Tanrı Mı? Allah Mı?

• Bu konu 6 izleyen ve 18 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 16 ile 19 arası (toplam 19)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

ben sadece biraz daha bilimsel düşünmekten yanayım eğer bir tanrının var olduğuna inanıyorsak tanrıya ulaşmak için elimizde bir pusalanın olmasına gerek olmadığını anlatmaya çalışıyorum

Peki kardeşim söyle bana Kaybolmuş bir insan,pusulası olmadan nasıl Tanrıya ulaşacak? Cahil olan birine yol göstermez isek cehaleti içinde kayboluyorsa, bizler nasıl Allah’ı pusulasız,yolsuz ulaşacağız?

Anonim
    Pasif

Eylül hanim, siz benim verdiim cevabi sanki hiç okumuyorsunuz, size yaziyorum. Siz herseyin sümerlerin baslattigini düsünüyorsunuz. Tarih sümerlerle baslamadi. Tanri’nin evreni yaratmaya basladigi ol sözüyle basladi. Tüm bu hikayeler sümerlerin olusturdugu hikayeler degildir. Gerçekgin yansimalaridir. Adem, nuh ve onlarin çocuklari sümerlerden önce de yasadilar. Nuh tufanini yalniz sümerler de bilmiyordu eger tarihe bakarsaniz. Tanri yolunda yürüyen insanlar insanlik tarihini yani yaratilisi ve nuh tufanini biliyorlardi. Sümerlerden de önce bu bilgi vardi. Bu hikayelerin kaynagi sümerler degildi. Ates olmayan yerden duman çikmaz misali.. Bu bilgi nuh ve soyuyla aktarildi. Gerçek yok olmadi. Ama bir Tanri inancini kabul etmeyen yürekler, bu gerçegi farkli bir forma sokup kendi efsanelerini olusturdular.

Anonim
    Pasif

@Asil 14005 wrote:

Peki kardeşim söyle bana Kaybolmuş bir insan,pusulası olmadan nasıl Tanrıya ulaşacak? Cahil olan birine yol göstermez isek cehaleti içinde kayboluyorsa, bizler nasıl Allah’ı pusulasız,yolsuz ulaşacağız?

insanın pusulası aklıdır tanrı neden her insana akıl verdi sanıyosunuz
    ama insanlar ne yazıkki bu akıllarıyla tanrıya ulaşmak yerine ona ulaşacaklarını sandıkları kitaplar ve bu kitapların içinede kural yasak günah sevap ve mükafat olarakta teselli bulamak içinde cennet ve cehennemi yazdılar

Anonim
    Pasif

Değerli Kardeşim 3Eylul; Öncelikle bu forumu tek taraflı olarak düşünmemeni isterim.. Çünkü bu forumu kuranlar ve emek verenler, kendi zamanlarını buraya harcamaktalar.. hemde hiç bir menfaat gözetmeksizin…

Şimdi senin yazılarınla alakalı bir kaç düşüncemi belirtmek isterim.. Sümerler, uzun zamandır çok fazla konuşulan tartışılan bir konudur.. ama işin komik kısmı ise bulunan tabletlerin büyük bir bölümü kırık büyük bölümü kayıp çok daha büyük bölümü ise okunamayacak şekilde yıpranmış durumdadır. Nuh tufanı ile çağrıştırma yapmak bana kalırsa oldukça yanıltıcı olur, çünkü tarihlere baktığınız zaman sümerlerin nuh tufanından çok daha uzun süre ortaya çıktıklarını göreceksin.. nuh tufanından önce olması zaten imklansız… öyle olsaydı nuh tufanında bazı yerlerin değişik ve olayların farklı da olsa anlatımını yapamazlardı.. ONLAR NEDEN HRİSTİYAN DEĞİL Dİ O ZAMAN SORUSU ÇOK FAZLA GÜNDEME GELMEKTE… şimdi bunu da şöyle anlamaya çalışacağız.. inanç akımları olsun din akımları yada sosyalist akımlar olsun bunlar her daim olmuştur fakat zamanla kişiden kişiye aktarımlarında dolaylı yada bilinçli aktarım eksikliği ile ulaşmıştır.. bu gün bile hristiyanlığı bozmak yıkmak için değişik söylemler olmaktadır.. İznik konsülü, vs… bilmen gereken sümerlerden daha net bilgi mısır topraklarında bulunmakta.. İsirüs elinde asa ile insanları yargılarken olan resimler ve motifler… o zaman şimdi onlara göre olan tanrıyamı inanalım bunlardan anlaman gereken.. hangi uygarlık ve hnagi dönem olursa olsun tebliğciler tanrıdan söz etmişlerdir.. ama bunlar yaşam döngüleri içinde sapanların farklı anlatım tarzları ile yada istekleri ile değişmişlerdir.. Tanrıyı bulmak için pusulaya gerek yok… Gökyüzüne bakman, yıldızlar doğadaki ihtişama ve bunların öncesinde yaratılışı okuman la pusulanı kazanmış olacaksın diye umuyorum…dünyanın yaratılışı ile alaklı olarak Kutsal Kitap rehberin olacaktır.. ama önce yargılamak ve soruşturmak yerine okumalısın..

RABBİN ESENLİĞİ VE NURU ÜZERİNE OLSUN 3Eylul KARDEŞİM

4 yazı görüntüleniyor - 16 ile 19 arası (toplam 19)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.