracılığı ile bağışlanmayı istemenizdir. Yuhanna 3:16-17 bunu ne güzel biçimde dile getirmiştir; “«Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlunu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, ama hepsi sonsuz yaşama kavuşsun. Tanrı, Oğlunu dünyayı yargılamak için dünyaya göndermedi, dünya O’nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi.”
    Bağışlanmak: Gerçekten o kadar kolay mı?
    Evet o kadar kolay!!! Tanrı’nın affını kazanamazsınız. Tanrı’nın günahlarınızı affetmesi için yapabileceğiniz bir şey, ödeyebileceğiniz bir ücret yoktur. O’na ancak Tanrı’nın inayeti ve iman ile kavuşabilirsiniz. Eğer İsa Mesih’i Kurtarıcınız olarak Kabul etmek ve Tanrı’nın sizi bağışlamasını istiyorsaniz şöyle dua edebilirsiniz. Sadece bu duayı söylemek sizi kurtarmayacaktır. İsa Mesih’in sizi günahlarınızdan kurtarabileceğine iman etmekle kavuşabilirsiniz. Bu dua sadece Tanrı’ya olan imanınızı ve bağışlayıcılığı için şükranınızı gösterir. “Tanrı’m, sana karşı günah işledim ve biliyorum cezayı hak ettim. Ancak İsa Mesih benim hak ettiğim cezayı yüklendi ve O’na olan imanım sayesinde ben bağışlanabilirim. Günahlarımdan dönüyorum ve Senin sağladığın Kurtuluşa güveniyorum. İnayetin ve bagışlayıcı olduğun için sana Hamd ediyorum! Amin!“

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.