Tanrı ve İnsan

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Arkadaşlar ben ateist biriyim.Yani bir Tanrı inancım yok.Daha önce Müslümandım ama daha sonra bu inancımı terk ettim.

Benim inançlarla (şimdi bazı arkadaşlar çıkıp İsa Mesih imanlılığı din değildir diyecektir ama inanç derken neyi kastettiğimi sanırım anlaıyorsunuz.)ilgili olarak algılayamadığım nokta şurası; Tanrı neden insanları kendisine tapınsın diye yarattı? Açıkcası bu anlayış sebebiyle bir insan olarak kendimi değersiz hissediyorum. Bir Tanrı, kendi egosunu tatmin etmek için insan denen varlığı yaratıyor ve kendisine tapınmasını istiyor.Mesela Hristiyan bir arkadaşımla konuştuğumda Cennette bile Tanrıya tapınacağımızı söyledi. Yani insanın hayatı sürekli böylemi geçecek?Dünya’da Tanrıya tapınacak, cennette Tanrıya tapınacak? Sürekli Tanrıya tapınacak, onu hoşnut etmek için. O zaman biz insanlar bir çeşit köleyiz. Tanrı denen varlığı hoşnut etmek için yaratılmış köleleriz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Anonim
    Pasif
    Muhammed06;20101 wrote:
    Arkadaşlar ben ateist biriyim.Yani bir Tanrı inancım yok.Daha önce Müslümandım ama daha sonra bu inancımı terk ettim.

Benim inançlarla (şimdi bazı arkadaşlar çıkıp İsa Mesih imanlılığı din değildir diyecektir ama inanç derken neyi kastettiğimi sanırım anlaıyorsunuz.)ilgili olarak algılayamadığım nokta şurası; Tanrı neden insanları kendisine tapınsın diye yarattı? Açıkcası bu anlayış sebebiyle bir insan olarak kendimi değersiz hissediyorum. Bir Tanrı, kendi egosunu tatmin etmek için insan denen varlığı yaratıyor ve kendisine tapınmasını istiyor.Mesela Hristiyan bir arkadaşımla konuştuğumda Cennette bile Tanrıya tapınacağımızı söyledi. Yani insanın hayatı sürekli böylemi geçecek?Dünya’da Tanrıya tapınacak, cennette Tanrıya tapınacak? Sürekli Tanrıya tapınacak, onu hoşnut etmek için. O zaman biz insanlar bir çeşit köleyiz. Tanrı denen varlığı hoşnut etmek için yaratılmış köleleriz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

SAyin Muhammed sizin müslümanken sonradan ateistlige dönmeniz normal.Bunu yasayan cok kisi vardir.Cünkü müslümanlik insanliga kurtulus degil kölelik getirmistir.

Son cümlenize cevaben söyle diyebilirim ki bizler köle degiliz.Nerden mi biliyorum?Kutsal Kitap bana bunu söylüyor.

Tanri’nin Ruh’uyla yönetilenlerin hepsi Tanri’nin ogullaridir. Cünkü sizi yeniden korkuya sürükleyecek kölelik ruhunu almadiniz,ogulluk ruhunu aldiniz.Bu ruhla,”Abba”,Baba diye sesleniriz.Ruh’un kendisi,bizim ruhumuzla birlikte,Tanri’nin cocuklari oldugumuza taniklik eder. Romalilar 8,14-16

Mirasci herseyin sahibiyse de,cocuk oldugu sürece köleden farksizdir.Babasinin belirledigi zamana dek vasilerin,vekillerin gözetimi altindadir.Bunun gibi, biz de ruhsal yönden cocukken,dünyanin temel ilkelerine bagli yasayan kölelerdik.Ama zaman dolunca Tanri,Yasa altinda olanlari özgürlüge kavusturmak icin kadindan dogan Yasa altinda dogan öz Oglu’nu gönderdi.Öyle ki,bizler ogulluk hakkini alalim.Ogullar oldugumuz icin Tanri öz Oglu’nun “Abba” Baba diye seslenen Ruhu’nu yüreklerimize gönderdi.Bu nedenle köle degil,ogullarsiniz. Galatyalilar 4,1-6

Sayin Muhammed daha cok ayetler vardir ki bizler kul köle degil Tanri’nin cocuklariyiz.Bir baba cocuklariyla nasil hasir nesir ve güzel bir iliskiyle yasiyorlarsa bizler de ayni sekilde Tanri’yla cok daha güzel insanin hayal edemeyecegi bir yasamla birlikte olacagiz.Orada tapinmak icin cok daha güzel vaktimiz olacaktir.Siz tapinmayi dünyadaki tapinma seklinde algiladiginiz icin bu size belki de cekici gelmeyebilir.Oysa ki Tanri bizlere herseyin en iyisini vereceginden ordaki yasantimiz Tanri’nin yüceltilmesi ve O’na tapinilmasina hizmet edecek.Dünyadaki babalarimiza nasil saygi ve hürmetle ve sevgiyle bagliysak gökler Babasina cok daha fazlasiyla bagli olacagimiz yerindedir.

Sunu iyi bilin ki Tanri’nin kendi egosunu tatmin etmeye ihtiyaci yoktur.Tanri insani yaratirken herseyin en iyisini onun hizmetine sunmustur.Insan ise O’nun bu jestine karsi saygisizlikta bulunmustur.Ama Tanri yeniden kendisiyle barismamizi ve hazirladigi Cennetine sonsuzlarca beraber olmamizi istemektedir.
    Tanri bizden cok mu sey istemektedir?

Tanri’yla barismak ve sonsuzlara dek O’nun bizler icin hazirladigi Cennet’ine gelmek istemez misin?

Kutsal Kitab’i oku ve O’na iman et.

SEvgiler

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

ammed06´isimli üyeden Alıntı

Kardeş Muhammet06.
    Yazınızı okurken, aklıma ne geldi önce bunu yazmak istedim.İlk baharda,kırlara gittiğinizde,yada muakkak bir ormanda piknik yapmışsınızdır açan renkli çiçekleri inceledinizmi,yada denizde
    bilmiyorum suyun altına hiç daldınızmı,olağan üstü güzel ve renkarenk bir başka dünya ile karşılaşır insan,yada kar yağmış bir ormanda çam ağaçlarının muhteşem görünüşü,sizi masal dünyasına alıp hiç götürdümü, ve ya National Geographic kanalında hayvanla ile ilğili hiç belgesel seyrettinizmi,yada dünyanın değişik ülkelerini tanıtan olağan üstü doğ görüntülerini seyrettinizmi.değişik belki tadını bilmediğimiz meyve çeşitler,en basitinden dışı yeşil,içi kırmızı,çekirdekleri siyah karpuzu düşünün,yada domatezin elmanın,ve çileğin tatları yanında şekil olarak görüntülerindeki,güzelliği,tüm bu yazdıklarım kimin için yaratıldı.insan için. TANRI’nın bizler için yarattığı bunca güzellik,yanında bizden istediği tek şey ona ibadet etmemiz,bakın bu yazdıklarım dünyada var olanlar.
    Cennetin nasıl olabileceğini hayal etmeye us’umuz yeterli olabilirmi..? Diye düşünüyorum.
    Bence bu, bizlerin aklımızın hayal edebileceğinin çok ötesinde diye tahmin ediyorum.
    TANRI’nın bize verdiklerine karşı ona inanmamız ve ona İBADET etmemiz,bize verilenlerin yanında hiç bir şey.
    Esenlikle.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.