Tanrı’da Yaşamak Ve Yüceltilmek

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24534
  Anonim
  Pasif

  Tanrımız YHVH’nin sonsuzluğun öncesinden beri değişmeyen amacı nedir? Çağlar boyunca birçok peygamberle düşüncelerini ilettiği insanlardan istediklerinin son noktasında insan nasıl olacaktır? Yarattığı insandan Tanrı başaramayacağı bir etkinlik mi istemektedir? Bu tür soruları çoğaltabiliriz; ancak her sorunun sonunda Tanrı’nın insanın bulunmasını istediği yerde olması için yaratılışı gerçekleştirdiği sonucuna ulaşırız. Tanrı Kendi suretinde yarattığı insanın Kendi’sine benzer olmasını istemektedir. Tanrı’nın yaratılışı sağlamasının nedeni Kendi’sinde yaşamamızı istemesidir.

  İnsanın Tanrı yüceliğine ulaşması kolayca bir anda gerçekleşemez. Çünkü insanın bedensel ve ruhsal özellikleri Tanrı’nın ölçütleriyle karşılaştırılamayacak oranda aşağıda bulunmaktadır. İnsan bir anda Tanrı gibi olsa bile bu duruma niteliklerinin belirgin yetersizliğinden dolayı dayanamaz ve bu durumu koruyup sürdüremez. Tanrı bunu önceden bildiği için Kendi yüceliğine ulaşma noktasından önce insanın Kendi’sinde yaşamasını sağlayarak bir alıştırma süreci öngörmüştür. Rab İmanlısı yaşarken gerçekleşen bu alıştırma süreci Tanrı’da yaşama sürecidir.

  Size gelince, O’ndan aldığınız mesh sizde kalır. Kimsenin size bir şey öğretmesine gerek yoktur. O’nun size her şeyi öğreten meshi gerçektir, sahte değildir. Size öğrettiği gibi, Mesih’te yaşayın .

  1.Yu.2: 27

  Tanrı Ruh’unun insanın ruhuyla birlikte olması yoluyla insanın Kendi’siyle yaşamasını olanaklı kılmıştır.İnsan doğasının yetersizliği nedeniyle Tanrı Ruh’uyla yaşamakta zorlanır. Tanrı bu gerçekliği aşmak için Ruh’unun itici ve destekleyici gücünü devreye sokar. Tanrı Ruh’u insanın her an artan şekilde kanıksayarak uyum sağlamasına, kabullenip itaat etmesine yardımcı olur. İnsan Tanrı’yı Ruh’uyla yaşayarak tanımaktan ve bilmekten zevk alır hale gelir. Tanrı’nın niteliklerini Ruh’un yönlendirmesiyle keşfettikce Tanrı’yı ister ve arzular, Tanrı’ya bağlanır ve tapar.

  Tanrı’da yaşamaya başlayan insan Tanrı’nın nitelikleri olan Ruh’un ürünü meyveleri vermeye başlar. Kutsallaşma süreci Tanrı’da yaşama sürecidir. Kutsallaşma süreci Tanrı’ya güvenerek iman etme noktasından başlayıp Tanrı benzerliğinde olma yani Tanrı yüceliğine ulaşma ile son bulur.

  Nitekim şöyle yazılmıştır: “Kutsal olun, çünkü ben kutsalım.”

  1.Pe.1: 16

  Tanrı beden alarak İsa Mesih olurken olmamız gereken son noktaya tanıklık etmemizi sağlamış; gelmemizi istediği son noktayı İsa Mesih’de bize göstermiştir.İsa Mesih gibi olmak yani Tanrı gibi olmakkutsallaşma sürecinin sonunda olacaktır. Ancak kutsallaşma sürecinin sonuna insan yaşarken ulaşamayacaktır. İnsan yaşarken gerçekleşen kutsallaşma süreci tümüyle değil ama az yada çok yani kısmen Tanrı kutsallığına, bilgeliğine, doğruluğuna benzer olmamızı sağlayacaktır. Tanrı Sözü Kutsal Kitap’da İsa Mesih’e benzer olacağımızı söylemektedir.; ama ne zaman?

  Sevgili kardeşlerim, daha şimdiden Tanrı’nın çocuklarıyız, ama ne olacağımız henüz bize gösterilmedi. Ancak, Mesih göründüğü zaman O’na benzer olacağımızı biliyoruz. Çünkü O’nu olduğu gibi göreceğiz.

  1.Yu.3: 2

  Tanrı’nın beden almış haline yani Oğlu İsa Mesih’e dirilişimiz sırasında benzer olacağız; güvenilir Tanrı vaadetmektedir. Sözünde duran Tanrı Oğlu İsa Mesih gibi olmamızı sağlayacaktır.

  İsa Mesih’in çarmıhdan önceki hali gibi mi? Dirilişten sonraki hali gibi mi olacağız? Elbette dirilişten sonra kırk gün boyunca insanlara göründüğü hali gibi olacağız. Tanrı Oğlu İsa Mesih’i ölümden üçüncü gün dirilterek bizim dirilişten sonra nasıl olacağımıza tanıklık ettirmiştir.Tanrı’nın Oğlu İsa Mesih’i ölümden diriltmesinin bir nedeni de Tanrı kutsallaşma süreci sonunda benzeyeceğimiz hali bize örnekleyerek göstermek istemesidir.

  Oysa Mesih, ölmüş olanların ilk örneği olarak ölümden dirilmiştir.

  1.Ko.15: 20

  Özetle Tanrı’da yaşamamızın sonu İsa Mesih’in dirilişten sonraki haline benzer olmaktır. Tanrı’da yaşarken İsa Mesih’in niteliklerinin çoğuna sahip olmamızı sağlayarak sona kadar dayanmamızı gerçekleştirmesi için dua edelim. Tanrı’nın lütfuyla yarışı bitirelim ve ‘’ dünyayı yendim ‘’ diyelim.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.