Tanrı'ya Ulaşmak

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

1. Tanrı sizi SEVİYOR ve sizin için HARİKA bir planı var.

Tanrı'nın Sevgisi
    “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, bircik Oğlunu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın ama hepsi sonsuz yaşama kavuşsun”
    (Yuhanna 3:16).

Tanrı'nın Planı
    [Mesih konuşuyor] “Bense insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.” (Yuhanna 10:10).

Neden birçok kişi bu bol yasama sahip olamıyor?
    Çünkü…

2. İnsan GÜNAHLIDIR ve Tanrı'dan AYRI DÜşMÜşTÜR. Bu nedenle Tanrı'nın sevgisini ve yaşamı için olan planını bilemez ve uygulayamaz.

İnsan Günahkardır
    “Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldı.” (Romalılar 3:23). İnsan Tanrı'yla ilişki içinde olması için yaratıldı; Ama insan inatçılığı ve bencilliği sonucunda kendi bağımsız yolunda yürümeyi seçti. Böylelikle Tanrı ile olan ilişkisini koparmış oldu. Bu bencillik, Kutsal Kitap'ın günah olarak tanımladığı, (aktif) isyan veya (pasifçe) aldırmazlıktır.

İnsan Tanrı'dan Ayrı Düşmüştür
    “Günahın ücreti ölümdür” [Tanrı'dan ruhsal kopuş] (Romalılar 6:23).

Yukarıdaki çizim kutsal olan Tanrı ile günahlı insanın konumunu göstermektedir. Arada büyük bir boşluk göze çarpmaktadır. OKLAR ise günahlı insanın Tanrı 'ya ve O' nun bize sunduğu bol yaşama ulaşmak için gösterdığı çabayı simgelemektedir. Bu çaba Tanrı 'dan karşılık bekleyerek yapılan iyilikler (sevap), arayış içinde felsefeden felsefeye koşmak ya da dinsel inanç biçiminde kendini gösterir. Tüm bunlar kaçınılmaz olarak faydasız kalırlar.

Üçüncü kural bu boşluğu kapatacak köprüyü anlatıyor…

3. İsa Mesih insanın günahını ortadan kaldırmak için Tanrı'nın sağladığı TEK ÇAREDİR. Ancak O'nun ile Tanrı'nın sevgisini ve yaşamımız için olan planını bilebilir ve uygulayabiliriz.

Yerimize Öldü
    “Tanrı bize olan sevgisini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkarken Mesih bizim için öldü” (Romalılar 5:8).

Ölümden Dirildi
    “Mesih, günahlarımıza karşılık öldü, gömüldü ve Kutsal Yazılar uyarınca dirildi. Kifas'a ve Onikilere göründü…”
    (1. Korintliler 15:3-6).

Tanrı'ya Giden Tek Yol
    “İsa ona, 'Yol, gerçek ve yaşam ben'im” dedi.”Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez.” (Yuhanna 14:6).

Bu şekil Tanrı ve insanı ayıran bu boşluğu Oğlu İsa Mesih'i göndererek kapatmasını temsil ediyor. İsa çarmıhta ölerek günahlarımızın cezasını kendi üzerine aldı.

Bu üç kuralı bilmek yeterli değildir…
    4. İsa Mesih'i Rabbimiz ve Kurtarıcımız olarak KABUL ETMELİYİZ. Bundan sonra Tanrı'nin sevgisini ve yaşamımız için olan planını bilebilir ve uygulayabiliriz.

Mesih'i Kabul Etmeliyiz
    “Ancak Kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı'nın çocukları olma hakkını verdi. ” (Yuhanna 1:12)

Mesih'i İman Yoluyla Kabul Etmeliyiz
    “İman yoluyla lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı'nın armağanıdır. Kimse övünmesin diye iyi işlerin sonucu değildir.” (Efesliler 2:8,9).

Mesih'e İman Ettiğimizde Yeniden Doğarız
    (Yuhanna 3:1-8 okuyun)

Mesih'e Kişisel Olarak Seslenmeliyiz
    [Mesih Konuşuyor] “İşte kapıda durmuş kapıyı çalıyorum. Eğer biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa onun yanına gireceğim.” “
    (Esinleme 3:20).

İsa'yı kabul etmemiz demek kendi benliğimizden Tanrı'ya dönmemiz (tövbe) ve yaşamımıza girerek günahlarımızı bağışlaması ve bizi kendi istediği gibi bir kişi yapması konusunda tam olarak İsa'ya güvenmemiz demektir. Mantık yolu ile Mesih'in Tanrı'nın diri sözü olduğunu, günahlarımız için öldüğünü kabul etmek yeterli değildir. Duygularımızla da O'nu kabul etmemizin bir anlamı yoktur. İSA MESİH'i ancak istemimizin bir eylemi olan iman yoluyla kabul ederiz.

İki daire, iki ayrı yaşamı simgelemektedir:

BEDENDEKİ YAşAM
    BENLİK yaşam tahtında

Bütün ilgi alanları benlikçe yönlendirildiğinden bir karmaşa var.

Mesih yaşamın dışında

MESİH'TEKİ YAşAM
    MESİH yaşam tahtında

Benlik tamamen Tanrı Sözü olan Mesih'e boyun eğmiş

Bütün ilgi alanları Mesih'e yöneldiği için kişinin yaşamında Tanrı planı doğrultusunda bir düzen görülüyor.

Yaşamınızı hangi daire en iyi simgeliyor?
    Hangi dairenin yaşamınızı ifade etmesini istersiniz?

İman ederek şimdi dua ile Mesih'i yaşamınıza alabilirsiniz
    (Dua Tanrı'yla konuşmaktır)

Tanrı yüreğinizi biliyor ve sözlerinizden ziyade yüreğinizin arzusuna daha çok önem veriyor. Aşağıdaki örnek duayı edebilirsiniz:

“İsa, seni kişisel olarak bilmek ve tanımak istiyorum. Tanrı'nın huzurunda doğru olmam için kendi hayatını benim uğruma kurban olarak verdiğin için teşekkür ederim. Yaşamıma seni çağırıyorum. Bana değişebilme gücünü verebilen ve beni Tanrı'yla sonsuza dek ayrı kalmaktan kurtarabilecek olanın sen olduğuna inanıyorum. Tanrı'yla sonsuz yaşam verdiğin için ve İsa aracılığı ile günahlarımı bağışladığın için teşekkür ederim. Yaşamımın yönetimini al. Beni olmamı istediğin kişi yap. Amin”

Bu dua yüreğinizin arzusunu dile getiriyor mu?

Eğer evet ise, bu duayı şimdi edin, ve Mesih vaad ettiği gibi şu an yaşamınıza gelecektir.

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.