Tanrı ırkçı diyenlere nasıl cevap vermeliyiz?

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27184
  Anonim
  Pasif

  Arkadaşlar kutsal kitapta sanki Yahudilerin üstünmüş gibi, seçilmiş gibi anlatıldığı ayetler var. Bu Tanrının adalet ilkesine ters değil midir? Bu ayetleri nasıl açıklıyorsunuz?

  #35850
  Anonim
  Pasif

  B_Yılmaz kardeşim, bu forumdaki bazı başka ilintilerde de izah etmiş olduğumuz gibi, Yahudilik (İbranilik) ırki bir aidiyet değildir… Hayat anlayışı ortaklığına dayalı bir aidiyettir. Tabi zaman aşımı içersinde İbraniler, yani Musa peygamber ile Mısır köleliğinden kurtulmuş halk, kimlikleri ile ilgili bu gerçeği unutup ırki bir kimlikmiş gibi algılamaya başladılar… Yeni Ahit dikkatlice okunduğunda Hz. İsa Mesih’in çarmıha gerilmeye mahkum edilmesinin nedenlerinden birinin de bu konuyu derinlemesine irdelemiş olduğu anlaşılır.

  Havarilerin dünyanın dört bir yanına, Mesih’in müjdesini yaymaya yola düzülmeleri, bir bakıma tüm insanları İsrail’li, yani Tanrı’nın halkı yapmaya yönelik bir eylem idi zaten… Ondandır ki her Hristiyan manevi anlamda bir İsrail’li, bir İbrani’dir de… Ama Hristiyan’ın İsrail’liliğinin dünyevi, devlet İsrail’liliği ile hiç bir alakası yoktur. Hristiyan olana göre ırki bir kimliğe indirgenmiş, dünyevi bir İsrail’lilik manevi açıdan vahim bir sorundur.

  Bu denilenler İbraniler’in kendi ülkeleri olmaması gerektiği anlamında değildir elbet, yanlış anlaşılma olmasın. Sadece İbraniliğin ırki bir kimlik olarak algılanmasının sorun ve günah olduğu anlamındadır… İbrani dilinin serbestçe, ana dil olarak konuşulabileceği bir coğrafi beldenin var olması sorun teşkil etmez. Bu tarihi anlamda İbrani olanların gayetle doğal bir hakkıdır, tüm halkların öyle bir haklarının olduğu gibi… Önemli olan yukarıda izah edilen hayati detayın farkındalığıdır.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.