Tanrı’ nın altınını satın almak !

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Son zamanlarda elimden bırakamadığım bir kitap var. ”Şeytanın Yemi”
    tıpkı diğer kardeşler gibi ben de çok bereket aldım. Bu kitaptan bir bölümü sizinle paylaşmak istedim. Gerçekten etkileyici.

Tanrı’ nın altınını satın almak !

” Benden ateşte arıtılmış altın satın alın ”(vahiy 3:18)

Arıtılmış altın, yumuşak ve esnek olup pastan meydana gelen çürümeden veya başka maddelerden özgürdür. Altın; bakır, demir, nikel ve benzeri başka madenlerle karıştırıldığı zaman sertleşir, esnekliğini kaybeder ve daha çok çürümeye maruz kalır. Bu karışıma metal alaşım denir. Yabancı madenlerin oranı ne kadar yüksekse, altın o kadar çok sertleşir. Tersine, alaşımın oranı ne kadar düşükse, altın o kadar çok yumuşak ve esnek olur.

Hemen benzerliği görürüz:

” Saf bir yürek, saf bir altın gibidir- yumuşak, narin ve esnektir. (ibraniler 3:13)

Bu ayetler, yüreklerin günahın aldatıcılığıyla nasırlaştığını dile getirir ! Gücenme, acılık, öfke, dargınlık.. Bu eklenen maddeler tıpkı alaşımların altını sertleştirmesi gibi yüreğimizi sertleştirecektir. Bu, yumuşaklığı azaltır veya tümüyle ortadan kaldırıp daha az bir duyarlık yaratır. Tanrı’nın sesini duyma yeterliliğimiz engellenir. Doğru görmemiz engellenir.

Altını arıtmanın ilk adımı, onu öğüterek toz haline getirip eritici bir maddeyle karıştırmaktır. Ardından bu karışım bir fırına konur ve yoğun ısıda eritilir. Alaşımlar ve pislikler eritici maddeye doğru çekilir ve yüzeye çıkar. Daha ağır olan altın dipte kalır. Pislikler ve atıklar (eritici maddeyle birleşen bakır, demir ve çinko) daha sonra alınır ve böylece daha saf bir metalin ortaya çıkmasına izin verir.

Şimdi Tanrı’nın neler söylediğine bir bakın:

” Bakın, gümüşü arıtır gibi olmasa da sizleri arıttım, Sıkıntı ocağında denedim.” (yeşeye 48:10)

Yine:

” Bu nedenle şimdi kısa bir süre çeşitli denemeler sonucu acı çekmeniz gerekiyorsa da, sevinçle coşmaktasınız.
    Böylelikle içtenliği kanıtlanan imanınız, İsa Mesih göründüğünde size övgü, yücelik, onur kazandıracak. İmanınız, ateşle arıtıldığı halde yok olup giden altından daha değerlidir.” (1.petrus 1:6-7)

Tanrı sıkıntılar, denemeler ve dertlerle arıtır. Bunlar, bağışlamamayı, çekişmeyi, acılığı, öfkeyi, kıskançlığı ve buna benzer her türlü saf olmayan şeyi yaşamlarımızdaki Tanrı’nın karakterinden ayrıştırıp temizleyen ısı görevi görürler.

Denenmelerin ve sıkıntıların ısısının olmadığı yerde günah kolaylıkla gizlenir. Refahın ve başarının olduğu dönemlerde, kötü bir kişi bile nazik ve eli açık görünecektir. Buna karşın, denenmelerin ısısı altında, saf olmayan her şey yüzeye çıkacaktır.

Hayatımda, daha önce hiç karşılaşmadığım türden yoğun denemelerden geçtiğim bir dönem vardı. Bana en yakın olanlara kaba ve kırıcı davrandım. Ailem ve arkadaşlarım benden uzaklaşmaya başladılar.

Rab’be yüksek sesle seslendim ;

” Tüm bu öfkem nereden kaynaklanıyor? Daha önce içimde böyle bir şey yoktu ! ”

Rab bana şöyle yanıt verdi ;

” Oğlum, altını ateşte sıvılaştırdıklarında, pislikler ortaya çıkar.”

Ardından yaşamımı değiştiren bir soru sordu;

” Ateşe konulmadan önce altındaki pislikleri görebilir misin? ”

” Hayır ” diye yanıtladım.

” Ama bu, o pisliklerin orada olmadıkları anlamına gelmez” dedi. ” Denenme ateşi seni vurduğunda, bu pislikler yüzeye çıkar. Sana gizli olmalarına karşın, onları ben her zaman görürüm.
    Öyleyse şimdi önünde geleceğini belirleyecek bir seçim var. Kızgın olmayı sürdürüp eşini, arkadaşlarını, kilise önderini ve birlikte çalıştığın iş arkadaşlarını suçlamaya devam edebilir veya bu günahın atıklarının ne olduğunu görerek tövbe edip bağışlanmayı elde edebilirsin.
    O zaman kepçemi elime alıp bu pislikleri yaşamından kaldırabilirim ”

Bundan dolayı İsa der ki ;

” Görmek için gözlerine sürmek için merhem satın al ”(vahiy 3:18)

Neyi görmek için? İçinde bulunduğumuz gerçek durumu. Bu, İsa’nın bir sonraki ayette buyurduğu gibi;

” Gayretli olabilmek ve tövbe edebilmek ” için tek yoldur. Başka insanları suçlamaktan vazgeçtiğinizde ancak o zaman tövbe edeceksiniz.

Kardeşler kendi gerçek durumunuzu görebilesiniz diye Tanrı’nın Sözü’nün, anlayışınızın gözlerini aydınlatması için dua ediyorum.

John Bevere

Şeytanın Yemi adlı kitaptan alıntıdır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.